Jedzenie nagle zmienia smak? Ratowniczka ostrzega przed tym objawem
Zmiana smaku powinna zaniepokoić. Jeśli nagle czujemy pikantny posmak, dziwne uczucie łaskotania czy wręcz ból gardła, może to świadczyć o reakcji alergicznej. Nie wolno go lekceważyć, bo skutki mogą być bardzo poważne.
1. Nietypowy objaw alergii
Alergie i nietolerancje pokarmowe stają się coraz większym problemem. Szacuje się, że w Polsce może on dotyczyć 20 proc. populacji. Nie ma jednak dokładnych danych epidemiologicznych, m.in. dlatego że nie zawsze są one właściwie diagnozowane albo tej diagnostyki w ogóle brakuje, bo chorzy się nie badają.
Warto więc zwrócić uwagę na wszelkie niepokojące sygnały, by uniknąć poważnych reakcji, które mogą być nawet zagrożeniem dla życia.
Nikki Jurcutz, była ratowniczka medyczna i założycielka organizacji zajmującej się bezpieczeństwem dzieci "Tiny Hearts Education", podzieliła się na Instagramie historią dziewczynki, u której doszło do zaburzenia smaku. Dziecko zaczęło narzekać, że kanapka z masłem orzechowym nagle stała się pikantna.
Okazało się, że to był nietypowy objaw alergii pokarmowej.
"Niestety podczas kolejnej ekspozycji doświadczyła ciężkiej reakcji alergicznej zwanej anafilaksją" – napisała na Instagramie Jurcutz.
"Czasami małe dzieci mogą nie być w stanie jasno opisać swoich objawów podczas reakcji alergicznej. Zamiast tego mogą rozmawiać o jedzeniu w nietypowy sposób" - wskazała Jurcutz.
Zaznaczyła, że takie sygnały mogą być kluczowe dla szybkiej diagnozy i ważne, by rodzice ich nie lekceważyli.
Okazuje się, że takie przypadki wcale nie są takie rzadkie, a poruszony przez ratowniczkę problem wywołał dyskusję. Wielu rodziców podzieliło się własnymi doświadczeniami.
"Mój najmłodszy syn mówił to samo na temat jedzenia niektórych owoców i warzyw. Przyjrzałem się temu i okazało się, że to reakcja krzyżowa, bo jest uczulony na wiele pyłków drzew" – napisała jedna z matek.
"Moja córka w wieku 19 miesięcy powiedziała "to było ostre" i wypluła. Jako pielęgniarka dziecięca, pracująca z immunologiem zajmującym się alergiami, od razu wiedziałam" - napisała inna.
Rodzice opowiadali też o nietypowych określeniach, jakich używały ich dzieci, by wyrazić swoje odczucia. Mówiły o "płonących ustach", "łaskoczącym gardle", czy "dziwnym języku".
2. "Pikantne" owoce i skorupiaki
Wiele osób odkrywa przyczynę nietypowych objawów dopiero po latach. Zdarza się też, że alergia daje znać o sobie dopiero w dorosłym życiu.
"Sałatka Cezar jest dla mnie ostra, bo mam alergię na anchois, ale odkryłam to dopiero, gdy miałam 20 lat" – napisała jedna z internautek.
"Mam alergię na kokos i często mówiłam mamie, że robi mi się po nim "futerko" w ustach – okazuje się, że to było drętwienie. Teraz ma to sens!" - wskazała inna internautka.
"Mojemu mężowi dosłownie przydarzyło się to samo, gdy był dorosłym człowiekiem. Jadł krewetki i stwierdził, że mają ostry smak. Okazało się, że jest uczulony" - dodała inna.
Jurcutz wskazała, że najczęstszą reakcją alergiczną, z jaką się spotykała pracując przez osiem lat jako ratownik medyczny, były skorupiaki.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.