Trwa ładowanie...

Mężczyzna przedawkował popularną witaminę. Myślał, że ma raka

U mężczyzny zdiagnozowano ostre uszkodzenie nerek. Przyczyną było przedawkowanie witaminy D
U mężczyzny zdiagnozowano ostre uszkodzenie nerek. Przyczyną było przedawkowanie witaminy D (Getty Images)

Mężczyzna trafił do szpitala w ciężkim stanie. Męczyły go biegunki i wymioty, w ciągu trzech miesięcy schudł 12 kg, a lekarze początkowo nie byli w stanie określić przyczyny. Dopiero szczegółowe badania wykazały, że za wszystkim stało przedawkowanie witaminy D. Przyjmował 20 suplementów dziennie.

spis treści

1. W trzy miesiące schudł 12 kg. Bał się, że to rak

Wielu pacjentów zakłada, że im większe dawki suplementów, tym lepszy efekt. Zupełnie nie zdają sobie sprawy z tego, że nawet w przypadku witamin przedawkowowanie może być równie groźne, jak niedobór. Tak było w przypadku Brytyjczyka, który codziennie przyjmował 20 suplementów z witaminą D w dawce 150 tys. IU. Mężczyzna później opowiadał, że kurację witaminową "na wzmocnienie organizmu" zalecił mu dietetyk. Poza witaminą D przyjmował również kwasy omega-3, witaminę B2, B9, C, K2 oraz kilka innych suplementów.

Mężczyzna przyjmował 20 suplementów dziennie
Mężczyzna przyjmował 20 suplementów dziennie (Getty Images)
Zobacz film: "Suplement diety zniszczył wątrobę mężczyzny"

Pierwsze dolegliwości pojawiły już po miesiącu kuracji i z każdym tygodniem się nasilały. Kiedy zaczął się źle czuć, odstawił tabletki, ale dolegliwości nie ustępowały.

Mężczyzna chudł w oczach, w krótkim czasie stracił ponad 12 kg. Męczyły go wymioty, biegunki i bóle brzucha. Pacjent dodatkowo narzekał na szum w uszach, suchość w ustach i wzmożone pragnienie. Bał się, że to rak.

2. Przyczyną problemów było przedawkowanie witaminy D

Lekarz rodzinny skierował go do szpitala, żeby przeprowadzić szczegółowe badania i wykluczyć chorobę nowotworową. Okazało się, że u pacjenta doszło do ostrego uszkodzenia nerek w skutek przedawkowania suplementów. Badania krwi wykazały, że poziom witaminy D był siedmiokrotnie wyższy od normy.

Jego przypadek opisano na łamach czasopisma "BMJ Case Reports".

- Ten raport wskazuje na potencjalną toksyczność suplementów, które są w dużej mierze uważane za bezpieczne, dopóki nie zostaną przyjęte w niebezpiecznych ilościach lub w niebezpiecznych kombinacjach - ostrzegają lekarze analizujący chorobę Brytyjczyka.

Okazuje się, że to nie jest odosobniony przypadek. Opisywaliśmy ostatnio historię 40-letniej pacjentki, która cierpiała hiperkalcemię, czyli podwyższone stężenia wapnia, wywołaną przez przedawkowanie witaminy D. Okazało się, że przyjmowała witaminę D dla koni w dawce 50 tys. j. dziennie. Pacjentka narzekała na kołatanie serca, ból brzucha i pleców. Badania wykazały, że na tle hiperkalcemii rozwinęła się u niej choroba wrzodowa żołądka, kamica nerkowa, zaburzenia rytmu serca oraz funkcji trzustki.

3. Niekontrolowane dawki witaminy D mogą doprowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych

Witamina D pełni w organizmie bardzo ważną funkcję - zapewnia prawidłowy rozwój kości i wspiera układ odpornościowy. Zmniejsza ryzyko wystąpienia nadciśnienia, chorób serca oraz cukrzycy. Jej niedobór u dzieci może prowadzić do krzywicy, u dorosłych do osteoporozy. Z kolei nadmiar prowadzi do gromadzenia się wapnia w tkankach.

- Niekontrolowane dawki witaminy D mogą doprowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych. Wzrasta też ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych - ostrzegał w rozmowie z WP abcZdrowie farmaceuta Marcin Korczyk, autor popularnego bloga pt. "Pan Tabletka".

Farmaceuta zwraca uwagę na to, że groźne jest nie tylko przedawkowanie suplementów, ale również ich interakcje z innymi lekami przyjmowanymi przez pacjentów.

- Przykładowo przyjmowanie jednocześnie wapnia, magnezu czy żelaza może się wykluczać, ale też obniżać działanie innych leków np. niektórych popularnych antybiotyków. Nie wolno przesadzać także z potasem, ponieważ jego nadmiar może stwarzać niebezpieczeństwo. Osoby, które przyjmują antykoncepcję hormonalną, nie powinny stosować niektórych wyciągów ziołowych (np. z dziurawca), ponieważ one będą obniżały skuteczność tabletek. Chorzy na chorobę Hashimoto także powinni konsultować wszelkie suplementy z lekarzem, podobnie jak osoby cierpiące na niewydolność nerek - przypominał farmaceuta.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze