Trwa ładowanie...

Maria Andrejczyk zmagała się z nowotworem. Dziś jest faworytką na igrzyskach

 Katarzyna Prus
30.07.2024 13:51
Polska oszczepniczka zmagała się z nowotworem w zatokach
Polska oszczepniczka zmagała się z nowotworem w zatokach (Getty Images)

Maria Andrejczyk to jedna z czołowych polskich oszczepniczek. Przed igrzyskami w Paryżu pokazała, że jest w znakomitej formie i gotowa na zaciętą rywalizację. Lekkoatletka ma za sobą poważne problemy zdrowotne, zmagała się z nowotworem w zatokach.

spis treści

1. Czołowa zawodniczka

Pochodząca z Podlasia Maria Andrejczyk należy do grona czołowych polskich oszczepniczek. Pochodzi ze sportowej rodziny, jej mama była kulomiotką.

28-letnia lekkoatletka ma m.in. na koncie srebrny medal, który wywalczyła na olimpiadzie w Tokio w 2021 roku, a także rekord Polski w rzucie oszczepem.

Zobacz film: "Opuchnięte oczy. Zobacz, co mogą oznaczać"

Mimo sportowych sukcesów ma za sobą wiele zdrowotnych trudności, które udało jej się jednak przezwyciężyć.

Zmagała się z poważnymi kontuzjami (z powodu urazu barku musiała przejść operację), a także chorobą nowotworową. W obu przypadkach konieczne były operacje.

2. Nowotwór w zatokach

U zawodniczki wykryto nowotwór kości w zatokach. Kostniak zatok to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów w obrębie zatok przynosowych, zazwyczaj u młodych osób. Należy do łagodnych zmian o powolnym tempie wzrostu.

Takie nowotwory nie tak łatwo wykryć, bo bardzo często nie dają żadnych objawów lub te objawy są mało charakterystyczne (m to być dolegliwości bólowe, np. w okolicach zatok). Zdarza się, że zmiana jest wykrywana przypadkowo np. w czasie badań radiologicznych głowy.

U Marii Andrejczyk symptomy też były niespecyficzne. Zawodniczka zmagała się m.in. z bólem głowy i ciągłym zmęczeniem. Po diagnozie nowotworu, przeszła dwie operacje.

Nowotwory zatok i nosa mają niską zdolność do przerzutów drogą naczyń chłonnych i krwionośnych. Podstawowym sposobem leczenia nowotworów zatok przynosowych jest chirurgiczne wycięcie guza.

Symptomami nowotworu zatok mogą być też m.in.: niedrożność zatoki, krwawienia z nosa, przewlekła obecność śluzowej lub krwistej wydzieliny z nosa, zgrubienie bądź wybrzuszenie widoczne w okolicy policzka lub nosa, guz na szyi (powiększony węzeł chłonny), zaburzenia widzenia, łzawienie, utrata powonienia, zaczerwienienie skóry policzka, obrzęk i deformacja policzka, szczękościsk, ruszanie się zdrowych zębów górnych, bóle głowy, * bóle uszu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze