Latem unikaj jak ognia. Mogą odwadniać, uszkadzać nerki, wątrobę i serce
W czasie upałów odpowiednie nawodnienie to niekiedy kwestia życia i śmierci. Niedostatek płynów w organizmie obciąża serce i utrudnia przepływ krwi, zwiększa ryzyko groźnych zakrzepów i może utrudniać dopływ natlenowanej krwi do mózgu. Są jednak płyny, które stanowią dla zdrowia niemal tak duże zagrożenie, jak odwodnienie.
1. Nie pij podczas upałów. Nie przyniosą ulgi
Jak lato, to koniecznie napoje serwowane z lodem. Idealnie gaszą pragnienie, a przy tym błyskawicznie przynoszą ulgę. Ale czy na pewno? Okazuje się, że to tylko złudzenie, bo w rzeczywistości lodowaty napój może być dla organizmu szokiem termicznym. Reakcja jest błyskawiczna - organizm natychmiast zrobi wszystko, by się ogrzać.
Dodatkowo zimny napój może prowadzić do zwężenia naczyń krwionośnych, a nawet zaburzeń rytmu serca. Wbrew pozorom znacznie lepszym rozwiązaniem jest ciepła herbata, to zresztą sposób świetnie znany mieszkańcom Dalekiego Wschodu.
Jeśli myślisz, że wystarczy uważać na temperaturę napoju i nie dodawać do niego kostek lodu, to niestety musisz wiedzieć, że to za mało. Nawet napoje w temperaturze pokojowej, ale za to naładowane cukrem, będą złym wyborem. W jednej, półlitrowej puszce może znajdować się równowartość nawet dziesięciu łyżeczek cukru. To nie tylko widmo nadwagi i otyłości, stłuszczenia wątroby i cukrzycy typu 2, ale też większe ryzyko odwodnienia.
Dowiodło tego badanie naukowców z Instituto Nacional de Cardiología Ignacio Chávez w Meksyku. Przeprowadzili eksperyment, w którym poili szczury wodą lub wodą z dodatkiem glukozy i fruktozy. Zwierzęta, które otrzymywały słodki napój, po kilku tygodniach upałów były bardziej odwodnione niż te, które piły czystą wodę.
2. Jego toksyczne działanie wzmaga się w czasie upału
Z tego samego powodu nie warto gasić pragnienia kawą mrożoną z dużą ilością kalorycznych dodatków, lemoniadą, która zawiera słodkie syropy smakowe, a nawet świeżo tłoczonymi sokami. Choć są lepszym wyborem niż napoje gazowane, to wciąż stanowią bogate źródło węglowodanów prostych, pozbawione są za to błonnika obecnego w owocach.
Uwaga również na alkohol - zarówno zimne piwo prosto z beczki, jak i kolorowe drinki. Piwo ma wysoki indeks glikemiczny i pobudza apetyt, ale jednocześnie jak każdy inny alkohol działa silnie diuretycznie. Dodatkowo wpływa negatywnie na układ sercowo-naczyniowy, zwłaszcza gdy słupki rtęci szybują w górę.
- Już same wysokie temperatury stanowią obciążenie dla układu krążenia między innymi. W szczególności dotyczy to pacjentów obciążonych chorobami przewlekłymi. Alkohol natomiast, zwłaszcza w większych ilościach, stanowi dodatkowe, wyjątkowo groźne obciążenie, które może przyczyniać się do odwodnienia i zaburzeń elektrolitowych - ostrzegał w rozmowie z WP abcZdrowie prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski, kierownik Katedry Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii Szpitala Klinicznego im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie. Ekspert podkreślał, że toksyczne działanie etanolu na narządy, w tym wątrobę, serce czy nerki, a także układ nerwowy nasila się właśnie w czasie upałów.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.