Ile trwa przygotowanie do in vitro?

Zapłodnienie in vitro, inaczej zapłodnienie pozaustrojowe, to technika rozrodu wspomaganego medycznie. In vitro stosuje się, gdy inne metody leczenia niepłodności nie mogą być zastosowane lub nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Zabieg in vitro zdobywa coraz większą popularność, gdyż daje parom szansę posiadania własnego potomstwa. Na czym polega in vitro i jak wygląda przygotowanie do zabiegu?

Na czym polega in vitro?

In vitro to metoda zapłodnienia, która polega na połączeniu komórki jajowej i plemnika poza żeńskim układem rozrodczym, w warunkach laboratoryjnych. Zapłodnienie poprzedza faza przygotowania, podczas której ma miejsce stymulacja hormonalna, która doprowadza komórki jajowe do dojrzewania. Następnie dojrzałe komórki jajowe są pobierane za pomocą punkcji. Trzeci etap polega na połączeniu komórki jajowej z plemnikiem w warunkach laboratoryjnych. Ostatnia faza to umieszczenie zapłodnionych komórek jajowych (zarodków) w macicy, tzw. embriotransfer.

Cała prawda o multiwitaminach

Zapłodnienie pozaustrojowe jest wykonywane u par, które z różnych przyczyn mają trudność z zajściem w ciążę, a inne metody leczenia niepłodności okazały się nieskuteczne.

Przygotowanie do in vitro

Przed podjęciem decyzji o in vitro należy wykonać badania diagnostyczne - badania ogólne oraz u kobiet: oznaczanie poziomu hormonów, w tym estradiolu w trakcie cyklu owulacyjnego, natomiast u mężczyzn: badanie nasienia. Na podstawie tych badań określa się przyczynę niepłodności oraz podejmuje się decyzję o formie leczenia. Jeśli zapada decyzja o zapłodnieniu pozaustrojowym, rozpoczyna się etap przygotowań do zabiegu.

Stymulacja hormonalna to pierwsza faza przygotowań do in vitro. Polega ona na pobudzaniu jajników do produkcji komórek jajowych. Kiedy powstanie dostatecznie dużo komórek jajowych, kobieta przyjmuje hormon HCG, który kończy stymulację. Po zakończeniu stymulacji hormonalnej komórki jajowe mogą zostać pobrane od kobiety. Pobieranie komórek jajowych jest przeprowadzane za pomocą punkcji. Następnie komórki jajowe są przechowywane w inkubatorach w temperaturze 37°C.

Tego samego dnia, co punkcja komórek jajowych, ma miejsce pobranie spermy od partnera. Do in vitro można również wykorzystać wcześniej zamrożoną spermę partnera lub spermę z banku nasienia. Następnie ze spermy izoluje się plemniki o największym potencjale zapłodnienia.

Po połączeniu komórki jajowej i plemnika zostają one przeniesione do inkubatora. Po 48 godzinach zarodek jest gotowy do przeniesienia go do macicy.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zapłodnienie in vitro
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Zapłodnienie in vitro
Zapłodnienie in vitro

Gwiazdy, które skorzystały z in vitro

Gwiazdy, które skorzystały z in vitro

jest jednak to, aby nigdy się nie poddawać, bo nawet jeżeli naturalne zapłodnienie nie jest możliwe to istnieje rozwiązanie w postaci zapłodnienia in vitro (...) . Na czym polega zapłodnienie...

Zapłodnienie in vitro

Próbka in vitro

Próbka in vitro

Badanie poziomu hormonu AMH pomaga określić szanse na sukces w zapłodnieniu in vitro, ale nie przesądza o prawdopodobieństwie ciąży.

Zapłodnienie in vitro

Sprawdź, czy uda się in vitro

Sprawdź, czy uda się in vitro

Badanie przeprowadzone przez naukowców na Uniwersytecie Browna i w Szpitalu dla Kobiet i Dzieci wykazały, że na początku cyklu zapłodnienia in vitro, rezultaty badań krwi pod kątem hormonu AMH mogą pomóc...

Zapłodnienie in vitro

Powikłania in vitro

Powikłania in vitro

Do najczęstszych symptomów hiperstymulacji, poza przybraniem na wadze i zwiększeniem obwodu brzucha, zalicza się również nudności i wymioty.

Zapłodnienie in vitro

Badanie przed in vitro

Badanie przed in vitro

Przygotowanie do in vitro to nie tylko procedury umożliwiające dokonanie sztucznego zapłodnienia, ale również wszelkie badania diagnostyczne, które pozwalają ustalić przyczynę niepłodności.

Zapłodnienie in vitro

In vitro - zdjęcia

In vitro - zdjęcia

Zapłodnienie pozaustrojowe polega na połączeniu komórki jajowej i plemnika w warunkach laboratoryjnych. Na zdjęciu widoczny zarodek w piątym dniu po zapłodnieniu.