Trwa ładowanie...

Molibden – właściwości, zastosowanie, cena

Avatar placeholder
06.04.2021 19:01
Zdjęcie przedstawia molibden - grafikę
Zdjęcie przedstawia molibden - grafikę (pl.123rf.com)

Molibden to mikroelement, którego potrzebujemy w śladowych ilościach. Jego niedobór prowadzi jednak do nieprawidłowego rozwoju i może negatywnie wpływać na zdrowie.

spis treści

1. Właściwości molibdenu

Molibden jest pierwiastkiem metalicznym, który znajduje się w bakteriach wiążących azot. Należy do niezbędnych mikroskładników potrzebnych ludziom, zwierzętom i roślinom, ale w bardzo małych ilościach.

Molibden służy głównie jako podstawowy katalizator dla enzymów, które pomagają napędzać metabolizm tłuszczów i węglowodanów oraz ułatwiają rozkład niektórych aminokwasów w ciele.

Zobacz film: "Jak poprawić metabolizm?"

Niedobór tego mikroelementu u człowieka występuje bardzo rzadko, więc suplementy zawierające molibden z reguły nie są potrzebne, chyba że z określonych medycznych powodów. Dopóki stosujemy zdrową dietę bogatą w różnorodne pokarmy, nie musimy martwić się o ubytek molibdenu w organizmie.

Kiedy jednak brakuje tego mikroskładnika, zaczynają się zaburzenia w wytwarzaniu kwasu moczowego, a także spowolnienie metabolizmu aminokwasów, które zawierają siarkę. Niedostatek molibdenu może być też źródłem takich dolegliwości jak: ból głowy, przyspieszone bicie serca, problemy ze zdrowiem psychicznym, a nawet śpiączka.

Molibden jest mikroelementem występującym w: mleku, serze, pełnoziarnistych zbożach, roślinach strączkowych, orzechach, warzywach liściastych i mięsie. Pierwiastek ten występuje również w niefiltrowanej wodzie.

Molibden jest magazynowany w organizmie, szczególnie w wątrobie, nerkach, gruczołach i kościach. Występuje również w płucach, śledzionie, skórze i mięśniach. Około 90 proc. tego spożywanego mikroelementu wydalane jest z moczem.

Co utrudnia wchłanianie minerałów?
Co utrudnia wchłanianie minerałów? [6 zdjęć]

By organizm prawidłowo funkcjonował, potrzebuje wielu witamin i minerałów. Najlepiej jest, gdy dostarczamy

zobacz galerię

2. Do czego wykorzystywany jest molibden?

Zastosowanie molibdenu może zapobiec próchnicy. W badaniu dotyczącym zębów, szkliwo potraktowano fluorkiem z dodatkiem molibdenu. Spowodowało to zwiększone gojenie się ubytków.

Ten mikroelement równoważy także poziom wcześniej wspomnianego kwasu moczowego w organizmie. W przypadku niedoboru molibdenu ilość tego związku we krwi i w moczu jest niewystarczająca. Mała zawartość tego kwasu w naszym ciele może prowadzić do zaburzeń takich jak: stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, choroba Huntingtona oraz choroba Parkinsona.

Przeciwutleniacze takie jak molibden działają poprzez reakcję z wolnymi rodnikami, które poprzez przyleganie do zdrowych komórek prowadzą do osłabienia ich funkcji i ich uszkodzenia.

Wysoki poziom wolnych rodników może prowadzić do przewlekłych chorób, w tym różnych form raka. Molibden, który jest antyoksydantem sprawia, że stają się one obojętnymi związkami, które nie uszkadzają zdrowych komórek.

Wytwarzanie energii jest skutkiem tego, że w organizmie zachodzi mnóstwo reakcji biochemicznych, zaczynając od rozkładu składników odżywczych, których dostarczamy sobie, spożywając posiłki.

Właściwości molibdenu są, więc niezbędne, aby umożliwić komórkom wytwarzanie energii w mitochondriach. Ten proces wpływa na prawidłowe, codzienne funkcjonowanie oraz właściwe trawienie pokarmu, tempo bicia serca, pracę mięśni i na tworzenie się nowych, zdrowych komórek.

3. Ile kosztuje ten suplement

Molibden sprzedawany jest jako suplement głównie w postaci tabletek i kapsułek. Dostaniemy go w aptekach, w sklepach ze zdrowymi produktami, witaminami i minerałami. Cena opakowania molibdenu, w którym znajdziemy przeważnie 100 tabletek,wynosi od 30 do 90 zł.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze