Gen KRAS w terapii nowotworów
Według naukowców, pacjenci z zaawansowanym rakiem kolczystokomórkowym szyi i głowy i jednoczesną z mutacją w wariancie KRAS, mają znacznie lepsze wyniki terapii, kiedy standardowa chemio- i radioterapia połączone są z krótką podażą leków z grupy przeciwciał monoklonalnych- cetuksymabu.
Współpraca naukowców zaowocowała wnioskami, które jasno mówią, że pozbawienie w terapii cetuksymabu wiąże się z gorszymi wynikami leczenia i ryzykiem przerzutów do odległych narządów ciała. Od 2006 roku, naukowcy przeprowadzili analizy, które wykazały, że u 25 proc. osób z nowotworem występuje mutacja KRAS, która jest dobrym wskaźnikiem odpowiedzi choroby na wdrożone leczenie włączając w to także nowotwory głowy i szyi.
Aktualnym standardem leczenia raka kolczystokomórkowego głowy i szyi jest chemioterapia i naświetlania (radioterapia). Taki sposób leczenia nie jest jednak idealny i wiąże się z 50 proc. niepowodzeniem. Jaki wpływ na leczenie, które zawiera chemio- i radioterapię, ma dodanie cetuksymabu? W tym celu naukowcy poddali analizie ponad 400 próbek krwi. Wykazano, że cetuksymab pozytywnie zadziałał u osób z mutacją KRAS.
Prawdopodobnym mechanizmem jego działania jest wspieranie układu immunologicznego w walce z nowotworem. To pierwsze doniesienia, które mówią o tym, że KRAS może mieć związek z odpowiedzią na wdrożone leczenie. Oznacza to również, że z uwagi na różnice w funkcjonowaniu układu immunologicznego, nie każda odpowiedź na wdrożone leczenie ma szansę na powodzenie.
Jak zaznacza jeden z naukowców, użycie i wiedza na temat mutacji KRAS i innych biomarkerów pomogą w personalizacji radioterapii, a także w tworzeniu terapii, których punktem uchwytu jest układ immunologiczny wykorzystywany w walce z chorobą nowotworową wydają się być obiecujące. Aktualnie możliwe jest wykonanie badań związanych z analizą mutacji w genie KRAS.
Gen ten, koduje z kolei białko, **które jest aktywowanym onkogenem** w wielu nowotworach, między innymi trzustki, jelita grubego czy też płuc. Rodzaj mutacji występującej w genie KRAS może być determinującym czynnikiem związanym z odpowiedzią na wprowadzone leczenie i decydujące o jego powodzeniu.
Określenie czy wprowadzone leczenie może mieć dobry efekt oszczędza przede wszystkim pacjenta przed nieskuteczną terapią. Metodą używaną do wykonania badań jest najczęściej PCR lub sekwencjonowanie. Okres jaki czeka się na wynik badania najczęściej nie jest dłuższy jak 10 dni, jednak wszystko zależy od miejsca gdzie wykonujemy badanie.
Materiałem służącym do oceny mutacji w obrębie genu KRAS jest tkanka nowotworowa. Osobami, które powinne pomyśleć o wykonaniu takiego badania są chorzy na nowotwór, zakwalifikowani do leczenia terapią celowaną.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.