Trwa ładowanie...

Już jedno piwo stanowi zagrożenie. Nowe badania zaskakują

Avatar placeholder
24.02.2021 15:48
Nawet jedno piwo lub kieliszek wina może prowadzić do nadciśnienia
Nawet jedno piwo lub kieliszek wina może prowadzić do nadciśnienia (123rf.com)

Myślisz, że jeden kufel piwa lub kieliszek wina, to bezpieczna ilość alkoholu? To błąd. Sięganie po nie każdego dnia może skutkować nadciśnieniem i szeregiem kardiologicznych powikłań.

spis treści

1. Jedno piwo lub kieliszek wina powodują nadciśnienie

Szklanka wina lub kufel piwa – wydawałoby się, że jest to symboliczna ilość alkoholu. Niestety, już taka ilość napojów alkoholowych może spowodować poważne konsekwencje.

Badacze z Wake Forest Baptist Medical Center ostrzegają, że nie ma bezpiecznej ilości alkoholu.

Zobacz film: "Alkohole, które powodują wzdęcia"

Jeśli pijemy co wieczór, wówczas możemy doprowadzić do wysokiego ciśnienia krwi, nawet jeśli sięgamy tylko po jeden kieliszek wina lub jeden kufel piwa. Nadciśnienie z kolei leży u podstaw ataku serca albo udaru.

Wyniki badań opracowano na podstawie analiz stanu zdrowia 17 tys. pacjentów.

2. Jedno piwo lub kieliszek wina dwukrotnie zwiększa ryzyko nadciśnienia

Ryzyko nadciśnienia u pijących codziennie kieliszek wina lub kufel piwa, wzrasta dwukrotnie w porównaniu z osobami niepijącymi w ogóle lub pijącymi sporadycznie.

Osoby, które piją dwa drinki dziennie, mają ryzyko wyższe o kolejne 53 proc.

Ci, którzy sięgają po więcej niż dwa napoje alkoholowe każdego dnia, podnoszą swoje ryzyko nadciśnienia o kolejne 69 proc.

Dr Amer Aladin, autor badania, podkreśla, że te wyniki stawiają pod znakiem zapytania dotychczasowe ustalenia, że jeden wieczorny drink to bezpieczna ilość alkoholu.

3. Piwo i wino powodują nadciśnienie - przyczyny

Badacze wpływ alkoholu na ciśnienie tłumaczą ilością zawartych w trunkach kalorii.

Jeden kieliszek wina może zawierać średnio ok. 150 kcal. Półlitrowy kufel piwa to już nawet 250 kcal. Może to sprzyjać tyciu, które również przekłada się na wysokie ciśnienie.

W dodatku alkohol wpływa na pracę mózgu i obciąża wątrobę. To także czynniki zwiększające ryzyko chorób serca i układu krążenia oraz prawdopodobieństwo udaru mózgu.

Najnowsze badania obalają więc tezy o bezpiecznych ilościach alkoholu.

Codziennie picie nawet niewinnego z pozoru jednego piwa czy kieliszka wina, może mieć negatywne skutki dla zdrowia, a nawet życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze