Można przewidzieć alzheimera na podstawie namalowanych obrazów

Z nowych badań Uniwersytetu Liverpool opublikowanych dziś w "Neuropsychology" wynika, że może być możliwe, aby wykrywać zaburzenia neurodegeneracyjne, u artystów, zanim zostaną oni zdiagnozowani.

Psycholog dr Alex Forsythe z Uniwersyteckiej Szkoły Psychologii i jej zespół, zbadała 2 092 obrazy autorstwa siedmiu znanych artystów, którzy doświadczyli zarówno normalnego starzenie się, jak i chorób neurodegeneracyjnych.

Spośród siedmiu, dwóch cierpiało na chorobę Parkinsona (Salvador Dali i Norval Morrisseau), dwóch cierpiało na chorobę Alzheimera (James Brooks i Willem De Kooning), a trzech nie miało żadnych chorób neurodegeneracyjnych (Marc Chagall, Pablo Picasso i Claude Monet).

Pociągnięcia pędzla każdego z artystów na obrazach analizowano, stosując metodę stosującą nietradycyjną matematykę wzorów, znaną jako analiza "fraktal" w celu określenia złożonych wzorów geometrycznych.

Fraktale są to matematyczne charakterystyki samopowtarzających wzorów często opisywanych jako "odciski palców natury". Można je znaleźć w zjawiskach naturalnych, takich jak chmury, płatki śniegu, drzewa, rzeki i góry. Metoda ta jest również stosowana do określania autentyczności głównych dzieł sztuki.

Chociaż wszyscy malarze pracują w innym stylu czy gatunku, wymiar fraktalny, w których oni działają, powinien być porównywalny.

Wyniki zostały przeanalizowane, aby sprawdzić, czy różnice w unikalnych "fraktalach" danego artysty w jego pracach stworzonych przez całą jego karierę, nasilały się po prostu ze względu na jego wiek, czy też z powodu trwającego pogorszenia się funkcji poznawczych.

Badanie wykazało wyraźne wzory zmian w wymiarze fraktalnym obrazów zróżnicowanych artystów, którzy cierpieli na neurologiczne pogorszenie się funkcji poznawczych w porównaniu do tych, którzy starzeli się normalnie.

"Sztuka była od dawna uważana przez psychologów, za skuteczny sposób poprawy jakości życia tych osób, które żyły z zaburzeniami poznawczymi" – powiedział dr Alex Forsythe.

"Udało nam się zbudować na tej tradycji teorię poprzez rozszyfrowanie obrazów artystów jak pismo, poprzez analizę ich indywidualnego związku między pędzlem i farbą. Proces ten daje szansę na wykrycie pojawiających się problemów neurologicznych" - dodaje.

"Mamy nadzieję, że innowacje mogą otworzyć nowe kierunki badań, które pomogą zdiagnozować chorobę neurologiczną we wczesnym stadium" – podsumowuje Forsythe.

Wśród chorób neurodegeneracyjnych należy wymienić demencje (najczęściej pod postacią choroby Alzheimera), chorobę Parkinsona i stwardnienie rozsiane, na które statystycznie choruje najwięcej Polaków, jeśli chodzi o choroby mózgu. W sumie choruje na nie ok. 370 tys. osób w naszym kraju.

Należą one do grupy chorób postępujących i co ważne pomimo tego, że obecnie istnieją możliwości ich leczenia, to nie są one wyleczalne. Dlatego najistotniejsza w procesie leczniczym jest wczesna diagnoza, która niestety jest obecnie bardzo skomplikowana. Dzięki niej będzie możliwe wcześniejsze zastosowanie leczenia i powstrzymanie niszczącego wpływu chorób na organizm pacjenta.

Marta Pawlak, 7 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...

Newsy

Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University. Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...