Trwa ładowanie...

Można przewidzieć alzheimera na podstawie namalowanych obrazów

Avatar placeholder
Marta Pawlak 16.01.2017 22:23
Można przewidzieć alzheimera na podstawie namalowanych obrazów
Można przewidzieć alzheimera na podstawie namalowanych obrazów

Z nowych badań Uniwersytetu Liverpool opublikowanych dziś w "Neuropsychology" wynika, że może być możliwe, aby wykrywać zaburzenia neurodegeneracyjne, u artystów, zanim zostaną oni zdiagnozowani.

Psycholog dr Alex Forsythe z Uniwersyteckiej Szkoły Psychologii i jej zespół, zbadała 2 092 obrazy autorstwa siedmiu znanych artystów, którzy doświadczyli zarówno normalnego starzenie się, jak i chorób neurodegeneracyjnych.

Spośród siedmiu, dwóch cierpiało na chorobę Parkinsona (Salvador Dali i Norval Morrisseau), dwóch cierpiało na chorobę Alzheimera (James Brooks i Willem De Kooning), a trzech nie miało żadnych chorób neurodegeneracyjnych (Marc Chagall, Pablo Picasso i Claude Monet).

Pociągnięcia pędzla każdego z artystów na obrazach analizowano, stosując metodę stosującą nietradycyjną matematykę wzorów, znaną jako analiza "fraktal" w celu określenia złożonych wzorów geometrycznych.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Fraktale są to matematyczne charakterystyki samopowtarzających wzorów często opisywanych jako "odciski palców natury". Można je znaleźć w zjawiskach naturalnych, takich jak chmury, płatki śniegu, drzewa, rzeki i góry. Metoda ta jest również stosowana do określania autentyczności głównych dzieł sztuki.

Według nowych badań jest możliwe, aby przewidzieć choroby neurodegeneracyjne na podstawie namalowanego obrazu
Według nowych badań jest możliwe, aby przewidzieć choroby neurodegeneracyjne na podstawie namalowanego obrazu (Shutterstock)

Chociaż wszyscy malarze pracują w innym stylu czy gatunku, wymiar fraktalny, w których oni działają, powinien być porównywalny.

Wyniki zostały przeanalizowane, aby sprawdzić, czy różnice w unikalnych "fraktalach" danego artysty w jego pracach stworzonych przez całą jego karierę, nasilały się po prostu ze względu na jego wiek, czy też z powodu trwającego pogorszenia się funkcji poznawczych.

Badanie wykazało wyraźne wzory zmian w wymiarze fraktalnym obrazów zróżnicowanych artystów, którzy cierpieli na neurologiczne pogorszenie się funkcji poznawczych w porównaniu do tych, którzy starzeli się normalnie.

"Sztuka była od dawna uważana przez psychologów, za skuteczny sposób poprawy jakości życia tych osób, które żyły z zaburzeniami poznawczymi" – powiedział dr Alex Forsythe.

"Udało nam się zbudować na tej tradycji teorię poprzez rozszyfrowanie obrazów artystów jak pismo, poprzez analizę ich indywidualnego związku między pędzlem i farbą. Proces ten daje szansę na wykrycie pojawiających się problemów neurologicznych" - dodaje.

ZOBACZ TAKŻE:

Jak radzić sobie z chorobą Alzheimera?

"Mamy nadzieję, że innowacje mogą otworzyć nowe kierunki badań, które pomogą zdiagnozować chorobę neurologiczną we wczesnym stadium" – podsumowuje Forsythe.

Wśród chorób neurodegeneracyjnych należy wymienić demencje (najczęściej pod postacią choroby Alzheimera), chorobę Parkinsona i stwardnienie rozsiane, na które statystycznie choruje najwięcej Polaków, jeśli chodzi o choroby mózgu. W sumie choruje na nie ok. 370 tys. osób w naszym kraju.

Należą one do grupy chorób postępujących i co ważne pomimo tego, że obecnie istnieją możliwości ich leczenia, to nie są one wyleczalne. Dlatego najistotniejsza w procesie leczniczym jest wczesna diagnoza, która niestety jest obecnie bardzo skomplikowana. Dzięki niej będzie możliwe wcześniejsze zastosowanie leczenia i powstrzymanie niszczącego wpływu chorób na organizm pacjenta.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze