Hedera – charakterystyka, zastosowanie, uprawa
Hedera to nieodłączny element dekoracji naszych ogródków lub mieszkań. Posiada także wiele cennych właściwości, dzięki którym wykorzystywana jest w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Jakie są zastosowania hedery i jak ją uprawiać?
1. Hedera - charakterystyka
Hedera, czyli inaczej bluszcz, naturalne występuje w Azji i Afryce. Nazwa hedera wywodzi się z języka greckiego i znaczy "przyczepiać się".
Bluszcz doskonale sobie radzi w miejskim krajobrazie. Pnie się po murach bez konieczności używania podpór. Do pięcia służą mu korzenie przybyszowe. Jego wysokość sięga nawet 30 m.
Liście hedery są ciemnozielone, o skrętoległym ustawieniu. Bluszcz kwitnie w okresie od września do listopada. Pora owocowania przypada na okres od początku maja do końca czerwca.
2. Hedera – zastosowanie
Bluszcz jest trujący, lecz może być wykorzystywany w leczeniu różnych dolegliwości. Właściwości lecznicze hedera zawdzięcza substancjom takim jak saponiny, flawonoidy, fitosterole, kwasy fenolowe, hederyna oraz fitoncydy. Dzięki tym substancjom bluszcz jest wykorzystywany w produkcji preparatów kosmetycznych i leków.
Główne zastosowania bluszczu to:
- Łagodzenie kaszlu, oczyszczanie oskrzeli – bluszcz jest składnikiem syropów i tabletek leczących problemy z układem oddechowym. Zawarte w bluszczu saponiny ułatwiają odkrztuszanie, a fitoncydy mają działanie przeciwgrzybicze oraz hamują rozwój wirusów i bakterii. Leki z bluszczem są wykorzystywane przy astmie, zapaleniu oskrzeli lub krztuścu;
- Zwalczanie cellulitu – zawarte w hederze substancje, takie jak rutyna i flawonoidy, przyczyniają się do rozbijania komórek tłuszczowych. Dodatkowo pomagają w problemach skórnych, łagodzą stany zapalne i poprawiają krążenie;
- Leczenie infekcji intymnych – wiele środków do higieny intymnej zawiera ekstrakt z bluszczu, który zapobiega infekcji i leczy stany zapalne;
- Likwidacja trądziku – preparaty z ekstraktem z liści bluszczu oczyszczają skórę, regulują wydzielanie sebum, odblokowują pory i zapobiegają błyszczeniu się skóry;
- Ujędrnianie skóry – preparaty z ekstraktem z bluszczu rozmiękczają skórę, nadają jej jędrności i sprężystości;
- Łagodzenie dolegliwości menstruacyjnych – napary z bluszczu zawierają saponiny, flawonoidy i rutynę. Mają one działanie rozkurczowe i przeciwzapalne, dlatego łagodzą ból obrzmiałych piersi i brzucha.
Bluszcz wykorzystywany jest także w leczeniu trudno gojących się ran, chorobach płuc i problemach z układem krwionośnym. Dodatkowo wzmacnia odporność i chroni przed nowotworami.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
3. Hedra – napar
Długa lista właściwości zdrowotnych bluszczu zachęca do picia naparów z jego liści. Przygotowanie naparu z hedery jest proste i zajmuje mało czasu.
- Do przygotowania potrzebujemy wysuszonych liści bluszczu pospolitego, które rozdrabniamy.
- Jedną łyżkę bluszczu zalewamy około 250 ml ugotowanej wody.
- Całość pozostawiamy na noc.
- Rano wodę z liśćmi doprowadzamy do wrzenia i odstawiamy na 10 minut.
- Ostatnim krokiem jest odcedzenie liści.
Napar zaleca się pić 2-3 razy dziennie, po 1/3 szklanki.
4. Hedra – uprawa
Bluszcz preferuje miejsca zacienione. Narażony na nadmierne światło, będzie wolniej się rozwijał i źle znosił zimę. Roślina nie jest wymagająca co do gleby. Najlepiej, aby była to gleba próchnicza, wilgotna, nawożona kompostem. Podłoże powinno mieć odczyn zasadowy, Roślina nie wymaga przycinania, lecz w razie potrzeby można to robić. Bluszcz szybko się regeneruje.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.