Leptospira metodą PCR

Leptospiroza to odzwierzęca choroba zakaźna wywołana przez krętki Leptospira. Zidentyfikowano ponad 230 gatunków bakterii z rodzaju Leptospira, z których niektóre są chorobotwórcze dla człowieka, a inne nie. Przenosicielami leptospirozy są zwykle zwierzęta domowe oraz gryzonie. Ludzie zarażają się tą chorobą w wyniku kontaktu z zakażoną ziemią, wodą lub poprzez styczność z wydzielinami zarażonych zwierząt. Bakterie wnikają do organizmu przez uszkodzoną skórę. Najczęściej przebieg choroby jest łagodny, dominują niespecyficzne objawy grypopodobne, które po pewnym czasie samoistnie ustępują. Jednak w ciężkich przypadkach choroba może doprowadzić do poważnego uszkodzenia nerek i wątroby (tak zwany zespół Weila), nieleczona może prowadzić do zgonu chorego. W tak ciężkich postaciach niezbędne jest przeprowadzenie dokładnej diagnostyki i jak najwcześniejsze wdrożenie odpowiedniego leczenia. Wśród dostępnych metod diagnostycznych, skuteczną i dokładną, choć stosunkowo kosztowną metodą jest wykrywanie materiału genetycznego bakterii Leptospira za pomocą reakcji łańcuchowej polimerazy PCR.

Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków

Diagnostyka leptospirozy

Rozpoznanie zakażenia bakteriami z rodzaju Leptospira nie jest łatwe i najczęściej wymaga zastosowania kilku metod diagnostycznych. Przede wszystkim należy uwzględnić charakterystyczny wywiad epidemiologiczny, mianowicie praca ze zwierzętami, praca w oczyszczalniach ścieków, kąpiele w jeziorach i stawach. Objawy kliniczne nie są niestety specyficzne dla tej choroby. W badaniach laboratoryjnych możemy obserwować wzrost OB i leukocytozę, w przypadku uszkodzenia wątroby wzrost aktywności ASPAT i ALAT, a w uszkodzeniu nerek wzrost stężenia mocznika i kreatyniny we krwi a także wystąpienie białkomoczu i ropomoczu. Można także próbować uwidocznić krętki w bezpośrednim preparacie w mikroskopie z ciemnym polem widzenia, co jednak nie jest łatwe. Większe znaczenie mają próby izolacji i hodowli krętka oraz próby biologiczne na zwierzętach.

Bardzo użyteczne w diagnostyce leptospirozy są badania serologiczne opierające się na wykrywaniu w surowicy krwi chorego specyficznych przeciwciał w klasie IgM i IgG skierowanych przeciwko bakteriom Leptospira. Jednak najlepszą metodą diagnostyczną, choć wciąż jeszcze rzadko stosowaną ze względu na cenę, jest wykrywanie DNA bakterii Leptospira w próbce krwi lub moczu chorego z zastosowaniem reakcji łańcuchowej polimerazy.

Przebieg reakcji łańcuchowej polimerazy PCR

W największym skrócie przebieg reakcji łańcuchowej polimerazy PCR polega na bardzo szybkim powielaniu interesującego nas fragmentu DNA, za pomocą enzymu termostabilnej polimerazy DNA, z wykorzystaniem starterów (początkowych i końcowych odcinków komplementarnych do interesującego nas fragmentu DNA) oraz trójfosforanów deoksyrybonukleotydów. Jeśli w badanej próbce znajduje się poszukiwany fragment DNA, to w skomplikowanym procesie przebiegającym ze znacznymi zmianami temperatury reakcji, polimeraza DNA bardzo szybko powieli ten fragment w setkach tysięcy kopii, co pozwoli na jego wykrycie w badanym materiale. Jest to metoda bardzo czuła i pozwala na wykrycie nawet pojedynczych cząsteczek DNA.

Zastosowanie PCR w diagnostyce leptospirozy

Wykrycie w badanej próbce pobranej od pacjenta materiału genetycznego bakterii Leptospira pozwala zdiagnozować leptospirozę i jak najszybciej rozpocząć leczenie choroby. Zaletą metody PCR jest szybkość przeprowadzenia badania (analizę PCR można wykonać już w ciągu kilku godzin). Ponadto jej zaletą w przeciwieństwie do badań serologicznych jest to, że pozwala na wykrycie obecności bakterii już w krótkim czasie po zakażeniu, podczas gdy przeciwciała wykrywane za pomocą testów serologicznych pojawiają się najwcześniej po około siedmiu dniach od zarażenia. Ponadto metoda PCR pozwala różnicować chorobotwórcze i niechorobotwórcze dla człowieka gatunki Leptospiry. Kolejną zaletą jest fakt, że czułość, swoistość i szybkość analizy PCR pozwala na rezygnację z czasochłonnej metody hodowli bakterii, co pozwala na szybkie i pewne postawienie diagnozy. Metoda PCR sprawdza się także u osób leczonych wcześniej antybiotykami, u których hodowla krętków z pobranego materiału jest znacznie utrudniona.

Magdalena Pikul, ponad rok temu

Bibliografia

  • Virella G. Mikrobiologia i choroby zakaźne, Urban & Partner, Wrocław 1999, ISBN 978-83-85842-59-0
  • Dziubek Z. Choroby zakaźne i pasożytnicze, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003, ISBN 83-200-2748-9
  • Gołąb J., Jakóbisiak M., Lasek W., Stokłosa T., Immunologia, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2009, ISBN 978-83-01-15154-6

Źródła zewnętrzne

Normy laboratoryjne

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leptospira metodą PCR
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Leptospira metodą PCR
Laserowa korekcja wad wzroku metodą LASIK

Zabieg metodą LASIK

Zabieg metodą LASIK

Operacja metodą LASIK może leczyć astygmatyzm, krótkowzroczność i dalekowzroczność. Zdjęcie wykonane po zabiegu - widoczne krwawienie wywołane operacją.

Worki pod oczami

Okłady z herbaty na oczy

Okłady z herbaty na oczy

Skuteczną i tanią metodą walki z workami pod oczami są kompresy z torebek od herbaty.

Depilacja i epilacja

Po depilacji

Po depilacji

Depilacja za pomocą elektrolizy jest jedyną metodą trwałego usuwania włosów, zatwierdzoną przez FDA (Amerykańską Instytucję Zdrowia).

Ból głowy - przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie

Leki przeciwko bólowi głowy

Leki przeciwko bólowi głowy

Leki na ból głowy Z bólem głowy można walczyć metodą farmakologiczną, tylko które środki przeciwbólowe są najlepsze i nie spowodują uszkodzeń w organizmie?

Depilacja i epilacja

Laserowe usuwanie włosów na twarzy

Laserowe usuwanie włosów na twarzy

Zabieg laserowego usuwania włosów na twarzy jest skuteczną, ale i drogą metodą depilacji. Po kilku takich wizytach owłosienie znika.

Opatrunki i bandażowanie

Czepiec Hipokratesa (WIDEO)

Czepiec Hipokratesa (WIDEO) Odtwórz wideo

i zakażeniu, a także po to, aby zatamować krwawienie. Bandażowanie metodą Hipokratesa, czyli innymi słowy czepiec Hipokratesa to dobry (...) sposób na zabandażowanie głowy w przypadku urazu. Można go także zastosować na kikucie amputowanej...