Jak bezpiecznie podróżować samochodem podczas pandemii? Nowe badania
Podróżowanie samochodem znacznie ogranicza ryzyko zakażenia koronawirusem w proównaniu do korzystania z transportu publicznego. Jednak nadal jest to ryzykowne. Jak zmniejszyć rozprzestrzenianie się wirusa w samochodzie? Przeprowadzono badania.
1. Podróżowanie podczas pandemii
Mimo że jazda samochodem może wydawać się bezpieczniejszą alternatywą dla komunikacji miejskiej, to nadal jest to mała, zamknięta przestrzeń. Nawet jeśli wszyscy pasażerowie będą mieli na sobie maseczki, niektóre cząsteczki wirusa mogą się przedostać i rozprzestrzenić.
"Zwykle nie ma to znaczenia, gdy przebywasz na zewnątrz, ponieważ ładunek cząsteczek ulega rozproszeniu - powiedział dr Varghese Mathai z University of Massachusetts w Amherst. - Jednak im mniejsza przestrzeń, taka jak samochód, cząsteczki mogą z czasem zwiększyć koncentrację".
Naukowcy z Brown University postanowili sprawdzić, w jaki sposób cząsteczki mogą poruszać się w pojazdach przy różnych poziomach wentylacji. Kiedy wszystkie okna były zamknięte, od 8 do 10 proc. maleńkich cząstek wydychanych przez jedną osobę mogło dotrzeć do drugiej. Liczba ta spadła do 0,2 do 2 proc., gdy wszystkie cztery okna były otwarte.
Jednak w chłodny zimowy dzień otwarcie wszystkich okien może nie być najlepszą opcją, więc autorzy badań postanowili sprawdzić otwarcie, których okien przyniesie najlepsze efekty. Badania przeprowadzono nsamochodem jadącym z prędkością ok. 80 km/h, z kierowcą na lewym przednim siedzeniu i jednym pasażerem z tyłu po prawej.
Mimo że pasażer może intuicyjnie otworzyć najbliższe okno podczas wsiadania do samochodu, to otwarcie prawego przedniego okna i lewego tylnego zapewniło lepszą wentylację.
"W jadącym samochodzie świeże powietrze zazwyczaj napływa przez tylną szybę i wypływa przez przednią szybę - powiedział dr Mathai. - Otwarcie okien po przekątnej nie tylko zapewnia punkt wejścia i wyjścia dla cząstek, ale także wytwarza prąd powietrza oddzielający pasażera od kierowcy".
Jednak zaznaczył, że różnica między testowanymi przez nich konfiguracjami z dwoma otwartymi oknami była na granicy błędu.
"Powinieneś otworzyć okna przynajmniej do połowy, jeśli jedziesz samochodem z kimś spoza domu i zawsze nosić maskę. Otwieranie szyb samochodowych nie jest niezawodnym sposobem na uniknięcie transmisji koronawirusa" - powiedział Mathai.
2. Jazda z otwartym oknem
Podróżowanie samochodem z obcym to ryzykowne posunięcie, zwłaszcza podczas pandemii, a otwieranie okien to jeden ze sposobów na zmniejszenie tego ryzyka. Naukowcy ostrzegają, że dodatkowa wentylacja nie zastępuje innych środków zapobiegawczych, takich jak noszenie maski, dystans i dezynfekcja.
W badaniu nie uwzględniono ewentualnych osłon między przednim a tylnym siedzeniem. Plastikowe bariery między kierowcą a pasażerem mogą pomóc zatrzymać cząsteczki. Dr Mathai zauważył, że takie osłony nie zastępują świeżego powietrza, jednak posiadanie ich nie zaszkodzi:
"Zapobieganie rozprzestrzeniania się koronawirusa jest jak nakładanie warstw sera szwajcarskiego: każda warstwa ma swoje dziury, ale jeśli ułożysz wystarczającą liczbę plasterków, powinieneś być w stanie je zakryć".
Jak dodał, jednak lepszym sposobem jest posiadanie systemu wentylacji, by powietrze wewnątrz kabiny samochodu było uzupełniane świeżym powietrzem z zewnątrz.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.