Jak rząd walczy z pandemią? Lekarze mają dość absurdalnych przepisów
Lekarze są wściekli na zmiany wprowadzone przez rząd. Mówią wprost o chaosie. - Tak się kończy rozwiązywanie Rady Medycznej i wprowadzanie przepisów nieskonsultowanych z medykami - komentuje dr Michał Domaszewski.
1. Obowiązkowe badanie zakażonego seniora
Od 25 stycznia 2022 r. zmieniły się zasady związane z przyjmowaniem pacjentów chorych na COVID-19, a konkretnie – seniorów powyżej 60. roku życia. Nowe rozporządzenia ministra zdrowia nakazuje lekarzowi POZ zbadanie zakażonego SARS-CoV-2 pacjenta "nie później niż przed upływem 48 godzin odbywania tej izolacji".
Lekarz rodzinny z Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Zielonej Górze, Wojciech Perekitko wyraził oburzenie nowym pomysłem ministerstwa. "Zbadanie dwójki pacjentów 60+, podwójnie zaszczepionych z lekkimi objawami infekcji wirusowej (covid+) zajęło mi godzinę. Nie wymagali dziś pomocy lekarza. Za to inni chorzy tak, ale muszą poczekać. Moja praca lekarza zaczyna tracić sens" - napisał w mediach społecznościowych. W tym samym tonie wypowiadają się również kolejni medycy.
- Powinniśmy się kierować naszą wiedzą medyczną i stanem pacjenta, a nie wiekiem. Żaden polityk nie powinien nam kazać wprowadzać kryterium wieku jako najważniejszego – podkreśla w rozmowie z WP abcZdrowie lekarz.
- Miałem nawet przedwczoraj takiego 60-letniego pacjenta. Trafił do nas niejako przypadkiem. Przyszedł z zapaleniem zatok i twierdził, że to nie może być COVID. Test był pozytywny, ale pacjent czuł się dobrze. A zdarzają się nawet i 30-latkowie z bólami w klatce, z bardzo złym samopoczuciem. I co ja mam teraz zrobić? Odmówić im wizyty? - pyta ironicznie lekarz.
Dodaje również, że niezrozumiałym jest kryterium czasu, czyli przyjęcie pacjenta w ciągu 48 godzin od uzyskania pozytywnego wyniku testu.
- Badam pacjentów z COVID-19 już półtora roku i wiem, że np. pacjenci, którzy wymagają zbadania, to nie są pacjenci na samym początku rozpoznania, to czasem pacjenci w 7-8 dniu choroby – mówi dr Domaszewski.
Równie negatywnie odbiera ten pomysł dr Matylda Kłudkowska. - Nie rozumiem, dlaczego akurat 48 godzin? W ten sposób pozbawiamy opieki osoby, które nie są zakażone koronawirusem. Staramy się ulepszać i usprawniać opiekę nad pacjentem, ale trzeba to robić z głową, bo po raz kolejny przekładamy ciężar tylko na pacjentów zakażonych koronawirusem. Lekarze POZ leczą nie tylko tych pacjentów, ale i całą resztę – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie wiceprezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych i przypomina, że już teraz to się wydaje niemożliwe do realizacji, a przecież jeszcze nie dotarliśmy do szczytu piątej fali.
2. Masowe testowanie w aptekach
27 stycznia 2022 r. weszło w życie rozporządzenie, zgodnie z którym w wybranych aptekach w Polsce można wykonać test antygenowy w kierunku SARS-CoV-2. Jak zapewniał rząd, to rozwiązanie ma szereg plusów: testy bez wcześniejszych zapisów, nieodpłatne, bez ograniczeń i wreszcie – wynik otrzymujemy w ciągu kilkunastu minut.
Jak ustaliła Wirtualna Polska, stan na pierwszego lutego to 183 apteki w Polsce, gdzie można się przetestować. Serwis gdziepolek.pl poinformował również, że część aptek wycofała się ze swojego uczestnictwa w programie. Nie były się w stanie przygotować do wymogów, które pojawiły się w nocy przed wejściem programu w życie.
Zdaniem dra Domaszewskiego kontrolowanie pandemii poprzez masowe testowanie Polaków jest potrzebne, ale akurat pomysł z aptekami jest nieprzemyślany.
