Masturbacja może zmniejszać ryzyko raka prostaty

Najnowsze badania dowodzą, że regularne wspołżycie seksualne wiąże się z niższym ryzykiem raka prostaty. Naukowcy twierdzą jednak, że takie same wyniki mogą odnosić się do mężczyzn, którzy się masturbują.

 

U kobiet mało aktywne życie seksualne nie jest tak groźne, gdyż szyjka macicy kobiet jest otwarta, dzięki czemu bakterie mogą być wypłukiwane.

 

W okresie Bożego Narodzenia,  w którym samotne osoby mogą czuć się przygnębione, może być to skuteczny sposób zwalczania depresji.

Ponadto, sprawianie sobie przyjemności seksualnych może przyczyniać się do zmniejszenia ryzyka innych nowotworów i cukrzycy.

Pomimo udowodnionych naukowo korzyści zdrowotnych, pogłoski o tym, że masturbacja może powodować osłabienie wzroku lub powodować niepłodność może obniżyć uczucie przyjemności.

Jeśli chodzi o kobiety, masturbacja może pomóc w zapobieganiu infekcjom dróg moczowych, jak twierdzą eksperci.

Naukowcy z Uniwersytetu w Sydney tłumaczą to tym, że dzieje się tak dlatego że szyjka macicy otwiera się za każdym razem, gdy zostaje pobudzona.

"Wybrzuszenia rozciągają się do szyjki macicy, co umożliwia cyrkulację płynu, dzięki czemu płyny pełne bakterii obecne w szyjce macicy są wypłukiwane" – tłumaczą naukowcy. Inne badania wykazały, że mężczyźni, którzy regularnie uprawiają seks wykazują niższe ryzyko raka prostaty.

Amerykańscy naukowcy ogłosili, że najbardziej aktywni seksualnie mężczyźni mieli mniejsze ryzyko zachorowania na tę potencjalnie śmiertelną chorobę.

Naukowcy wierzą, że ich odkrycia mogą zostać wyjaśnione przez to, że dzięki wydzielaniu większych ilości nasienia, wypłukiwane są potencjalnie rakotwórcze toksyny.

Jednak wyniki te mogą być również odnosić się  do mężczyzn, którzy masturbują się w zaciszu własnego domu.

Inni naukowcy odkryli, że podniecenie seksualne może pomóc w zapobieganiu depresji.

Endorfiny są wytwarzane podczas masturbacji, co powoduje wzrost poziomu kortyzolu - hormonu powodującego pobudzenie układu odpornościowego.

Jednak wiele osób twierdzi, że częste masturbacje mogą powodować zmniejszenie własnego odczucia atrakcyjności. Naukowcy przeprowadzili badanie w 2003 roku, które mówiło o tym, że mężczyźni nie masturbowali się przez siedem dni, po czym mieli oni wyższy poziom testosteronu. Dowody wyników tych badań nie są jednak wystarczające.

Lekarze jednak zwracają uwagę na to, że masturbacja mężczyzn może sprzyjać powstawaniu infekcji dróg moczowych, zwłaszcza gdy warunki higieniczne nie są do końca przyjazne. Jednak jest to naturalny proces ulgi fizjologicznej i jest jak najbardziej zgodny z naturą człowieka.

Natalia Kulik, 8 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...

Newsy

Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University. Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...

Newsy

Związek płci z zachorowalnością na Alzheimera

Kobiety mają dwa razy większe ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera w porównaniu do mężczyzn, ale jak narazie nie wiadomo, jakie różnice w budowie mózgu odpowiadają za tę predyspozycję. W badaniach opartych na analizie ponad 200 osób w wieku 47-55...

Newsy

Beta blokery niewskazane u osób z demencją?

Beta blokery to grupa leków, która często stosowana jest u osób, u których wystąpił epizod zawału serca. Według najnowszych badań, nie powinne być one lekami pierwszego rzutu u osób, które cierpią na demencję. Eksperymenty wykazały, że przyjmowanie leków...

Newsy

Bohdan Smoleń nie żyje

15 grudnia rano zmarł w poznańskim szpitalu Bohdan Smoleń. Ostatnie kilka dni przed śmiercią spędził w szpitalu. Aktor trafił do szpitala z powodu poważnej infekcji, która spowodowała problemy z oddychaniem. Artysta kabaretowy przeszedł ostatnio kilka...