Trwa ładowanie...

Jak rząd walczy z pandemią? Lekarze mają dość absurdalnych przepisów

 Karolina Rozmus
02.02.2022 13:19
Jak rząd walczy z pandemią? Lekarze mają dość absurdów pandemicznych
Jak rząd walczy z pandemią? Lekarze mają dość absurdów pandemicznych (East News)

Lekarze są wściekli na zmiany wprowadzone przez rząd. Mówią wprost o chaosie. - Tak się kończy rozwiązywanie Rady Medycznej i wprowadzanie przepisów nieskonsultowanych z medykami - komentuje dr Michał Domaszewski.

spis treści

1. Obowiązkowe badanie zakażonego seniora

Od 25 stycznia 2022 r. zmieniły się zasady związane z przyjmowaniem pacjentów chorych na COVID-19, a konkretnie – seniorów powyżej 60. roku życia. Nowe rozporządzenia ministra zdrowia nakazuje lekarzowi POZ zbadanie zakażonego SARS-CoV-2 pacjenta "nie później niż przed upływem 48 godzin odbywania tej izolacji".

Lekarz rodzinny z Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Zielonej Górze, Wojciech Perekitko wyraził oburzenie nowym pomysłem ministerstwa. "Zbadanie dwójki pacjentów 60+, podwójnie zaszczepionych z lekkimi objawami infekcji wirusowej (covid+) zajęło mi godzinę. Nie wymagali dziś pomocy lekarza. Za to inni chorzy tak, ale muszą poczekać. Moja praca lekarza zaczyna tracić sens" - napisał w mediach społecznościowych. W tym samym tonie wypowiadają się również kolejni medycy.

Zobacz film: "Piąta fala rośnie w siłę. Lekarz apeluje do Polaków"

- Powinniśmy się kierować naszą wiedzą medyczną i stanem pacjenta, a nie wiekiem. Żaden polityk nie powinien nam kazać wprowadzać kryterium wieku jako najważniejszego – podkreśla w rozmowie z WP abcZdrowie lekarz.

- Miałem nawet przedwczoraj takiego 60-letniego pacjenta. Trafił do nas niejako przypadkiem. Przyszedł z zapaleniem zatok i twierdził, że to nie może być COVID. Test był pozytywny, ale pacjent czuł się dobrze. A zdarzają się nawet i 30-latkowie z bólami w klatce, z bardzo złym samopoczuciem. I co ja mam teraz zrobić? Odmówić im wizyty? - pyta ironicznie lekarz.

Dodaje również, że niezrozumiałym jest kryterium czasu, czyli przyjęcie pacjenta w ciągu 48 godzin od uzyskania pozytywnego wyniku testu.

- Badam pacjentów z COVID-19 już półtora roku i wiem, że np. pacjenci, którzy wymagają zbadania, to nie są pacjenci na samym początku rozpoznania, to czasem pacjenci w 7-8 dniu choroby – mówi dr Domaszewski.

Równie negatywnie odbiera ten pomysł dr Matylda Kłudkowska. - Nie rozumiem, dlaczego akurat 48 godzin? W ten sposób pozbawiamy opieki osoby, które nie są zakażone koronawirusem. Staramy się ulepszać i usprawniać opiekę nad pacjentem, ale trzeba to robić z głową, bo po raz kolejny przekładamy ciężar tylko na pacjentów zakażonych koronawirusem. Lekarze POZ leczą nie tylko tych pacjentów, ale i całą resztę – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie wiceprezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych i przypomina, że już teraz to się wydaje niemożliwe do realizacji, a przecież jeszcze nie dotarliśmy do szczytu piątej fali.

2. Masowe testowanie w aptekach

27 stycznia 2022 r. weszło w życie rozporządzenie, zgodnie z którym w wybranych aptekach w Polsce można wykonać test antygenowy w kierunku SARS-CoV-2. Jak zapewniał rząd, to rozwiązanie ma szereg plusów: testy bez wcześniejszych zapisów, nieodpłatne, bez ograniczeń i wreszcie – wynik otrzymujemy w ciągu kilkunastu minut.

