NaSZPIKowani dobrem
FundacjaUrszuli Smok „Podaruj Życie” zainicjowała akcję „Życie po przeszczepie”. Celem akcji jest przybliżenie wszystkim sytuacji osób chorych na białaczkę, dla których jedynym ratunkiem jest przeszczep szpiku kostnego. Fundacja pragnie do 30.06.2011 zebrać i przebadać 101 nowych dawców szpiku. Wszyscy zainteresowani mogą wpisać się na listę oczekujących i czekać na informację o terminie badania. Akcję można również wesprzeć finansowo i tym samym wspomóc badania dawców szpiku kostnego.
1. Akcja „NaSZPIKowani dobrem”
Akcję „NaSZPIKowani dobrem” można wesprzeć przez:
- dokonywanie indywidualnych i grupowych wpłat na konto Fundacji „Podaruj Życie”: PKO BP 84 1020 2906 0000 1702 0085 9694;
- wyrażenie chęci zostania dawcą szpiku kostnego; zgłoszenia należy wysyłać na adres e-mail: dawca@podarujzycie.org
Osoby pragnące oddać szpik kostny zostaną wpisane na listę oczekujących, a następnie Fundacja, po uzyskaniu odpowiednich formularzy, poinformuje ich o terminie badania. Szybkość odpowiedzi na zgłoszenia będzie zależeć od powodzenia akcji i uzyskanych na ten cel funduszy.
Fundacja „Podaruj Życie” musi zebrać do końca czerwca tego roku sumę w wysokości 53 540 złotych, cena jednego badania to około 540 złotych. Do tej pory Fundacja przebadała 900 dawców, a oczekujących jest blisko 1000 osób.
2. Fundacja „Podaruj Życie”
Fundacja „Podaruj Życie” prowadzona jest przez Urszulę Smok, która kilka lat temu zmagała się z białaczką i przeszła pomyślnie przeszczep szpiku kostnego. Z inicjatywy Fundacji powstał Rejestr Dawców Szpiku Kostnego. Przeszczep szpiku kostnego jest czasami jedyną metodą leczenia chorób układu krwiotwórczego. Niemniej jednak, jest to bardzo kosztowna metoda (ok. 540 złotych za jedną osobę). Poza tym potrzebni są dawcy. Fundacja posiada w swoim Rejestrze Dawców Szpiku Kostnego blisko 1000 potencjalnych dawców. Chęć oddania szpiku kostnego zgłosiły znane osoby Urszula Grabowska, Martyna Kliszewska, Agata Passent, Justyna Steczkowska, Dorota Segda, Ewa Wachowicz, Marcin Kobierski oraz Jakub Przebindowski.
Rejestr Dawców Szpiku Fundacji to jedyna tego typu placówka na terenie Polski Południowej, ściśle współpracująca z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku we Wrocławiu, poprzez który ma kontakt z siecią Banku Światowego Szpiku Kostnego. W projekt zaangażowani są wybitni specjaliści medyczni w tej dziedzinie, którzy stanowią Zespół Konsultacyjny działający przy Fundacji, złożony z wybitnych hematologów i onkologów, m.in. prof. dr. hab. med. Andrzeja Lange, prof. dr. hab. med. Mariusza Z. Ratajczaka oraz prof. dr. hab. med. Aleksandra B. Skotnickiego.
Fundacja jest inicjatorem różnych akcji: Marsz Nadziei i Życia, Krakowskie Konferencje naukowe, badania dawców szpiku kostnego oraz ogólnopolskie kampanie społeczne. Ponadto zdobywa coraz większe grono przyjaciół: artystów, darczyńców, dawców, władz Krakowa i Małopolski. Jest laureatem wielu nagród m.in. Grand Prix Marszałka Województwa Małopolskiego „Kryształy Soli” dla najlepszej Organizacji Pożytku Publicznego w 2008 r.; otrzymała dyplom polsko-australijskiej Fundacji Jerzego Bonieckiego POLCUL (2004 r.). Została także wyróżniona w kategorii „Ochrona Zdrowia” nagrodą „Amicus Hominum” w 2010 r.
3. Pobieranie szpiku kostnego
Na białaczkę i inne choroby układy krwiotwórczego choruje rocznie prawie 4 tysiące osób. Dane dotyczą tylko obszaru Polski. Chorzy, którzy posiadają zgodnego genetycznie darczyńcę rodzinnego, są w najlepszej sytuacji. Jednak taka zgodność zachodzi jedynie w 30% przypadków. Pozostałe osoby muszą liczyć na pomoc osób niespokrewnionych. Zasoby polskich banków szpiku są bardzo małe.
Szpik kostny można pobrać z talerza biodrowego lub za pomocą leukaferezy. Pobieranie szpiku z talerza biodrowego odbywa się w znieczuleniu ogólnym, dlatego zabieg jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny. Szpik kostny ma właściwości regeneracyjne, dlatego jego pobieranie nie wyrządza uszczerbku na zdrowiu darczyńcy. Leukafereza to metoda polegająca na separacji komórek szpiku z krwi obwodowej. Uzyskane komórki mają zdolność rekonstrukcji układu krwiotwórczego i mogą zostać wykorzystane jako materiał przeszczepowy.
Więcej informacji na stronie www.podarujzycie.org
Kontakt:
Fundacja Urszuli Smok „Podaruj Życie”
31-852 Kraków, os. Albertyńskie 16/18
tel. 12/ 647 38 37
!
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.