Można przewidzieć alzheimera na podstawie namalowanych obrazów
Z nowych badań Uniwersytetu Liverpool opublikowanych dziś w "Neuropsychology" wynika, że może być możliwe, aby wykrywać zaburzenia neurodegeneracyjne, u artystów, zanim zostaną oni zdiagnozowani.
Psycholog dr Alex Forsythe z Uniwersyteckiej Szkoły Psychologii i jej zespół, zbadała 2 092 obrazy autorstwa siedmiu znanych artystów, którzy doświadczyli zarówno normalnego starzenie się, jak i chorób neurodegeneracyjnych.
Spośród siedmiu, dwóch cierpiało na chorobę Parkinsona (Salvador Dali i Norval Morrisseau), dwóch cierpiało na chorobę Alzheimera (James Brooks i Willem De Kooning), a trzech nie miało żadnych chorób neurodegeneracyjnych (Marc Chagall, Pablo Picasso i Claude Monet).
Pociągnięcia pędzla każdego z artystów na obrazach analizowano, stosując metodę stosującą nietradycyjną matematykę wzorów, znaną jako analiza "fraktal" w celu określenia złożonych wzorów geometrycznych.
Fraktale są to matematyczne charakterystyki samopowtarzających wzorów często opisywanych jako "odciski palców natury". Można je znaleźć w zjawiskach naturalnych, takich jak chmury, płatki śniegu, drzewa, rzeki i góry. Metoda ta jest również stosowana do określania autentyczności głównych dzieł sztuki.
Chociaż wszyscy malarze pracują w innym stylu czy gatunku, wymiar fraktalny, w których oni działają, powinien być porównywalny.
Wyniki zostały przeanalizowane, aby sprawdzić, czy różnice w unikalnych "fraktalach" danego artysty w jego pracach stworzonych przez całą jego karierę, nasilały się po prostu ze względu na jego wiek, czy też z powodu trwającego pogorszenia się funkcji poznawczych.
Badanie wykazało wyraźne wzory zmian w wymiarze fraktalnym obrazów zróżnicowanych artystów, którzy cierpieli na neurologiczne pogorszenie się funkcji poznawczych w porównaniu do tych, którzy starzeli się normalnie.
"Sztuka była od dawna uważana przez psychologów, za skuteczny sposób poprawy jakości życia tych osób, które żyły z zaburzeniami poznawczymi" – powiedział dr Alex Forsythe.
"Udało nam się zbudować na tej tradycji teorię poprzez rozszyfrowanie obrazów artystów jak pismo, poprzez analizę ich indywidualnego związku między pędzlem i farbą. Proces ten daje szansę na wykrycie pojawiających się problemów neurologicznych" - dodaje.
ZOBACZ TAKŻE:
Jak radzić sobie z chorobą Alzheimera?
"Mamy nadzieję, że innowacje mogą otworzyć nowe kierunki badań, które pomogą zdiagnozować chorobę neurologiczną we wczesnym stadium" – podsumowuje Forsythe.
Wśród chorób neurodegeneracyjnych należy wymienić demencje (najczęściej pod postacią choroby Alzheimera), chorobę Parkinsona i stwardnienie rozsiane, na które statystycznie choruje najwięcej Polaków, jeśli chodzi o choroby mózgu. W sumie choruje na nie ok. 370 tys. osób w naszym kraju.
Należą one do grupy chorób postępujących i co ważne pomimo tego, że obecnie istnieją możliwości ich leczenia, to nie są one wyleczalne. Dlatego najistotniejsza w procesie leczniczym jest wczesna diagnoza, która niestety jest obecnie bardzo skomplikowana. Dzięki niej będzie możliwe wcześniejsze zastosowanie leczenia i powstrzymanie niszczącego wpływu chorób na organizm pacjenta.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.