Nefrostomia

Nefrostomia polega na założeniu cewnika, które przebiegając przez nacięcie w skórze docierają do miąższu nerek, a kończą się w miedniczce nerkowej lub kielichu. Nefrostomia ma wiele funkcji, lecz najważniejszą z nich jest zapewnienie drożności przepływu moczu w momencie, gdy doszło do zablokowania moczowodu.

Zastosowanie nefrostomii

Oprócz umożliwienia odpływu moczu, nefrostomię stosuje się w celu:

Zobacz film: "Jak długo trwa ból pooperacyjny?"

 • umożliwienia dostępu do górnych dróg moczowych w związku z koniecznością przeprowadzenia zabiegu (np. wewnątrzustrojowej litotrypsji) jest to, tzw. nefrostomia diagnostyczna;
 • usunięcia kamieni nerkowych;
 • diagnostyki blokady moczowodów;
 • zapewnienia dostępu środków chemoterapeutycznych do układu wydalniczego;
 • profilaktycznym po resekcji u pacjentów z guzami miedniczki nerkowej.

Wskazania do nefrostomii

Niektóre guzy, jak na przykład mięsaki, rak jajnika, rak szyjki macicy, rak stercza, rak odbytnicyczy guzy pozaotrzewnowe, mogą uciskać na moczowody. Z tego względu we wszystkich tych przypadkach nefrostomia może okazać się niezbędna, szczególnie jeśli istnieje zagrożenie nacieku nowotworowego. Ponadto nefrostomię stosuje się w przypadku zwężenia drogi odpływu moczu, np. poprzez kamień. W zależności od położenia zwężenia, nefrostomia jest również wymagana u pacjentów, którzy przeszli chirurgię naczyniową (np. bypass aortalno-udowy).

Przebieg nefrostomii

W celu przeprowadzenia nefrostomii niezbędne jest stworzenie dostępu do nerek, aby możliwy był odpływ moczu. Drożność moczowodów ustanawiana jest tymczasowo bądź na stałe. Igła naprowadzana jest przy pomocy fluoroskopii, badania ultrasonograficznego lub tomografii komputerowej. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, nasiękowym na sali zabiegowej w warunkach sterylnych. Chory ułożony jest na brzuchu lub w pozycji bocznej z uniesioną okolicą lędźwiową. Przebijana jest skóra, tkanka podskórna, kolejne warstwy mięśni i miąższ nerkowy. Gdy igła dotrze do układu wydalniczego, zakładana zostaje rurka. Dla pacjentów z blokadą moczowodów stosowanie środków znieczulenia ogólnego jest niezwykle niebezpieczne, dlatego też w sytuacji ratowania życia zabieg nefrostomii przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Nefrostomia może okazać się zabiegiem bardzo ważnym, gdyż nieleczona blokada odpływu moczu może nawet doprowadzić do zgonu pacjenta. O zablokowaniu górnych dróg moczowych świadczą takie objawy, jak bóle brzucha, bóle w boku, nudności, wymioty, gorączka, posocznica moczopochodna i wstrząs septyczny.

Jaką stosować dietę przy nefrostomii?

Nie ma ścisłych wytycznych co do rodzaju diety, jaka powinna być stosowana u pacjentów z nefrostomią. Powinna ona jednak być lekkostrawna. Należy wypijać duże ilości płynów, minimum 2 litry dziennie. Nie powinno się spożywać alkoholu, kawy, mleka, owoców cytrusowych oraz ostrych przypraw, które mają działanie drażniące na układ moczowy. Należy starać się zapobiegać chorobom układu moczowego poprzez spożywanie żurawin, które mają działanie protekcyjne na układ moczowy.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

 • Fryczkowski M. Podstawy urologii. Podręcznik dla studentów medycyny i lekarzy pierwszego kontaktu, Śląska Akademia Medyczna, Katowice 2000, ISBN 83-87114-55-3
 • Kazoń M. (red.), Urologia (Seria Lekarza Praktyka), Urban & Partner, Wrocław 1997, ISBN 83-85842-71-3
 • Babayan R.K., Oates R.D., Siroky M.B. Podręcznik urologii, diagnostyka i leczenie, Czelej, Lublin 2006, ISBN 83-89309-74-2

Źródła zewnętrzne

Zabiegi

Komentarze (2)
~Maria
~Maria 2 miesiące temu

@~jola: Bardzo żałuję, że wczesniej nie przeczytałam tej informacji, mój mąż miał robioną nefrostomię do nerki, całe szczęście, że z nim byłam w szpitalu bo po tej nefrostomi to chciał przez okno wyskoczyć, wył z bólu i nie pozwolił sie dotknac chciał zakończyć leczenie. Mam ogromny żal do lekarzy, czemu nie robią tego zabiegu w znieczuleniu ogólnym,nawet odpłatnie, to straszne, że w XXI wieku człowiek musi tak cierpieć.

Odpowiedz
~jola
~jola ponad rok temu

Nefrostomia rzeczywiście może pomóc. Ale nigdy nie pojmę, dlaczego ten zabieg robi się tylko w znieczuleniu miejscowym. Ból przy wkłuciu jest koszmarny... Późniejsze obserwowanie nefreostomii, wymiana opatrunków co kilka dni, worków, pilnowanie, by nie zahaczyć o nic rurką i nie obluzować szwów przy skórze - to też uciążliwości, ale nie tak wielkie jak to nieszczęsne wkłucie. Wszystkich, którzy będą wiedzieli o tym zabiegu przestrzegam, by poprosili przed o sporą dawkę środków przeciwbólowych i uspokajających.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Nefrostomia
najnowsze pytania

Pomocni lekarze

Artykuły Nefrostomia
Badania

Cewnikowanie moczowodu - wskazania, przebieg

cewnik moczowodowy wprowadzany jest zgodnie z kierunkiem spływu moczu i zakłada się go przez nefrostomię ku dołowi do moczowodu i do pęcherza (...) moczowego. Nefrostomia polega na założeniu rurki (cewnika) przez skórę...