Trwa ładowanie...

Maltaza - czym jest i jakie spełnia funkcje? Niedobory maltazy, czyli choroba Pompego

 Kinga Olchowy
03.01.2023 14:45
Maltaza jest jednym z enzymów trawiennych
Maltaza jest jednym z enzymów trawiennych (123rf)

Maltaza jest jednym z enzymów trawiennych. Pomaga w rozkładaniu maltozy i tylko z nią się łączy. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, a jej niedobór utrudnia metabolizm wszystkich węglowodanów i może znacznie wpływać na nasze samopoczucie. Zobacz, jak działa maltaza i dlaczego jest tak ważna.

spis treści

1. Co to jest maltaza?

Maltaza to enzym trawienny zaliczany o grupy hydrolaz glikozydowych. Występuje w błonach śluzowych jelita, a także w niektórych zbożach, np. ziarnach jęczmienia. Zadaniem maltazy jest rozkładanie cząsteczek maltozy i tylko z nimi się łączy - nazywa się to swoistością substratową.

Maltaza wspiera także trawienie wielu innych węglowodanów, ale nie jest za nie bezpośrednio odpowiedzialna. Maltoza wskutek działania tego enzymu przekształca się w glukozę, a następnie glukagon, który wchłania się do organizmu i dodaje energii.

1.1. Maltoza

Zobacz film: "Takiego dżemu nie kupuj"

Maltoza jest disacharydem, zwana jest także cukrem słodowym. Może stanwoić nawet 70% wszystkich cukrów, dlatego tak ważne jest jej odpowiednie trawienie. Składa się z dwóch cząsteczek glukozy. Naturalnie występuje w roślinach, natomiast w kuchni stosowana jest jako słodzik.

Maltoza wchłania się w jelicie cienkim pod postacią glukozy (pod wpływem działania maltazy rozkłada się na drobniejsze cząsteczki), wobec czego może okazać się niekorzystna w działaniu dla osób chorujących na cukrzycę. Dodatkowo jest to dwucukier, a badania naukowe wykazują, że jedynie spożywanie wielocukrów może mieć korzystne lub neutralne działanie na organizm.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Niedobór maltazy, czyli choroba Pompego

Choroba Pompego to rzadkie schorzenie, które może być dziedziczone. Zalicza się do chorób autosomalnych. Mówi się o niej, jeśli w organizmie występuje niedobór tzw. kwaśnej maltazy (alfa-glukozydazy). Jej zadaniem jest rozkładanie glikogenu w lizosomach. Efektem niedoboru tego enzymu jest odkładanie się glikogenu w mięśniach - głównie szkieletowym i sercowym.

Schorzenie może objawiać się na wiele sposobów. Jej przebieg i wiek, w którym występują objawy, zależą od stopnia niedoboru maltazy. Jeśli deficyt jest duży, choroba może uaktywnić się już w wieku niemowlęcym. Wówczas noworodek zmaga się między innymi z:

Może być także znacznie osłabiony i mieć kłopoty z oddychaniem.

Choroba ta może rozwijać się jednak w każdym wieku. Im później, tym bardziej nieoczywiste są objawy. Najczęścieh chory doświadcza niedowładu i zaniku mięśni, szczególnie przy kończynach. Charakterystyczny jest także "kaczkowaty" chód. Jeśli choroba postępuje, z czasem może dojść do całkowitego upośledzenia ruchu.

Leczenie zwykle polega na wyeliminowaniu przyczyny - pacjentowi podaje się syntetyczny odpowiednik kwaśnej maltazy. Pomaga to znacznie poprawić komfort życia i przedłużyć je.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze