Trwa ładowanie...

Igłoterapia sucha- co to jest, jak wygląda zabieg, wskazania

Igłoterapia sucha nazywana też suchym igłowaniem to metoda fizjoterapeutyczna, która ostatnimi czasy cieszy się coraz większą popularnością. Suche igłowanie polega na wprowadzeniu do mięśnia cienkiej igły akupunkturowej (bez podawania leków czy substancji przeciwbólowych). Dzięki igłoterapii suchej możemy rozluźnić napięte mięśnie, a także zniwelować stres.

spis treści

1. Co to jest igłoterapia sucha?

Igłoterapia sucha (suche igłowanie) cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród sportowców. W trakcie wykonywanego zabiegu, nakłuwane są określone punkty spustowe (tzw. trigger points). Punkty te, leżą w obrębie pasm mięśniowo-powięziowych (należy dodać, że są one wyjątkowo wrażliwe).

Zobacz film: "Ból zapalny pleców"

Przy pomocy suchej igłoterapii leczy się dyfunkcje wywołane problemami mięśniowymi. Jest ona niezwykle pomocna w leczeniu popularnych urazów sportowych (łokcia tenisisty, kolana biegacza, czy zapalenia ścięgna Achillesa). Ponadto, suche igłowanie jest pomocne w niwelowaniu bólu głowy oraz problemów nerwowych.

Terapia przeprowadzana jest za pomocą sterylnych jednorazowych igieł akupunkturowych (ich średnica wynosi 160-300 μm). Przeprowadzenie zabiegu za pomocą tego rodzaju igieł nie doprowadza do uszkodzeń ogniskowych. Specjaliści uważają igłoterapię suchą za zabieg w pełni bezpieczny.

2. Jak wygląda zabieg?

Igłoterapia sucha postrzegana jest przez wielu fizjoterapeutów jako najlepsza metoda walki bólem. Tuż przed przed zabiegiem, wykonywane jest badanie palpacyjne, które ma na celu zlokalizować napięte pasma.

Po nakłuciu przez fizjoterapeutę mięśniowo-powięziowych punktów spustowych, dochodzi do powstania impulsu nerwowego. Impuls przechodzący przez rdzeń kręgowy poprzedza odruch skurczu mięśni, a sam skurcz determinuje rozluźnienie struktur i zmniejszenie napięcia. W ostateczności prowadzi do przerwania bólu (po kilku zabiegach można zauważyć wyraźną poprawę samopoczucia i ustąpienie silnych dolegliwości bólowych).

Warto podkreślić, że miejsca wzmożonego napięcia ulegają rozluźnieniu pod wpływem nakłuwania, a nie wstrzykiwania substancji leczniczych!

ZOBACZ TAKŻE:

3. Igłoterapia sucha a akupunktura

Igłoterapia sucha nazywana też suchym igłowaniem to metoda fizjoterapeutyczna, która nie ma nic wspólnego z akupunkturą) czy medycyną chińską.

Akupunkturę przeprowadza się w celu przywrócenia przepływu energii w kanałach energetycznych. Nakłuwane są wówczas meridiany, innymi słowy są to kanały łączące struktury zewnętrzne z organami.

Podczas igłoterapii suchej lokalizowane są mięśniowo-powięziowe punkty spustowe. Fizjoterapeuta przy pomocy suchego igłowania ma za zadanie wywołać lokalny skurcz mięśnia i aktywować endogenne opioidy.

Jedyna rzecz, która łączy igłoterapię suchą z akupunkturą to wykorzystywanie igieł akupunkturowych.

4. Igłoterapia sucha – wskazania

Suche igłowanie jako zabieg fizjoterapeutyczny, wskazany jest osobom, które borykają się z wszelkimi dolegliwościami układu mięśniowo-szkieletowego. Wśród innych wskazań możemy wyróżnić:

5. Igłoterapia sucha – przeciwwskazania

Suchego igłowania nie należy przeprowadzać u osób, które:

 • są w ciąży (zabieg zabroniony w trakcie pierwszego trymestru)
 • borykają się ze stanami zapalnymi,
 • borykają się z owrzodzeniami, uszkodzeniami skóry,
 • mają gorączkę,
 • mają problemy z krzepliwością krwi,
 • chorują na nowotwór,
 • chorują na miażdżycę,
 • mają obrzęki limfatyczne,
 • chorują na osteoporozę,
 • mają neuropatie czuciowe.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza