Dziecko u lekarza
W pierwszych 2 latach życia dziecka wizyty u lekarza są dosyć częste. Rodzice wraz ze swoimi pociechami zgłaszają się na planowe wizyty profilaktyczne oraz w nagłych przypadkach. Wizyty planowe mają na celu nadzorowanie prawidłowego rozwoju dziecka, wykonywanie wszystkich szczepień obowiązkowych i nadobowiązkowych oraz realizację profilaktyki i wdrażanie zdrowego stylu życia. Nagłe wizyty u lekarza najczęściej odbywają się w przypadku zachorowania lub nagłej sytuacji, z którą rodzice nie potrafią sobie poradzić. Pierwsze badanie kontrolne noworodek przechodzi jeszcze w szpitalu na oddziale neonatologicznym, wówczas zostają sprawdzone wszystkie jego parametry i funkcje życiowe.
1. Jakie badania wykonuje się u noworodków?
Na oddziale neonatologicznym tuż po urodzeniu i w pierwszych dobach życia dziecka dokonuje się oceny podstawowych funkcji życiowych, masy ciała, długości ciała oraz obwodów klatki piersiowej i głowy. Ponadto wykonuje się szczepienie przeciwko gruźlicy oraz przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Pobiera się również krew w celu wykonania badań przesiewowych na schorzenia mogące upośledzać prawidłowy rozwój, a wczesne wdrożenie leczenia może zapobiegać późniejszym powikłaniom. Do tych badań zaliczamy badania na fenyloketonurię, niedoczynność tarczycy oraz mukowiscydozę. Dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy każde nowo narodzone dziecko ma wykonywane przesiewowe badanie słuchu(wczesne leczenie zaburzeń słuchu umożliwia prawidłowy rozwój dziecka).
2. Kiedy należy zgłosić się do lekarza na pierwszą wizytę?
Pierwszą planową wizytę kontrolną w przychodni należy odbyć w 6. tygodniu życia dziecka. Wcześniej nad zdrowiem twojego noworodka będzie czuwać położna środowiskowa. W trakcie pierwszej wizyty w przychodni lekarz zbierze od Ciebie dokładny wywiad dotyczący przebiegu ciąży, porodu, pierwszych tygodni życia dziecka. Pytania będą dotyczyć karmienia, regularności wypróżnień, zaburzeń, jakie zauważyłaś. Warto wcześniej na kartce przygotować pytania do lekarza, dotyczące wszystkich aspektów i zagadnień, na które chciałabyś uzyskać odpowiedź. Jest to czas dla Ciebie i przede wszystkim dla Twojego dziecka, więc nie wahaj się zadawać pytań. Lekarz wykona podstawowe badania: oceni przyrost masy ciała, obwód głowy i klatki piersiowej, oceni stawy biodrowe, wykona badania neurologiczne oceniające rozwój psychofizyczny dziecka. Zaplanuje kolejne wizyty kontrolne, przedstawi Ci schematy szczepienia dziecka oraz zaleci witaminy i minerały niezbędne do suplementacji.
3. Wizyty kontrolne u lekarza pierwszego kontaktu
W trakcie wizyt kontrolnych w ciągu pierwszych 24. miesięcy życia oceniane są:
- Masa ciała.
- Długość, a następnie wysokość ciała.
- Obwód głowy.
- Rozwój fizyczny i psychoruchowy.
- Wzrok i słuch.
- Ciśnienie tętnicze.
Ponadto w ramach planowych wizyt ma miejsce dokładne zbieranie wywiadu dotyczącego rozwoju dziecka, wszystkich wątpliwości rodziców odnośnie do malucha. Lekarz pierwszego kontaktu ma za zadanie weryfikację opieki nad dzieckiem, pokierowanie rodziców w razie konieczności do lekarzy specjalistów. Ponadto dziecko powinno mieć zbadane stawy biodrowe, a gdy zacznie chodzić, postawę ciała.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.