Ile trwa test na koronawirusa?
Ile trwa test na koronawirusa? To zależy od jego rodzaju. Choroba Covid-19 od początku 2020 roku wciąż atakuje mnóstwo osób, a skutecznej metody leczenia nadal nie opracowano. Aby jednak uchronić siebie i innych przed zakażeniem, warto wykonać jeden z kilku dostępnych testów, które pozwolą ocenić, czy potrzebna nam jest kwarantanna. Zobacz, ile trwa taki test i gdzie go wykonać.
1. Rodzaje testów na koronawirusa
Obecnie można wykonać kilka różnych testów, mogących potwierdzić lub wykluczyć zakażenie wirusem SARS-CoV-2, istniejące w danym momencie lub w przeszłości.
Jeśli mamy objawy choroby i dostaniemy skierowanie na badanie lub chcemy prywatnie sprawdzić, czy w naszym organizmie toczy się aktualnie aktywna forma infekcji, należy wykonać test antygenowy lub RT-PCR. Materiałem do badania jest w tym przypadku wymaz z nosogardzieli. Pozytywny wynik oznacza, że w tym momencie chorujemy na Covid-19 i powinniśmy maksymalnie odizolować się od innych.
Aktywne zakażenie potwierdza także test FRANKD, czyli tzw. test przesiewowy. Materiałem do badania jest również wymaz z gardła, a jego skuteczność pozwala już na wykrycie jednego genu. Czułość testu szacowana jest na 97%, a wykrywalność zakażenia równa jest 100%. Z tego powodu badanie to jest zalecane przez sanepid.
Jeśli chcemy sprawdzić, czy już byliśmy chorzy w przeszłości i czy nasz organizm wytworzył przeciwciała, należy wykonać test serologiczne. W takiej sytuacji mamy dwie opcje - ilościową i jakościową. Testy jakościowe pozwalają sprawdzić, czy w ogóle przeciwciała anty-SARS-CoV-2 posiadamy, natomiast wariant ilościowy dokładnie dookreśla ich liczbę.
Można też wybrać wersję łączącą oba testy. W przypadku określania przeciwciał materiałem do badania jest krew pobrana z żyły łokciowej lub z palca w przypadku testu jakościowego.
2. Ile trwa test na koronawirusa?
Ważne
Każda placówka medyczna, która oferuje wykonanie testów na obecność aktywnego zakażenia koronawirusem lub obecności przeciwciał anty-SARS-CoV-2, może mieć różny czas oczekiwania na wyniki. Należy zawsze sprawdzić na stronie danej placówki lub zadzwonić na infolinię.
To, ile trwa przeprowadzenie testu na Covid-19, zależy od rodzaju wykonanego badania. Najszybszy jest test jakościowy, który swoim przebiegiem przypomina nieco wykonanie testu ciążowego. W niewielkiej kasetce umieszcza się próbkę krwi pobranej z palca, a po 10 minutach test pokazuje, czy w naszej krwi obecne są przeciwciała anty-SARS-Cov-2. W przypadku otrzymania testu kurierem i odesłania go tą samą metodą, czas oczekiwania na wyniki może wydłużyć się do 3 dni.
Na wynik testu jakościowego czeka się nieco dłużej - od 48 do 36 godzin. Dzieje się tak dlatego, że próbka krwi pobrana z żyły łokciowej musi zostać poddania analizie laboratoryjnej, zanim wynik trafi do osoby badanej.
Jeśli chodzi o testy, których zadaniem jest potwierdzenie lub wykluczenie aktywnego zakażenia, na wyniki również czeka się relatywnie krótko. Może się to jednak zmieniać w zależności od placówek. Zwykle czas oczekiwania na wynik wynosi od jednej do 24 godzin w przypadku testu RT-PCR, a w przypadku testu antygenowego - od 10 do 30 minut.
Wykonanie testu samego w sobie trwa zaledwie kilkanaście sekund w przypadku testów, które wymagają pobrania wymazu z gardła lub krwi włośniczkowej (z palca). Nieco dłuższy jest czas trwania badania, które wymaga pobrania krwi z żyły łokciowej. Do tego należy doliczyć czas oczekiwania na kuriera (w przypadku zamówienia testu do domu - niektóre placówki oferują takie usługi), długość oczekiwania na dotarcie do mobilnych punktów pobrań lub przyjścia do gabinetu lekarskiego na pobranie wymazu lub krwi.
3. Jak przygotować się do testu?
Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie do testu na koronawirusa, w którym pobierany jest wymaz z nosogardzieli. Na dwie, trzy godziny przed badaniem nie należy:
- spożywać posiłków
- myć zębów ani płukać jamy ustnej czy nosa
- palić papierosów
- przyjmować jakichkolwiek leków
- pić jakichkolwiek napojów
- żuć gumy
Wszystko to może zaburzyć wynik testu lub w ogóle uniemożliwić jego przeprowadzenie.
4. Ile kosztują testy na Covid?
Cena testu na koronawirusa różni się w zależności od rodzaju i placówki, w której decydujemy się na jego wykonanie. Jeśli posiadamy skierowanie od lekarza rodzinnego i mamy widoczne objawy zakażenia, test przeprowadza się w ramach kontraktu z NFZ (jeśli posiadamy ubezpieczenie).
Możemy także takie badanie wykonać prywatnie:
- test RT-PCR: od 400 zł
- test antygenowy: 50-150 zł
- test na przeciwciała IgM: 100-150 zł
- test na przeciwciała IgG: 100-150 zł
- test na przeciwciała IgG+IgM: 190-250 zł.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.