Trwa ładowanie...

Mobilne aplikacje medyczne z Harvardu

Zawód lekarza wymaga nie tylko olbrzymiej wiedzy, ale też posiadania skutecznej metody gromadzenia danych, zarządzania nimi oraz zdobywania nowych informacji ze swojej dziedziny. Książki, czasopisma, notesy oraz inne „zwykłe” sposoby przy olbrzymich ilościach danych po prostu się nie sprawdzają. Dlatego coraz częściej w celu ogarnięcia tego wszystkiego lekarze używają po prostu swoich telefonów z zainstalowanymi odpowiednimi aplikacjami.

Aplikacje medyczne
Aplikacje medyczne

Książki, czasopisma, notesy oraz inne „zwykłe” sposoby przy olbrzymich ilościach danych po prostu się

zobacz galerię

1. Aplikacje medyczne

Najbardziej popularne medyczne aplikacje komórkowe na Harvardzie to:

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

1.1. DynaMed

Jest to aplikacja monitorująca ponad 500 czasopism medycznych i systematyzująca zamieszczane w nich informacje, także te dotyczące na przykład nowych leków, prób klinicznych i odkryć naukowych. Baza DynaMed zawiera podsumowania kliniczne z ok. 3000 zagadnień, stanowiąc tym samym idealne narzędzie udzielające odpowiedzi na większość pytań pojawiających się w praktyce klinicznej. Dzięki niemu lekarze i studenci medycyny nie muszą prenumerować i wertować dziesiątek czasopism branżowych, aby móc być na bieżąco ze wszystkimi nowościami.

1.2. Unbound Medicine uCentral

Ta aplikacja także zapewnia błyskawiczny dostęp do wiedzy z zakresu medycyny. Pomaga diagnozować choroby, leczyć, a także śledzić postępy i odkrycia dotyczące ponad 900 różnych chorób. Jej częścią jest również narzędzie zawierające ponad 1000 różnych diagnoz medycznych, usystematyzowanych pod kątem lokalizacji zmian chorobowych, objawów klinicznych czy też stanów chorobowych.

1.3. VisualDx Mobile

Coś dla wzrokowców: aplikacja VisualDx Mobile posiada bazę zawierającą tysiące obrazów, zdjęć i prezentacji poszczególnych objawów i chorób, z jakimi lekarz może zetknąć się w swojej praktyce klinicznej. Dzięki skorzystaniu z niej można na przykład wizualnie potwierdzić diagnozę poprzez porównanie obrazów medycznych do występujących u pacjenta objawów, obejrzeć kluczowe symptomy i wybrać na tej podstawie odpowiednie leczenie, a także sprawdzić, jakie postępowanie jest zalecane w konkretnych przypadkach.

1.4. Epocrates Essentials

Kompendium wiedzy farmaceutycznej – zawiera informacje o kilku tysiącach leków, łącznie z ich dawkowaniem, reakcjami niepożądanymi, przeciwwskazaniami, interakcjami międzylekowymi i mechanizmem działania. Można sprawdzić, jakie leki są zalecane w przypadku danej choroby, a także jak konkretnie je stosować w zależności od wieku czy stanu pacjenta.

1.5. iRadiology

Aplikacja jest bardzo dobrym narzędziem edukacyjnym dla studentów medycyny czy rezydentów. iRadiology zawiera bazę danych dotyczących klasycznych przypadków kierowanych do diagnostyki RTG i ich radiologicznych obrazów, dzięki czemu jest bardzo dobrą pomocą do nauki, powtarzania materiału czy kontrolowania swojej wiedzy.

2. Inne popularne aplikacje medyczne

Ponieważ urządzenia mobilne są coraz częściej używane przez medyków do gromadzenia wiedzy z zakresu swojej specjalizacji, tworzy się dla nich coraz bardziej kompleksowe, użyteczne i łatwe w obsłudze aplikacje. Sami pacjenci mogą również wykorzystać swoje telefony, np. do notowania wyników pomiarów ciśnienia czy glukozy, monitorować za pomocą specjalnych programów przebieg i efekty leczenia chorób przewlekłych, a nawet przesyłać łatwo wszystkie te informacje do swojej poradni.

Ewelina Czarczyńska

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza