Trwa ładowanie...

Koronawirus. Prof. Flisiak: Mutacja brytyjska nie daje innych objawów niż wariant podstawowy (WIDEO)

 Ewa Rycerz
24.03.2021 20:10

Czy brytyjska mutacja koronawirusa daje inne objawy? Osoby młode coraz częściej zgłaszają ból gardła, jako symptom zakażenia. - Nie koncentrowałbym się na tym - mówi prof. Robert Flisiak, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Trzecia fala epidemii nie zwalnia, a eksperci podkreślają, że zakażeń jest tak dużo także ze względu na rozprzestrzeniającą się w Polsce mutację brytyjską SARS-CoV-2. Wariant ten jest bardziej zaraźliwy, prowadzi także do cięższego przebiegu COVID-19. Pojawiają się także informacje o tym, że zakażenie tą mutacją daje inne objawy niż w przypadku wariantu podstawowego, częściej w tym kontekście wymienia się np. ból gardła czy problemy z zatokami. Czy są więc one typowymi objawami zakażenia wariantem brytyjskim?

- Nie koncentrowałbym się na tym. Ten ból gardła występował również w poprzednim okresie, tylko być może był maskowany przez silniej występujące inne objawy - komentuje prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

- W momencie, gdy sprawa dotyczy przede wszystkim ludzi młodych, koncentrujemy się na tych objawach, a nie naduszności, która tak naprawdę jest objawem świadczącym o zaawansowaniu choroby, o zajęciu płuc. Jeśli płuca nie są zajęte i nie mamy duszności, koncentrujemy się na objawach łagodniejszych i prędzej je zgłaszamy, idąc do lekarza. Więc nie demonizowałbym tej zmiany obrazu klinicznego - podkreśla specjalista.

Ekspert wyjaśnia także, że w obecnej sytuacji epidemiologicznej każde objawy infekcji dróg oddechowych powinny sugerować możliwość rozpoznania COVID-19 jako tego pierwszoplanowego. Dlatego też, niezależnie od objawów, powinniśmy udać się do lekarza. - Nieważne, czy to będzie ból gardła, utrata węchu, kaszel czy katar. To powinno nasuwać podejrzenie. A jeśli dołączy do tego duszność, to jest to poważny sygnał, że należy szukać pomocy - podsumowuje prof. Flisiak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze