Trwa ładowanie...

Co 40 minut w Polsce ktoś słyszy tę diagnozę. Szansą na wykrycie nowotworów krwi są trzy badania

Wykrycie niedokrwistość u mężczyzn to ważny sygnał ostrzegawczy. Może świadcząć o nowotworze żołądka albo jelita grubego
Wykrycie niedokrwistość u mężczyzn to ważny sygnał ostrzegawczy. Może świadcząć o nowotworze żołądka albo jelita grubego (Getty Images)

Większość chorób nowotworowych przez długi czas nie daje objawów lub wywołuje niespecyficzne dolegliwości, które równie dobrze mogą świadczyć o przemęczeniu czy niestrawności. Tymczasem w wielu przypadkach wystarczy regularne wykonywanie badań krwi - raz w roku, by wykryć sygnały świadczące o groźnych zmianach w organizmie.

spis treści

1. Trzy badania wykryją 99 proc. nowotworów krwi

Nowotwory odpowiadają za jeden na sześć zgonów - są jedną z głównych przyczyn śmierci. Onkolodzy jak mantrę powtarzają: rak to nie wyrok, ale kluczem w starciu z podstępnym przeciwnikiem jest czas. Im wcześniej choroba zostanie wykryta, tym lepsze rokowania. Postęp medycyny spowodował, że nawet jeżeli nie daje się całkowicie wyleczyć pacjentów onkologicznych, to w wielu przypadkach udaje się znacznie wydłużyć życie chorych. Dotyczy to m.in. przewlekłej białaczki szpikowej. Kiedyś chorzy przeżywali średnio trzy lata, teraz dzięki leczeniu celowanemu są w stanie dożyć do późnej starości i normalnie funkcjonować.

Co 40 minut w Polsce i co 27 sekund na świecie, ktoś słyszy diagnozę - nowotwór krwi. W wielu przypadkach choroba przebiega zupełnie bezobjawowo. W związku z tym jedyną szansą na jej wykrycie są regularne badania profilaktyczne. - Zalecamy, żeby co roku wykonywać trzy badania: morfologię, OB i badanie ogólne moczu. Triada tych badań wykryje 99 proc. potencjalnych nowotworów krwi - podkreśla w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Wiesław Jędrzejczak z Katedry i Kliniki Hematologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. - Prawie wszystkie białaczki pozwala wykryć badanie morfologii krwi. OB wykryje szpiczaka, z wyjątkiem jednego rodzaju, ale w jego przypadku z kolei pojawia się białkomocz, wówczas te zmiany wyjdą w badaniu moczu - wyjaśnia ekspert.

Zobacz film: "Rak pęcherza moczowego - podstępny nowotwór"
Morfologia pozwala wykryć nowotwory krwi we wczesnym stadium
Morfologia pozwala wykryć nowotwory krwi we wczesnym stadium (Getty Images)

Wagę badań krwi potwierdziła również analiza przeprowadzona przez naukowców z Kanady, którzy przeanalizowali dane dotyczące wyników badań i historii choroby ponad trzech milionów pacjentów. Wykazali, że wykrycie nadpłytkowości na podstawie morfologii bardzo często wiązało się z ujawnieniem kilka lat później złośliwego nowotworu. Badacze wyliczyli, że ryzyko zachorowania na raka w ciągu dwóch lat było 2,7-krotnie wyższe u osób, u których wykryto nadpłytkowość. U tych pacjentów najczęściej wykrywano później raka jajnika, płuca, trzustki lub szyjki macicy.

2. Sygnał świadczący o raku żołądka lub jelita grubego

Prof. Wiesław Jędrzejczak przypomina, że wykonywanie kontrolnych badań krwi pozwala wykryć zmiany świadczące również o innych groźnych schorzeniach.

- Takim przykładem jest niedokrwistość z niedoboru żelaza u mężczyzn, którą można wykryć dzięki morfologii. Mężczyźni nie miesiączkują, w związku z tym nie mają regularnych strat żelaza, więc jeżeli mają niedobór żelaza, to najprawdopodobniej oznacza to, że krwawią z przewodu pokarmowego. Przyczyną może być wrzód żołądka, nowotwór żołądka, albo nowotwór jelita grubego - wyjaśnia onkolog. - Te nowotwory są stosunkowo częste - dodaje.

Rak żołądka na wczesnym etapie może nie wywołać żadnych dolegliwości, tymczasem choroba sieje spustoszenie w organizmie. Mężczyźni chorują na niego dwa razy częściej niż kobiety.

Jakie mogą być objawy raka żołądka?

  • ból nadbrzusza;
  • wzdęcia;
  • nudności i wymioty;
  • krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego;
  • zmniejszenie bądź utrata apetytu;
  • spadek masy ciała;
  • szybko pojawiające się uczucie sytości;
  • trudność z przełykaniem posiłków.

We wczesnych stadiach choroby trudno wykryć też raka jelita grubego - objawy choroby są albo niespecyficzne (mogą dotyczyć wielu chorób układu pokarmowego), albo w ogóle ich nie ma.

Jakie mogą być objawy raka jelita grubego?

  • bóle brzucha;
  • zmiana rytmu wypróżnień;
  • krew w stolcu;
  • osłabienie;
  • utrata masy ciała.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze