Jak przygotować się na wypadek ataków chemicznych? Syryjscy lekarze szkolą Ukraińców
Szef syryjskiej akademii nauk o zdrowiu AHS Abdullah Abdulaziz Alhadżi zaczął akcję zdalnych szkoleń dla personelu medycznego z Ukrainy. Sami przeszli przez piekło ataków bronią chemiczną, teraz chcą przekuć tragiczne doświadczenia w pomoc Ukraińcom. Wielu ekspertów ostrzega, że groźba użycia przez Putina broni chemicznej albo biologicznej w Ukrainie jest bardzo realna.
1. Jak się zachować po ataku bronią chemiczną?
Syryjscy lekarze przygotowali szkolenia dla ukraińskich medyków. Specjalnie dla nich opracowali najważniejsze zasady postępowania z ofiarami, jeżeli doszłoby do ataku bronią chemiczną lub biologiczną.
- Wojna może trwać długo, przez lata, my, Syryjczycy, o tym wiemy. Z tego powodu trzeba szkolić więcej ludzi, łącznie z cywilami. (...) Macie do czynienia z kryminalistami i należy spodziewać się wszystkiego - ostrzega Mustafa Kajjali, wicedyrektor syryjskiej akademii nauk o zdrowiu.
Jak informuje tygodnik "Time", z konsultacji skorzystało już kilka tysięcy Ukraińców.
- Szkolenia reklamowaliśmy w mediach społecznościowych, a zainteresowanie nimi wyraziło ponad 13 tys. osób. Personel medyczny ze wszystkich części Ukrainy, w tym ze szpitali na terenach targanych wojną, dołączył do nich zdalnie - mówiła Mladena Kaczurec, była wiceminister zdrowia Ukrainy i dyrektor jednego z departamentów w prywatnym szpitalu Dobrobut w Kijowie.
Nagranie ze szkoleń umieszczone na YouTubie ma ponad 30 tysięcy wyświetleń.
2. Czy Rosja dysponuje bronią chemiczną lub biologiczną?
Broń chemiczna jest oparta na działaniu toksycznych związków chemicznych, a broń biologiczna bazuje na patogenach chorobotwórczych i organizmach wytwarzających toksyny. Obie są zakazane przez międzynarodowe traktaty. Przykład Syrii, gdzie mimo wszystko zastosowano broń chemiczną, pokazał, że konwencja ma wiele luk. Eksperci przyznają, że również w przypadku Ukrainy trzeba brać pod uwagę ryzyko przekroczenia przez Putina kolejnych barier.
- Te działania są tak nieprzewidywalne, że niestety nie wykluczam takiej możliwości. Jeśli ktoś potrafi zbombardować szpitale, czy używać broni termicznej, która niszczy całe życie w okolicy i nie przestrzega żadnych zasad humanitarnych, to wszystko jest możliwe - mówił w rozmowie z WP abcZdrowie prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn, wybitny biolog molekularny, twórca leku na chorobę Sanfilippo.
3. Czy można się zabezpieczyć przed atakiem bronią chemiczną lub biologiczną?
Zdaniem ekspertów, w kontekście aktualnej sytuacji międzynarodowej, państwa powinny szkolić swoich mieszkańców, jak się zachować w kryzysowych sytuacjach. Tak jak robi to m.in. Izrael. Wszystkiego oczywiście nie da się przewiedzieć, bo wiele zależy od tego, jak rodzaj broni zostanie użyty. Natomiast w przypadku mniej skomplikowanych gazów trujących organizm mogą skutecznie ochronić maski z filtropochłaniaczami.
- Moim zdaniem stać nas na to, żebyśmy też przygotowali taką formę ochrony, zwłaszcza dzisiaj, żebyśmy jako społeczeństwo myśleli o maskach przeciwgazowych, o systemach ochrony indywidualnej, przede wszystkim w tych miejscach, gdzie znajdują się zakłady przemysłowe, albo jednostki wojskowe. Musimy zrzucić pewne tabu myślenia, że skoro państwa podpisały konwencje o nieużywaniu broni chemicznej - to nas chroni. Tak nie jest - podkreśla dr Jacek Raubo, specjalista w zakresie bezpieczeństwa i obronności UAM oraz Defence24. - Chroni nas przede wszystkim świadomość, że może się coś takiego wydarzyć, że wiemy jak się zachować i że w czasie pokoju zbudujemy rezerwy strategiczne, jeżeli chodzi o ochronę - dodaje ekspert.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.