Czy można się ustrzec przed rakiem? Światowa Organizacja Zdrowia opracowała listę zaleceń, które zmniejszają ryzyko zachorowania
Rak to epidemia naszych czasów. Stanowi drugą najczęstszą przyczynę zgonów w Polsce. Lekarze są pewni, że w dużej mierze na chorobę pracujemy sami poprzez niezdrowy tryb życia i brak odpowiednich badań profilaktycznych. W związku z tym Światowa Organizacja Zdrowia przekonuje, że wystarczy przestrzegać 12 prostych zaleceń, żeby maksymalnie zwiększyć swoją szansę na zdrowie.
1. Zdrowe życie w 12 krokach. WHO zapewnia, że ryzyko zachorowania na nowotwory spadnie
Wystarczy wprowadzić w życie poniższe zalecenia:
Rzuć palenie, groźne są zarówno tradycyjne papierosy, jak i inne używki zawierające nikotynę, takie jak np. e-papierosy.
Unikaj kontaktu z dymem tytoniowym. Bierne palenie jest równie groźne. Nigdy nie pozwalaj, by ktoś palił w twoim najbliższym otoczeniu.
Zadbaj o prawidłową masę ciała. Nadwaga i otyłość to tajni agenci podstępnego "skorupiaka".
Pamiętaj - w zdrowym ciele zdrowy duch. W miarę możliwości unikaj siedzącego trybu życia. Pamiętaj o ruchu każdego dnia, minimum to spacer.
Odpowiednia dieta odgrywa bardzo ważną rolę. Wybieraj pełnoziarniste pieczywo, warzywa i owoce. Wyeliminuj z diety ciężkostrawne, tłuste potrawy, słodkie napoje i wysokoprzetworzoną żywność. Uważaj na ilość spożywanego cukru. Unikaj soli w swojej diecie. Jak najrzadziej sięgaj po czerwone mięso i wędliny, m.in. ze względu na to, że mają wysoką zawartość soli.
Im rzadziej sięgasz po alkohol tym lepiej. Koniecznie ogranicz jego spożycie.
Pamiętaj o stosowaniu kremów z wysokim filtrem podczas opalania. Zrezygnuj z solarium.
Uważaj na toksyczne substancje, z którymi możesz mieć kontakt w pracy. Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa.
Sprawdź poziom radonu w swoim domu.
Karmienie piersią dziecka zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór. Jeżeli możesz zdecyduj się na naturalne karmienie, również dla własnego zdrowia.
Pamiętaj o szczepieniu dziecka przeciwko żółtaczce typu B i wirusowi HPV.
Nie zapominaj o profilaktyce. Wykonuj regularnie zalecane badania: cytologię, kolonoskopię, mammografię.
Według WHO wprowadzanie w życie tych prostych zaleceń jest w stanie ograniczyć liczbę zachorowań aż o połowę. Największy problem nadal stanowi uzależnienie od tytoniu. To właśnie palenie jest nadal dominującą przyczyną większości zachorować na raka. Aż 6 milionów ludzi umiera każdego roku w związku z czynnym lub biernym paleniem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.