- Mamy punkty wymazowe, one są przygotowane do testowania pacjentów. Przychodzi do apteki senior, który chce kupić leki na nadciśnienie, a przed nim w kolejce stoi kaszlący człowiek. Rozumiem, że apteki mają jakieś procedury bezpieczeństwa, ale są przecież punkty testowe. Zróbmy więcej punktów, bezpiecznych, sterylnych, a nie aptek – podkreśla.
Zdaniem lekarza osobną kwestią jest wystawianie skierowań na testy przez lekarzy POZ. Testy bez skierowań? Owszem, ale z technicznego punktu widzenia nie dla każdego procedura generowania skierowania przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) jest zrozumiała. I to nie dotyczy tylko seniorów.
- A ja siedzę i wpisuję skierowania na test albo wypełniam dokumentację dotyczącą testów antygenowych. To nie tylko wynik. Muszę wpisać godzinę pobrania, godzinę wyniku, rodzaj testu – a jest ich 17. To są bezsensowne, biurokratyczne procedury – przekonuje.
- Tak się kończy rozwiązywanie Rady Medycznej i wprowadzanie przepisów nieskonsultowanych z medykami. Jest chaos – podsumowuje swoje rozważania dr Domaszewski.
3. Obowiązkowe szczepienia dla medyków
Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia z 22 grudnia 2021 roku zaszczepione obowiązkowo muszą być osoby wykonujące zawód medyczny, farmaceuci, studenci medycyny i pracownicy podmiotów medycznych. Zobowiązani do tego mają zaszczepić się do 1 marca 2022 r. Jednak eksperci grzmią już od dawna: to za późno.
Co więcej, poziom wyszczepienia wśród medyków nie do końca jest taki, jakiego można by oczekiwać od pracowników ochrony zdrowia. Zgodnie ze statystykami Ministerstwa Zdrowia w pełni zaszczepieni lekarze stanowią 92 proc., dentyści – 88 proc, diagności laboratoryjni – 86 proc., położne, farmaceuci, pielęgniarki – 83 proc. Jak to się przekłada na liczby? Ponad 12,5 tys. niezaszczepionych lekarzy oraz ponad 51 tys. pielęgniarzy i pielęgniarek.
- Statystyki wskazują, że odsetek zaszczepionych lekarzy jest bardzo wysoki. Ta grupa zawodowa się szczepi, ale odsetek zaszczepionych pielęgniarek w Polsce jest z kolei zbyt niski. W tej grupie zawodowej przekonanie do szczepień nie jest takie, jakie powinno być – mówi prof. Anna Boroń-Kaczmarska.
- Oby ciężkich zachorowań było coraz mniej, ale tu się kłania cała organizacja ochrony zdrowia, która w Polsce – dziś wiemy to na pewno – jest niedobra. Niestety, nie widać żadnych planów na przyszłość – podsumowuje ekspertka w kontekście piątej fali.
Z kolei dr Kłudkowska przyznaje, że biegu piątej fali nic już nie zatrzyma, nawet obowiązkowe szczepienia dla wszystkich Polaków.
- Oczywiście szczepienia zawsze są ważne i zaszczepienie się zawsze jest dobrym pomysłem, ale mamy już rozpędzoną piątą falę. Wprowadzanie obowiązku szczepień teraz to musztarda po obiedzie – mówi.
4. Raport Ministerstwa Zdrowia
W środę 2 lutego resort zdrowia opublikował nowy raport, z którego wynika, że w ciągu ostatniej doby 56 051 osób otrzymało pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2.
Najwięcej zakażeń odnotowano w województwach: śląskim (7925), mazowieckim (7608), wielkopolskim (5632).
Mamy 56 051 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (7925), mazowieckiego (7608), wielkopolskiego (5632), małopolskiego (4276), dolnośląskiego (4173), pomorskiego (3826), lubelskiego (3691), łódzkiego (3663), kujawsko-pomorskiego (3066),
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) February 2, 2022
Z powodu COVID-19 zmarły 94 osoby, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 224 osoby.
Podłączenia do respiratora wymaga 1045 chorych. Wolnych respiratorów pozostało 1672.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
- Piąta fala w Polsce. Prof. Szuster-Ciesielska: Te 30 tysięcy to jest ułamek rzeczywistej liczby zakażeń (WIDEO)
- Szczyt piątej fali w Polsce w marcu? Naukowcy mówią o 80 tys. hospitalizacji i 2 tys. zgonów dziennie
- Piąta fala puka do naszych drzwi. Prof. Krzysztof Filipiak: 78 proc. Polaków jest niezabezpieczonych przed Omikronem (WIDEO)
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.