Kobieta zmarła po dobie oczekiwania na karetkę
Po amputacji nogi, z rozrusznikiem serca, cukrzycą i bólem brzucha nie do wytrzymania. Ponad dobę właśnie w takim stanie 57-letnia p. Władysława z Pleszewa czekała na przyjazd karetki. Dyspozytor kilka razy odmawiał jej wysłania. Kobieta zmarła w szpitalu.
1. Skarżyła się na bóle brzucha
57-letnia p. Władysława już w sobotnie popołudnie skarżyła się na silne bóle brzucha. Jej stanem zaniepokoiły się córki. Kobieta od lat zmagała się z cukrzycą i problemami z układem krążenia. Amputowano jej nogę, ok. miesiąc temu wszczepiono stymulator serca.
Gdy 57-latka poczuła się gorzej, wezwano karetkę. Dyspozytor nie przyjął jednak zgłoszenia. Jak tłumaczyły potem dwie kobiety, w słuchawce usłyszały, że ból brzucha nie jest wystarczającym powodem do wysyłania zespołu ratunkowego. Córki p. Władysławy na pogotowie dzwoniły kilka razy.
Doskonale zdawały sobie sprawę, że nie są w stanie przetransportować schorowanej matki do szpitala, który mieści się na drugim końcu miasta.
Zobacz także
- 7 prostych sposobów na wzmocnienie odporności - znasz je wszystkie?
- Cierpi na nią co piąta kobieta i co dziesiąty mężczyzna - jeden składnik decyduje o skuteczności terapii
- Jedna z najczęściej diagnozowanych chorób skóry u dzieci - jak zmienia życie?
- Wzywasz karetkę? To nie takie proste...
- Pogotowie? Gdzie zjem najlepszą pizzę?
2. Dyspozytor nie wysłał karetki
Stan kobiety nieustannie się pogarszał. W niedzielny poranek córki zdecydowały więc o przewiezieniu matki na SOR taksówką. Ryszard Jentek, jeden z taksówkarzy pracujących w Pleszewie, a jednocześnie przewodniczący osiedla, uznał jednak, że w takim stanie nie przewiezie 57-latki.
– Nie miałem możliwości sam jej zabrać, a bardzo chciałem pomóc. Bałem się, że ktoś mi zarzuci: „a po co pan ją ruszał?” Gdyby miała nogę, wziąłbym ją pod rękę i zaprowadziłbym do mojej taksówki. Ale nie było jak. Sąsiadkę bardzo bolało, więc zadzwoniłem do naszej osiedlowej radnej – mówi dla WP abcZdrowie Ryszard Jentek.
Po pomoc zwrócił się do Renaty Garsztki, która od razu zainteresowała się tematem. Kobieta stanowczo domagała się od dyspozytora przyjazdu karetki. - Zadzwonił do mnie przewodniczący osiedla, mówiąc że nasza sąsiadka bardzo źle się czuje. Dowiedziałam się, że córki kobiety wielokrotnie dzwoniły na pogotowie, a oni odkładali słuchawkę. Sama zadzwoniłam więc pod 999 i rozmawiałam z dyspozytorem. Mówiłam, że nie jestem z rodziny, ale nikt nie chce tej karetki wysłać. Prosiłam jako radna. Wiedziałam, że kobieta ma uciętą nogę i wysoką cukrzycę. Dyspozytor rzucił słuchawką. Dzwoniłam więc do skutku. Powiedziałam im, że jeżeli coś tej pani się stanie, to oni będą za to odpowiedzialni. W końcu wysłali karetkę - mówi dla WP abcZdrowie Renata Garsztka, radna Rady Miejskiej w Pleszewie.
Lekarze przyjechali między godziną 17.00 a 18.00. Było jednak za późno. P. Władysława przed przyjazdem karetki cierpiała prawie 24 godziny. Zmarła w poniedziałek. - Może gdyby przyjechała wcześniej, kobieta nadal by żyła? - pyta Renata Garsztka.
3. Czy popełniono błąd?
Sprawdziliśmy, czy szpital w Pleszewie nie popełnił żadnego błędu. Jak się okazuje, placówka nie ma żadnego wpływu na obsługę telefonicznych zgłoszeń. Od 1 września 2015 wezwania pod numerami alarmowymi 999 czy 112 przyjmuje dyspozytornia w Kaliszu.
– Każdy mieszkaniec naszego powiatu, próbując wezwać karetkę, uzyska połączenie z tamtejszym dyspozytorem, który może zadysponować jeden z Zespołów Ratownictwa Medycznego stacjonujących przy pleszewskim Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Jest to zatem integralna decyzja dyspozytora z Kalisza i my nie mamy na nią wpływu. Ostatecznie pacjentka została jednak przywieziona przez ZRM do naszego szpitala, ale niestety nazajutrz rano zmarła - tłumaczy dla WP abcZdrowie Ireneusz Praczyk, pełnomocnik ds. Praw Pacjenta.
Na razie niewiadomo, czy w stosunku do dyspozytora będzie się toczyło postępowanie sądowe. Do tej pory córki zmarłej nie złożyły żadnej skargi.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.