Czerwona flaga. Ostrzega, że w płucach rozwija się nowotwór
W okresie jesienno-zimowy zawsze rośnie liczba zachorowań na infekcje dróg oddechowych. Eksperci podkreślają, by nie lekceważyć przedłużających się objawów grypopodobnych. Często nawracające infekcje, gorączka o nieznanej przyczynie i przewlekłe zmęczenie to jedne z dolegliwości obserwowanych m.in. u pacjentów z rakiem płuc.
1. Infekcje dróg oddechowych
Jednymi z najczęstszych infekcji dróg oddechowych są zapalenia oskrzeli i płuc. Zapalenie płuc z reguły jest wywoływane przez bakterie, z kolei zapalenie oskrzeli najczęściej jest spowodowane zakażeniem wirusowym. Objawy w obu przypadkach mogą być łudząco podobne.
Objawy infekcji dolnych dróg oddechowych według NHS:
- uporczywy kaszel,
- odkrztuszanie żółtej lub zielonej flegmy lub odkrztuszanie krwi,
- duszność,
- szybki i płytki oddech,
- świszczący,
- gorączka,
- przyspieszony rytm serca,
- ból lub ucisk w klatce piersiowej.
U większości pacjentów objawy infekcji dróg oddechowych utrzymują się od kilku dni do maksymalnie kilku tygodni. Eksperci podkreślają, że przedłużanie tego typu dolegliwości zawsze powinno być traktowane jako sygnał alarmowy wymagający konsultacji ze specjalistą.
2. "Infekcja może być relewantem rozwijającego się nowotworu"
Uporczywy kaszel, duszność, czy ból lub ucisk w klatce piersiowej mogą być również objawami raka płuc. Czerwoną flagą alarmową są też często nawracające infekcje dróg oddechowych. Wśród innych symptomów choroby eksperci wymieniają m.in. zmianę charakteru kaszlu, krwioplucie, ból w klatce piersiowej lub barku, utrzymującą się powyżej trzech tygodni chrypę, utratę apetytu i niezamierzoną utratę wagi.
- Kaszel może być związany z rozwijającym się nowotworem. W przypadku palaczy następuje wyraźna zmiana charakteru kaszlu z porannego mokrego - na suchy, męczący. Może też pojawić się domieszka krwi w odkrztuszanej wydzielinie - tłumaczył w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Robert Mróz, koordynator Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Płuca US w Białymstoku.
- Gdy mijają objawy ostrej infekcji, czyli gorączka, ucisk w klatce, duszność, pamiętajmy zawsze o prześwietleniu klatki piersiowej, bo infekcja może być relewantem rozwijającego się nowotworu. Jeśli prześwietlenie jest w porządku, a kaszel się utrzymuje, wtedy jest wskazanie do leczenia kaszlu poinfekcyjnego - zaznacza ekspert.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.