Trwa ładowanie...

Największy zabójca wśród nowotworów. Objawy mogą pojawić się nad ranem

Poranna gorączka i nocne poty to jedne z rzadkich objawów raka płuc
Poranna gorączka i nocne poty to jedne z rzadkich objawów raka płuc (Getty Images)

Bywa określany mianem cichego zabójcy, bo w początkowej fazie rozwoju rak płuca w zasadzie nie daje objawów. Kaszel, krwioplucie, trudności z oddychaniem u większości pacjentów ujawniają się w zaawansowanej postaci choroby. Płuca nie bolą - ostrzegają onkolodzy. Jakie mogą być objawy choroby?

spis treści

1. Polacy umierają przez raka płuc

Rak płuc od lat jest na podium pod względem częstości występowania. Co roku w Polsce jest rozpoznawanych ok. 23 tys. nowych zachorowań. Podobna liczba Polaków co roku umiera właśnie z powodu raka płuc.

Dane z Krajowego Rejestru Nowotworów wskazują, że w 2019 r. zdiagnozowano 13 819 nowotworów tchawicy i płuca u mężczyzn i 8 480 u kobiet.

Zobacz film: "Zawał płuca. Może dawać nietypowe objawy"
Co piąty pacjent chory onkologiczne umiera z powodu raka płuc
Co piąty pacjent chory onkologiczne umiera z powodu raka płuc (Getty Images)

Choroba należy do nowotworów o bardzo złym rokowaniu. Nowotwór płuc odpowiada za 25 proc. wszystkich zgonów z powodu nowotworów w Polsce. Lekarze wskazują, że główną przyczyną jest bardzo późne rozpoznanie choroby. Blisko 80 proc. przypadków rozpoznawanych jest w III, IV stadium, co ogranicza możliwość zastosowania leczenia operacyjnego. Szacuje się, że pięć lat od rozpoznania choroby przeżywa tylko kilkanaście procent chorych: 13,6 proc. mężczyzn i 18,5 proc. kobiet.

2. Rak płuca - objawy mogą pojawić się nad ranem

Początkowa faza choroby może przebiegać bezobjawowo. W kolejnym etapie u ok. 45-75 proc. chorujących pojawia się przewlekły kaszel. Kiedy guzy się rozrastają może wystąpić krwioplucie i duszność.

9 najczęstszych objawów raka płuc według Cancer Research UK:

Lekarze wskazują, że jednymi z mało charakterystycznych objawów, które mogą sygnalizować chorobę, są nocne poty i nawracające stany podgorączkowe lub gorączka, zwłaszcza tuż po przebudzeniu. Walka z guzem jest dla organizmu ogromną pracą, to może powodować m.in. intensywne pocenie w trakcie snu.

Chorzy na raka płuc mają mocno obniżoną odporność i często łapią infekcje, to jedna z przyczyn częstego podwyższenia temperatury.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze