Trwa ładowanie...

Witamina C i lek dla sercowców znikają z obrotu. Powód jest jeden

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu na terenie całego kraju dwie serie preparatów do wstrzykiwań. Chodzi o roztwór Vitaminum C Teva oraz koncentrat do sporządzania roztworu Amiodaron Hameln. Przyczyną była wada jakościowa. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

spis treści

1. GIF wycofuje lek stosowany w leczeniu arytmii

GIF wydał komunikat informujący o wycofaniu z obrotu serii koncentratu do sporządzania roztworu do wstrzykiwań lub infuzji - Amiodaron Hameln. Lek jest stosowany w leczeniu arytmii, jego działanie polega na kontrolowaniu nieprawidłowej pracy serca,. Amiodaron był podawany pacjentom w sytuacji, gdy priorytetem było szybkie działanie leku lub jeśli pacjent nie mógł przyjmować tabletek.

Zobacz film: "Dr Posobkiewicz mówi, jak korzystać z akwenów wodnych podczas upałów"

Preparat został wycofany w związku z wykryciem wady jakościowej we wskazanej partii produktu. GIF w wydanym komunikacie potwierdza, że otrzymał powiadomienie w ramach systemu Rapid Alert w związku z zaobserwowaniem zwiększonej krystalizacji produktu.

Poniżej znajdują się szczegółowe dane dotyczące wycofanej serii leku:

Amiodaron Hameln (Amiodaroni hydrochloridum), koncentrat do sporządzania roztworu do wstrzykiwań lub infuzji, 50 mg/m

  • Numer serii: 139503A;
  • Termin ważności: 09.2023 r.
  • Podmiot odpowiedzialny: hameln pharma gmbh, Inselstraße 1, 31787 Hameln, Niemcy.
GIF wycofał z obrotu na terenie całego kraju lek stosowany w leczeniu arytmii
GIF wycofał z obrotu na terenie całego kraju lek stosowany w leczeniu arytmii (Getty Images)

2. Z aptek znika seria leku stosowanego w niedoborach witaminy C

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował również o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju drugiego leku. Chodzi również o roztwów do wstrzykiwań - Vitaminum C Teva. Lek jest stosowany w leczeniu szkorbutu oraz poważnych niedoborów wymagających uzupełnienia witaminy C.

W tym przypadku przyczyną również było wykrycie wady jakościowej w jednej z serii preparatu. "Do GIF wpłynęła informacja od Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o. o stwierdzeniu w badaniach stabilności wyniku poza limitem specyfikacji w zakresie parametru - cząstki widoczne okiem nieuzbrojonym dla produktu leczniczego Vitaminum C Teva" - czytamy w uzasadnieniu decyzji.

Poniżej szczegóły dotyczące wycofanego leku:

Vitaminum C Teva (Acidum ascorbicum), roztwór do wstrzykiwań, 100 mg/ml

  • Numer serii: X05459A;
  • Termin ważności: 03.2023 r.
  • Podmiot odpowiedzialny: Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza