Trwa ładowanie...

Myślał, że gniją mu zęby. Lek wywołał rzadką chorobę

 Katarzyna Prus
08.02.2023 07:08
O rzadkiej chorobie można się dowiedzieć u dentysty
O rzadkiej chorobie można się dowiedzieć u dentysty (Instagram)

"Moje zęby gniją" - to była pierwsza myśl, która przyszła do głowy młodemu tiktokerowi podczas wizyty u dentysty. I trudno mu się dziwić. Chłopak usłyszał od lekarza, że wyrósł mu czarny ząb i większość jego kości też ma prawdopodobnie taki kolor. Okazało się, że to bardzo rzadka przypadłość. Z czego się wzięła?

spis treści

1. "Moje zęby gniją"

Młody tiktoker Archie podzielił się krótkim nagraniem, w którym opowiada o rzadkiej dolegliwości, którą u niego wykryto. Chłopak dowiedział się o niej nagle, podczas wizyty u dentysty.

Archie dowiedział się u dentysty, że ma rzadką chorobę
Archie dowiedział się u dentysty, że ma rzadką chorobę (Getty Images)
Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Usłyszał od lekarza, że ząb mądrości, który mu wyrósł jest czarny. Ta wiadomość była dla niego szokująca. - Pomyślałem: moje zęby gniją - przyznał na nagraniu chłopak.

@archiebeshort This is my video! It was intended for this account originally. Oops! #raredisease #blackbones ♬ original sound - Archie

Okazało się, że przyczyną jest bardzo rzadka przypadłość - choroba czarnych kości. Podobny przypadek trafił w ubiegłym roku na łamy czasopisma "Journal of Orthopaedic Surgery and Research". Lekarz podczas alloplastyki stawu kolanowego u 52-letniej pacjentki zauważył, że kość pod jej chrząstką stawową jest czarna.

2. Czarne kości po antybiotyku

Co skutecznie potrafi zabarwić kości? Okazuje, że w obu przypadkach przyczyną była minocyklina, którą zażywali pacjenci. To antybiotyk stosowany m.in. w leczeniu infekcji dróg oddechowych, infekcji skórnych, w tym trądziku, a także infekcji dróg moczowych.

Oprócz kości, przebarwienia mogą też się pojawiać na skórze, błonach śluzowych czy paznokciach (najczęściej dotyczą skóry i jamy ustnej).

Czy operacje u pacjentów z chorobą czarnych kości są bezpieczne? "Minocyklinowa choroba czarnych kości to rzadkie odkrycie, które może budzić niepokój. Obecnie nie ma doniesień o złych rokowaniach z nią związanych, jednak chirurdzy powinni wykluczyć alternatywne przyczyny przebarwień kości" - napisali lekarze w kontekście zabiegu 52-letniej pacjentki.

Na razie nie wiadomo czy przebarwienia wywołane minocykliną mogą mieć szkodliwy wpływ na metabolizm kości.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Źródło: WP.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze