"Cmentarny" weekend pełen pracy dla ratowników. Tylko jednego dnia karetki wyjechały 9 tys. razy
W sobotę 2 listopada zespoły ratownictwa medycznego wyjechały do zgłoszeń niemal 9 tys. razy, jak poinformowało w niedzielę Krajowe Centrum Monitorowania Ratownictwa Medycznego. Najwięcej wyjazdów zadysponowano do urazów oraz zasłabnięć.
1. Prawie 9 tysięcy interwencji ratowników
Zaduszki okazały się być w tym roku świętem, które przysporzyło ratownikom medycznym sporo pracy. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, operatorzy numerów alarmowych przyjęli tego dnia łącznie 8657 zgłoszenia wymagające pomocy medycznej.
Dla porównania, w całym październiku operatorzy przekazali ponad 265 tys. zgłoszeń Policji, ponad 28 tys. Straży Pożarnej, 247 tys. do Pogotowia Ratunkowego i ponad 47 tys. zgłoszeń do innych służb. Liczby te opublikowane zostały na platformie X przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Jak informuje MSWiA, na system składa się 17 centrów powiadamiania ratunkowego – po jednym w każdym mieście wojewódzkim oraz w Radomiu. To właśnie tam kierowane są połączenia z numerami alarmowymi 112, 997 oraz 998.
Dane PAP wskazują także na najpopularniejszą przyczynę interwencji w sobotę zaduszną, którą były urazy i zasłabnięcia.
🚨 #Statystyki112 pic.twitter.com/xPPnJ83TWY
— MSWiA 🇵🇱 (@MSWiA_GOV_PL) November 3, 2024
2. Zasłabnięcie. Przyczyny i pierwsza pomoc
Zasłabnięcie to krótkotrwałe osłabienie organizmu, które samo w sobie zazwyczaj nie jest groźne, ale nigdy nie należy go lekceważyć, bo może być efektem poważnych problemów zdrowotnych. Zasłabnięcie nazywane jest inaczej stanem przedomdleniowym.
Zarówno zasłabnięcie, jak i omdlenie mogą mieć różne przyczyny, które często wynikają z przejściowego niedotlenienia mózgu, problemów z krążeniem czy nagłych zmian ciśnienia krwi.
Do najczęstszych należą długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej, zwłaszcza w dusznych pomieszczeniach, nagłe wstawanie, intensywny wysiłek fizyczny czy silny stres emocjonalny. Zasłabnięcie może być także wynikiem odwodnienia organizmu, spowodowanego niedostatecznym spożyciem płynów lub intensywnym poceniem się, co prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi. Warto również wiedzieć, że u osób z chorobami sercowo-naczyniowymi, takimi jak m.in. arytmia, niskie ciśnienie czy problemy z przepływem krwi, ryzyko zasłabnięcia jest większe.
Również niektóre leki, w szczególności te wpływające na układ krążenia, mogą wywołać nagłe osłabienie lub omdlenie jako efekt uboczny.
Jak postępować w przypadku zasłabnięcia? Jeśli zauważymy, że osoba w naszym otoczeniu nagle traci siły czy równowagę, a przy tym jest silnie osłabiona, należy pomóc jej położyć się na wznak, najlepiej z nogami uniesionymi nad poziom tułowia. Jeśli przybranie pozycji leżącej nie jest możliwe, należy polecić pacjentowi usiąść z łokciami opartymi o uda i z pochyloną głową.
Jeśli znajdujemy się w pomieszczeniu zamkniętym, należy zadbać o dopływ świeżego powietrza do chorego, a także pozbyć się czynników, które mogą utrudniać oddychanie - ciasno zapiętego kołnierzyka czy mocno zawiązanego szalika.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
-
Tragedia na weselu. Nagle goście zaczęli tracić przytomność i umierać
-
Niedokrwienie mięśnia sercowego (choroba wieńcowa, choroba niedokrwienna serca) - przyczyny, objawy, leczenie, pierwsza pomoc, profilaktyka
-
Powikłania niskiego ciśnienia krwi – omdlenia i upadki, zaburzenia koncentracji, objawy niedokrwienia narządów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.