Jak ustaliła Wirtualna Polska, stan na pierwszego lutego to 183 apteki w Polsce, gdzie można się przetestować. Serwis gdziepolek.pl poinformował również, że część aptek wycofała się ze swojego uczestnictwa w programie. Nie były się w stanie przygotować do wymogów, które pojawiły się w nocy przed wejściem programu w życie.

Zdaniem dra Domaszewskiego kontrolowanie pandemii poprzez masowe testowanie Polaków jest potrzebne, ale akurat pomysł z aptekami jest nieprzemyślany.

- Mamy punkty wymazowe, one są przygotowane do testowania pacjentów. Przychodzi do apteki senior, który chce kupić leki na nadciśnienie, a przed nim w kolejce stoi kaszlący człowiek. Rozumiem, że apteki mają jakieś procedury bezpieczeństwa, ale są przecież punkty testowe. Zróbmy więcej punktów, bezpiecznych, sterylnych, a nie aptek – podkreśla.

Zdaniem lekarza osobną kwestią jest wystawianie skierowań na testy przez lekarzy POZ. Testy bez skierowań? Owszem, ale z technicznego punktu widzenia nie dla każdego procedura generowania skierowania przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) jest zrozumiała. I to nie dotyczy tylko seniorów.

- A ja siedzę i wpisuję skierowania na test albo wypełniam dokumentację dotyczącą testów antygenowych. To nie tylko wynik. Muszę wpisać godzinę pobrania, godzinę wyniku, rodzaj testu – a jest ich 17. To są bezsensowne, biurokratyczne procedury – przekonuje.

- Tak się kończy rozwiązywanie Rady Medycznej i wprowadzanie przepisów nieskonsultowanych z medykami. Jest chaos – podsumowuje swoje rozważania dr Domaszewski.

3. Obowiązkowe szczepienia dla medyków

Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia z 22 grudnia 2021 roku zaszczepione obowiązkowo muszą być osoby wykonujące zawód medyczny, farmaceuci, studenci medycyny i pracownicy podmiotów medycznych. Zobowiązani do tego mają zaszczepić się do 1 marca 2022 r. Jednak eksperci grzmią już od dawna: to za późno.

Co więcej, poziom wyszczepienia wśród medyków nie do końca jest taki, jakiego można by oczekiwać od pracowników ochrony zdrowia. Zgodnie ze statystykami Ministerstwa Zdrowia w pełni zaszczepieni lekarze stanowią 92 proc., dentyści – 88 proc, diagności laboratoryjni – 86 proc., położne, farmaceuci, pielęgniarki – 83 proc. Jak to się przekłada na liczby? Ponad 12,5 tys. niezaszczepionych lekarzy oraz ponad 51 tys. pielęgniarzy i pielęgniarek.

- Statystyki wskazują, że odsetek zaszczepionych lekarzy jest bardzo wysoki. Ta grupa zawodowa się szczepi, ale odsetek zaszczepionych pielęgniarek w Polsce jest z kolei zbyt niski. W tej grupie zawodowej przekonanie do szczepień nie jest takie, jakie powinno być – mówi prof. Anna Boroń-Kaczmarska.

- Oby ciężkich zachorowań było coraz mniej, ale tu się kłania cała organizacja ochrony zdrowia, która w Polsce – dziś wiemy to na pewno – jest niedobra. Niestety, nie widać żadnych planów na przyszłość – podsumowuje ekspertka w kontekście piątej fali.

Z kolei dr Kłudkowska przyznaje, że biegu piątej fali nic już nie zatrzyma, nawet obowiązkowe szczepienia dla wszystkich Polaków.

- Oczywiście szczepienia zawsze są ważne i zaszczepienie się zawsze jest dobrym pomysłem, ale mamy już rozpędzoną piątą falę. Wprowadzanie obowiązku szczepień teraz to musztarda po obiedzie – mówi.

4. Raport Ministerstwa Zdrowia

W środę 2 lutego resort zdrowia opublikował nowy raport, z którego wynika, że w ciągu ostatniej doby 56 051 osób otrzymało pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2.

Najwięcej zakażeń odnotowano w województwach: śląskim (7925), mazowieckim (7608), wielkopolskim (5632).

Z powodu COVID-19 zmarły 94 osoby, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 224 osoby.

Podłączenia do respiratora wymaga 1045 chorych. Wolnych respiratorów pozostało 1672.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze