Trwa ładowanie...

Witamina C i lek dla sercowców znikają z obrotu. Powód jest jeden

GIF wycofał z obrotu na terenie całego kraju serie leku stosowanego w leczeniu arytmii i preparatu podawanego w zaawansowanych niedoborach witaminy C
GIF wycofał z obrotu na terenie całego kraju serie leku stosowanego w leczeniu arytmii i preparatu podawanego w zaawansowanych niedoborach witaminy C (Getty Images)

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu na terenie całego kraju dwie serie preparatów do wstrzykiwań. Chodzi o roztwór Vitaminum C Teva oraz koncentrat do sporządzania roztworu Amiodaron Hameln. Przyczyną była wada jakościowa. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

spis treści

1. GIF wycofuje lek stosowany w leczeniu arytmii

GIF wydał komunikat informujący o wycofaniu z obrotu serii koncentratu do sporządzania roztworu do wstrzykiwań lub infuzji - Amiodaron Hameln. Lek jest stosowany w leczeniu arytmii, jego działanie polega na kontrolowaniu nieprawidłowej pracy serca,. Amiodaron był podawany pacjentom w sytuacji, gdy priorytetem było szybkie działanie leku lub jeśli pacjent nie mógł przyjmować tabletek.

Preparat został wycofany w związku z wykryciem wady jakościowej we wskazanej partii produktu. GIF w wydanym komunikacie potwierdza, że otrzymał powiadomienie w ramach systemu Rapid Alert w związku z zaobserwowaniem zwiększonej krystalizacji produktu.

Zobacz film: "Dr Posobkiewicz mówi, jak korzystać z akwenów wodnych podczas upałów"

Poniżej znajdują się szczegółowe dane dotyczące wycofanej serii leku:

Amiodaron Hameln (Amiodaroni hydrochloridum), koncentrat do sporządzania roztworu do wstrzykiwań lub infuzji, 50 mg/m

  • Numer serii: 139503A;
  • Termin ważności: 09.2023 r.
  • Podmiot odpowiedzialny: hameln pharma gmbh, Inselstraße 1, 31787 Hameln, Niemcy.
GIF wycofał z obrotu na terenie całego kraju lek stosowany w leczeniu arytmii
GIF wycofał z obrotu na terenie całego kraju lek stosowany w leczeniu arytmii (Getty Images)

2. Z aptek znika seria leku stosowanego w niedoborach witaminy C

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował również o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju drugiego leku. Chodzi również o roztwów do wstrzykiwań - Vitaminum C Teva. Lek jest stosowany w leczeniu szkorbutu oraz poważnych niedoborów wymagających uzupełnienia witaminy C.

W tym przypadku przyczyną również było wykrycie wady jakościowej w jednej z serii preparatu. "Do GIF wpłynęła informacja od Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o. o stwierdzeniu w badaniach stabilności wyniku poza limitem specyfikacji w zakresie parametru - cząstki widoczne okiem nieuzbrojonym dla produktu leczniczego Vitaminum C Teva" - czytamy w uzasadnieniu decyzji.

Poniżej szczegóły dotyczące wycofanego leku:

Vitaminum C Teva (Acidum ascorbicum), roztwór do wstrzykiwań, 100 mg/ml

  • Numer serii: X05459A;
  • Termin ważności: 03.2023 r.
  • Podmiot odpowiedzialny: Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze