Trwa ładowanie...

Lepiej zrezygnuj. Wyzwala toksyny, które napędzają komórki nowotworowe

 Karolina Rozmus
01.01.2024 19:05
Uszkadza komórki. Zwiększa ryzyko aż 7 nowotworów
Uszkadza komórki. Zwiększa ryzyko aż 7 nowotworów (Getty Images)

Toast o północy i obowiązkowo lampka szampana? Karnawałowe imprezy koniecznie zakrapiane alkoholem? Zamiast tego lepiej postawić na Suchy Styczeń. Eksperci zdradzają, że etanol może sprzyjać co najmniej siedmiu różnym nowotworom. Uszkadza DNA i napędza rozrost komórek rakowych.

spis treści

1. Alkohol zabija trzy miliony osób rocznie

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwraca uwagę, że każdego roku alkohol jest sprawcą trzech milionów zgonów na całym świecie. Przyczynia się do aż 200 różnych chorób, zaburzeń i urazów.

Według Cancer Research UK może też zwiększać ryzyko aż siedmiu nowotworów w trzech różnych mechanizmach:

Zobacz film: "Profesor Andrzej Fal obala mity na temat picia alkoholu"
  • powodując zaburzenia hormonalne, w tym wzrost estrogenów, które mogą zwiększać ryzyko rozwoju raka piersi u kobiet,
  • powodując zmiany komórkowe w obrębie jamy ustnej i gardła, przez co substancje rakotwórcze mogą szybciej i łatwiej się wchłaniać,
  • uszkadzając komórki, gdy dojdzie do powstania toksycznego metabolitu etanolu, aldehydu octowego.
Alkohol sprzyja powstawaniu nowotworów
Alkohol sprzyja powstawaniu nowotworów (Pixabay)

- Te toksyny mogą zakłócać DNA w komórkach, prowadząc do mutacji powodujących raka. Obydwa wywołują również stan zapalny, który z czasem może prowadzić do raka - precyzuje cytowany przez exprss.co.uk neurobiolog, prof. David Nutt.

2. Siedem nowotworów. Każdy kieliszek zwiększa ryzyko

Alkohol zwiększa ryzyko raka piersi, wątroby, jamy ustnej, gardła (gardła i krtani), przełyku i jelita grubego. Nadużywanie etanolu powiązano również z rakiem żołądka.

Dodatkowymi czynnikami, które potęgują rakotwórcze działanie alkoholu, jest palenie papierosów, nadmierna masa ciała, nadwaga oraz otyłość, czy niewłaściwa dieta.

- Ryzyko zachorowania na raka spowodowanego alkoholem wzrasta również w kontekście innych czynników ryzyka, takich jak palenie tytoniu. Jest to szczególnie istotne w przypadku nowotworów jamy ustnej i gardła - dodaje lekarka zajmująca się badaniami nad nowotworami, dr Frankie Jackson-Spence.

Jak wskazuje organizacja Cancer Research UK to nieprawda, że niewielkie ilości alkoholu mogą mieć korzystny wpływ na zdrowie, np. chronić przed rozwojem chorób serca czy obniżać ciśnienie krwi.

"Badania wykazały, że nie ma całkowicie bezpiecznego poziomu spożycia alkoholu, a ryzyko zachorowania na raka wzrasta w przypadku wypicia nawet niewielkich ilości alkoholu" - informuje.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze