Trwa ładowanie...

Long COVID. Ponad połowa osób, które przechorowały koronawirusa, zmaga się z powikłaniami

Long COVID-19. Ponad połowa osób, które przechorowały koronawirusa zmaga się z powikłaniami nawet po sześciu miesiącach od zakażenia
Long COVID-19. Ponad połowa osób, które przechorowały koronawirusa zmaga się z powikłaniami nawet po sześciu miesiącach od zakażenia (East News)

Na łamach czasopisma "JAMA" ukazały się analizy zawierające przegląd danych na temat long COVID u ponad 250 000 osób z całego świata. Wynika z nich, że ponad połowa pacjentów, którzy przechorowali COVID-19, zmagała się z objawami choroby przez 6 miesięcy i dłużej od zakażenia.

spis treści

1. Long COVID. Nowe analizy

Naukowcy przyjrzeli się 57 badaniom nad long COVID, które powstały między grudniem 2019 roku a marcem 2021 roku i obejmowały ponad 250 000 osób z całego świata. Long COVID diagnozowano na podstawie badań laboratoryjnych, radiologicznych oraz objawów klinicznych.

Z 38 prac naukowych wynika, że przynajmniej jeden objaw long COVID utrzymywał się u 55 proc. pacjentów przez 2-5 miesięcy.

Zobacz film: "Zaczyna się sezon infekcji układu oddechowego"

Według 13 prac naukowych z co najmniej jednym objawem long COVID 54 proc. badanych zmagało się przez miesiąc.

Z kolejnych 9 badań wynika, że minimum jeden objaw chorobowy u 54 proc. osób utrzymywał się przez 6 miesięcy i dłużej.

Najczęstszymi symptomami long COVID były: objawy płucne, zaburzenia neurologiczne, zaburzenia zdrowia psychicznego (stany depresyjno-lękowe), trudności z koncentracją, ogólne zaburzenia czynnościowe (np. psychosomatyczne) oraz zmęczenie lub osłabienie mięśni. Inne często zgłaszane objawy obejmowały problemy kardiologiczne, dermatologiczne, trawienne oraz dotyczące słuchu i powonienia, a także zaburzenia seksualne.

Rzadszymi objawami wymienionymi w raporcie były: halucynacje, drżenie rąk, swędzenie skóry, zmiany w cyklu menstruacyjnym, kołatanie serca, biegunki oraz szumy uszne.

Long COVID-19. Ponad połowa zakażonych koronawirusem zmaga się z powikłaniami nawet po sześciu miesiącach od zakażenia
Long COVID-19. Ponad połowa zakażonych koronawirusem zmaga się z powikłaniami nawet po sześciu miesiącach od zakażenia (East News)

2. "To ogromne, dodatkowe obciążenie dla opieki zdrowotnej"

Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z katedry wirusologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie podkreśla, że tak długo utrzymujące się objawy chorobowe mogą wyrządzić wiele szkód w organizmie. - Ponad połowa osób, które przeszły COVID-19, doświadczyła długotrwałych zaburzeń. Objawy te mogą być wyniszczające – stwierdza wirusolożka.

Dr Michał Chudzik, inicjator oraz koordynator programu Stop-COVID, lekarz internista i kardiolog podkreśla zaś, że long COVID może dotknąć osób, które w przeszłości były zupełnie zdrowe. - Wiele z tych osób przed COVID-19 nie chorowała, nie leczyła się przewlekle. To ogromne, dodatkowe obciążenie dla opieki zdrowotnej i tak będącej już na wyczerpaniu. Widzę niestety wysoki procent zespołu pozakrzepowego (PTS) z objawami aż rok po zakończeniu COVID-19 - komentuje badania dr Chudzik.

Autorzy raportu podkreślają zaś, że objawy long COVID występują na taką skalę, która może przerosnąć istniejące możliwości opieki zdrowotnej, szczególnie w krajach o niskich i średnich dochodach. Eksperci szacują, że Polskę leczenie powikłań pocovidowych może kosztować miliardy złotych.

3. Long COVID. Z jakimi powikłaniami zmagają się Polacy?

Dr Chudzik podkreśla, że ciężki przebieg COVID-19, który wymagał hospitalizacji lub był na jej granicy, oznacza niemal 90-procentowe ryzyko wystąpienia ciągnących się miesiącami powikłań. Czy lekarze potrafią wyróżnić grupy najbardziej narażone na long COVID?

- Patrząc całościowo, nie udaje się znaleźć szczególnej grupy chorych i predyspozycji określających, kto będzie cierpiał z powodu long COVID. Nie ma wielkich różnic, jeśli porównamy na wykresie chorych z nadciśnieniem czy podniesionym cholesterolem. Jedyne, co bardzo mocno się wyróżnia, to ciężki przebieg samego COVID-19 – tłumaczy dr Chudzik.

Lekarz dodaje, że wśród Polaków najczęstszym objawem long COVID jest chroniczne zmęczenie i podkreśla, że symptom bywa bardzo mylący dla lekarzy.

- Zgłasza go nawet połowa naszych pacjentów. Połowa z tych osób dodatkowo cierpi również na mgłę mózgową. Przykładowo pacjent skarży się na ogólne zmęczenie i szybkie bicie serca. Może to świadczyć o tym, że organizm potrzebuje więcej czasu, żeby dojść do siebie po infekcji, ale równie dobrze może to być objaw zatoru płucnego albo zapalenia mięśnia sercowego – alarmuje dr Chudzik.

Ekspert wyjaśnia, że aby ustalić, co się tak naprawdę dzieje z organizmem pacjenta, konieczne jest wykonanie podstawowych badań, takich jak EKG serca albo rentgen klatki piersiowej. Ozdrowieńców zachęca zaś do stałego monitorowania stanu zdrowia po COVID-19 i zgłaszania się na badania kontrolne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze