Trwa ładowanie...

Osoby z tą grupą krwi najciężej przechodzą COVID-19

Grupa krwi A zwiększa ryzyko zachorowania na COVID-19
Grupa krwi A zwiększa ryzyko zachorowania na COVID-19 (getty images)

Z najnowszego badania opublikowanego w czasopiśmie "Blood Advances" wynika, że grupa krwi "A" może zwiększać ryzyko zachorowalności na COVID-19. Naukowcy podkreślają, że to odkrycie jest dla nich ważne - pomaga dowiedzieć się, w jaki sposób wirus infekuje ludzi.

spis treści

1. Grupa krwi a COVID-19

Naukowcy ze szpitala w Bostonie przeprowadzili badania laboratoryjne na osobach z grupami krwi "A", "B" i "0".

Zespół miał za zadanie określić, w jaki sposób SARS-CoV-2 oddziałuje na czerwone krwinki, transportujące tlen z płuc do tkanek, w powyższych grupach. Wyniki pokazały, że SARS-CoV-2 miał silną tendencję do wiązania się z grupą krwi "A", i co ciekawe nie miał takich preferencji w stosunku do żadnej z innych grup krwi.

Zobacz film: "Super tata wychowuje 4 niepełnosprawnych dzieci"

- Tłumaczone jest to faktem "przyciągania" koronawirusa SARS-2, a szczegółowiej - domeny wiążącej receptor (RBD) zlokalizowanej na szczycie białka kolcowego (podjednostka S1), do antygenów grupy krwi "A", które znajdują się na komórkach dróg oddechowych, czyli łączeniu się RBD nowego koronawirusa z receptorami ACE2 znajdującymi się na powierzchni komórek dróg oddechowych, które to połączenie umożliwia rozwój infekcji i może wskazywać na potencjalnie dodatnią korelację pomiędzy łatwiejszą infekcją koronawirusową u osób z grupą krwi "A" – wyjaśnia reumatolog dr Bartosz Fiałek.

Grupa krwi A zwiększa ryzyko zachorowania na COVID-19
Grupa krwi A zwiększa ryzyko zachorowania na COVID-19 (getty images)

2. Nowe odkrycie ułatwi leczenie?

Autor badania dr Sean Stowell z Brigham i Szpitala w Bostonie zauważa, że choć grupa krwi nie jest jedynym mechanizmem odpowiedzialnym za chorobę i odkrycia te nie mogą w pełni ani opisać, ani przewidzieć, w jaki sposób koronawirus wpłynie na pacjentów z różnymi grupami krwi, to mogą przyczynić się do wyjaśnienia pewnej zależności między konkretną grupą krwi a wystąpieniem COVID-19.

"Grupa krwi jest dziedziczona i nie jest czymś, co możemy zmienić. Ale jeśli lepiej zrozumiemy, w jaki sposób wirus oddziałuje z grupami krwi u ludzi, być może uda nam się znaleźć nowe leki lub metody zapobiegania chorobie" – podumowuje autor badań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze