Dotyka co ósmego Polaka. Trzy sposoby na wstydliwy problem
Dane wskazują, że problem przewlekłych zaparć może dotyczyć nawet 24 proc. populacji. Znacznie częstsze są sporadyczne czy okresowe problemy z jelitami, jakie uprzykrzają nam życie w okresie świątecznym. Za mało ruchu i nieodpowiednie nawodnienie, mała ilość błonnika i zdecydowanie nadmiar jedzenia to główne czynniki, które mogą prowadzić do przykrych dolegliwości.
1. Wstydliwy, ale wcale nie błahy problem
Zaparcia to jedno z najczęstszych zaburzeń żołądkowo-jelitowych. W Polsce problem przewlekłych zaparć może dotykać co ósmego Polaka.
Znacznie większy odsetek osób z zaparciami zmaga się w okresie wakacji czy w czasie świąt. Dane wskazują, że na problem z wypróżnieniem się narażone także osoby wiodące siedzący czy pełen stresu tryb życia, a także te, których dieta obfituje w produkty wysokoprzetworzone.
- Zaparcia mogą być spowodowane wieloma czynnikami, w tym przyjmowanymi lekami, brakiem ruchu, brakiem nawodnienia, niewystarczającym spożyciem błonnika, schorzeniami takimi jak zespół jelita drażliwego, powolną perystaltyką jelit, ignorowaniem potrzeby skorzystania z toalety, zaburzeniami hormonalnymi czy nadużywaniem środków przeczyszczających - wyjaśnia w rozmowie z Medical Daily Samina Qureshi, dietetyczka i właścicielka Wholesome Start, poradni żywieniowej w Houston.
2. Jak łagodzić zaparcia? Pamiętaj o trzech rzeczach
**Według ekspertki kluczem do łagodzenia zaparć są*:
- odpowiednie nawodnienie,
- błonnik,
- regularna aktywność fizyczna.
- Za każdym razem, gdy zwiększasz ilość błonnika z pożywienia lub suplementów, upewnij się, że odpowiednio się nawadniasz, aby uniknąć problemów trawiennych, w tym nasilenia zaparć. Może się również okazać, że delikatna aktywność fizyczna, jak spacer, może przyspieszyć motorykę przewodu pokarmowego i wspomóc regularne wypróżnienia - precyzuje dietetyczka.
Jeśli zaparcia są spowodowane nadmierną ilością jedzenia i brakiem ruchu, można sięgnąć po zioła na trawienie, takie jak napar z kminku, mięty czy wyciąg z karczocha.
Warto również zamienić porcję makowca i alkohol na zieloną herbatę i świeże oraz suszone owoce, które pozytywnie wpłyną na perystaltykę jelit.
Dietetyczka wyjaśnia, że aby leczyć zaparcia, należy znaleźć ich przyczynę. Natomiast jeśli dbamy o ruch, pijemy wodę, w naszej diecie obecny jest błonnik, a zaparcia pojawiają się, może to być wyraźny sygnał. Zaparcia bywają objawem IBS, niedrożności jelit czy raka okrężnicy.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.