Często lekceważony objaw. Może świadczyć o zdewastowanej wątrobie
Swędzenie nie zawsze oznacza problemy ze skórą, które powinien obejrzeć dermatolog. To może być również sygnał alarmowy innych chorób, nawet nowotworowych. Jakich symptomów nie wolno bagatelizować?
1. Nie lekceważ swędzącej skóry
Choć swędzenie może być naturalną reakcją np. na podrażnienie spowodowane ubraniem czy kosmetykami lub wskazywać na niegroźne problemy skórne, nie należy go lekceważyć.
Wbrew pozorom świąd może być sygnałem alarmowym, który należy potraktować poważnie.
Dobrym przykładem jest swędząca skóra głowy. Przyczyną nie zawsze jest łupież. W grę mogą też wchodzić m.in. egzema, łojotokowe zapalenie skóry czy łuszczyca, które wymagają specjalistycznego leczenia.
Podobnie jest w przypadku swędzącej twarzy. Wśród przyczyn dolegliwości eksperci wymieniają: choroby skóry i ukąszenia owadów, ale nie tylko. To również - podobnie jak w przypadku objawów pojawiających się na głowie - egzema lub łuszczyca. Może się więc okazać, że zmiana kosmetyków nie wystarczy.
Swędzieć może rówież język. Powód? Alergie np. na pyłki, surowe owoce czy orzechy, pleśniawki jamy ustnej, palenie papierosów.
Zaniepokoić powinny również swędzące piersi, które mogą wskazywać na rozwijający się nowotwór.
2. Od genitaliów po stopy
Bardzo różne mogą być także przyczyny swędzących stóp. Do przyczyn tej dolegliwości należą: suchość skóry, stopa sportowca (infekcja grzybicza), egzema, świerzb, cukrzyca, choroby wątroby i nerek.
Te choroby można leczyć, ale do tego potrzebna jest jak najszybsza diagnoza.
Taka sama zasada obowiązuje w przypadku swędzących genitaliów. To nie tylko uczulenie na środki higieniczne czy podrażnienie skóry z powodu bielizny.
Zarówno kobiet, jak i mężczyzn dotyczą infekcje bakteryjne i drożdżakowe, cukrzyca, a także choroby przenoszone drogą płciową (chlamydia, opryszczka narządów płciowych i brodawki narządów płciowych).
Kobiety mogą też odczuwać swędzenie pochwy (a także suchość lub podrażnienie) z powodu menopauzy.
Z kolei za swędzeniem odbytu mogą stać: IBS, zaparcia, * owsiki.
Choć swędzenie odbytu może też wynikać z nieprawidłowej higieny, warto też zwrócić uwagę czy nie staje się uporczywe i towarzyszą mu dodatkowe objawy np. krwawienie.
W poważniejszych przypadkach taki świąd może zwiastować cukrzycę, niewydolność nerek czy nadczynność tarczycy.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.