Jak wyleczyć grzybicę pochwy?
Infekcje intymne mają tendencję do nawracania. Zdarza się do częściej, gdy pierwsza infekcja nie zostanie odpowiednio wyleczona. Co zatem zrobić, by uniknąć kolejnych zachorowań?
Gdy zauważymy pierwsze objawy grzybicy pochwy, wówczas najlepiej jest udać się do ginekologa. Leczenie jest bowiem uzależnione od rodzaju grzyba, który wywoła infekcje, a to może stwierdzić jedynie laborant na podstawie wymazu pobranego w chwili badania ginekologicznego.
Jako pierwsze zaleca się pacjentce leki przeciwgrzybicze o szerokim spektrum działania. Może to być preparat doustny (te podaje się najczęściej w przypadku zaawansowanej choroby) lub dopochwowy. Po otrzymaniu wyniku posiewu rozpoczyna się terapię celowaną, a więc podaje się lek, który zwalczy konkretny szczep grzyba. Co ważne, maść grzybobójczą musi stosować również parter seksualny kobiety.
Zobacz także
Najczęściej popełnianym błędem jest przerywanie kuracji. Kobiety zaprzestają przyjmowania leków w chwili, gdy dolegliwości ustąpią. To że nie czujemy już dyskomfortu nie oznacza, że grzybica została wyleczona. O długości terapii decyduje lekarz. W większości przypadków trwa ona 714 dni. Po tym czasie najlepiej jest wykonać badanie kontrolne, by upewnić się, że wszystko jest w porządku. To ważne, bo czasem w miejscu grzyba pojawiają się bakterie, które również należy unieszkodliwić.
Leki bez recepty mogą nie zadziałać w przypadku grzybicy pochwy. Można wspomóc się probiotykami ginekologicznymi, ale tylko odpowiednie leczenie zaproponowane przez specjalistę w całości wyeliminuje problem infekcji intymnej.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.