Trwa ładowanie...

Mogą wskazywać najwcześniejsze stadium raka. Przełomowe odkrycie

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 26.09.2022 08:54
Przełomowe badanie naukowców pomoże wykryć raka zanim pojawią się objawy
Przełomowe badanie naukowców pomoże wykryć raka zanim pojawią się objawy (Adobe)

Badacze wykryli, że pewna mutacja komórek macierzystych krwi odpowiada za "rozrost klonalny" komórek krwi. To może pozwolić na wyłapanie najwcześniejszego momentu nowotworu, a właściwie stadium przednowotworowego.

spis treści

1. Zbadali mutację komórek macierzystych

Badacze z kilku różnych laboratoriów, to jest Weill Cornell Medicine, New York-Presbyterian, New York Genome Center, Harvard Medical School i Dana-Farber Cancer Institute połączyli siły, by zbadać mutację komórek macierzystych krwi o nazwie DNMT3A R882. Staje się ona coraz bardziej powszechna wraz z postępującym starzeniem się organizmu. Już wcześniejsze badania pokazały, że mutacja ta może wskazywać na stan przednowotworowy u zdrowych osób.

Badacze poddali analizie 6000 komórek. Próbki pobrano od pacjentów ze szpiczakiem mnogim, złośliwym nowotworem układu krwiotwórczego, w stanie remisji. W tej grupie osób, jak się okazało, klonalność (zdolność pojedynczej komórki do proliferacji i tworzenia kolonii) komórek krwi zdarza się często.

Zobacz film: "Przedwczesna śmierć zapisana w oczach. Zaskakujące badania naukowców"
Próbki pobrano od pacjentów z nowotworem krwi w stanie remisji
Próbki pobrano od pacjentów z nowotworem krwi w stanie remisji (Getty Images)

Problem polega jednak na tym, że zmutowane komórki krwi wyglądają i funkcjonują podobnie jak komórki normalne.

2. Mogą powodować zakrzepy i tworzenie się komórek rakowych

Badaczom udało się jednak odkryć pewne różnice. Dzięki tak zaawansowanym technikom jak m.in. mapowaniu aktywności genów i znaczników chemicznych na DNA zwanych metylacjami zauważyli, jak zmutowane komórki macierzyste krwi różnią się od swoich prawidłowych odpowiedników.

Na przykład okazało się, że komórki zmutowane, w procesie produkcji dojrzałych komórek krwi, wytwarzają płytki krwi powodujące krzepnięcie krwi. To z kolei może odpowiadać na pytanie o przyczynę wyższego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych u pacjentów z rozrostem klonalnym komórek.

Kolejnym odkryciem badaczy było zaobserwowane, że mutacja powoduje zakłócenia w pewnym ważnym dla ludzkiego organizmu procesie – metylacji DNA. To z kolei prowadzi do nieprawidłowej aktywacji genów związanych ze stanami zapalnymi, a także genów wzrostu związanych z nowotworami.

"Mamy nadzieję, że dzięki odkryciu takich sygnatur molekularnych będziemy w stanie celować w te wyrostki klonalne i zapobiegać rozwojowi raka u ludzi, którzy nadal są zdrowi" – przyznała na łamach "Nature Genetics" współautorka badania, dr Anna Nam.

Badacze planują kolejne badania, m.in. takie, które pozwolą na zwiększenie skali i szybkości wykonywania analizy mutacji.

"Wkrótce powinniśmy być w stanie prowadzić badania o wiele większej liczby komórek na raz, co da nam pełniejszy obraz tego, co się dzieje" – powiedział współautor badań, Neville Dusaj.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze