Nie przepłacaj za zdrowie
Myśląc o oszczędzaniu, większość z nas ma w głowie sprawdzone reguły, o których przeczytamy w poradnikach na ten temat. Często znajdziemy w nich uniwersalną zasadę mówiącą o tym, że na zdrowiu nie powinno się oszczędzać. Nie jest to jednak prawdą – jak w każdym z aspektów naszego życia i w tym znajdziemy możliwości na spore obniżki ponoszonych przez nas wydatków.
1. Oszczędzamy na ubezpieczeniu
Od czego zacząć? Na pewno od dokładnego sprawdzenia swojego ubezpieczenia zdrowotnego. Firmy często proponują na początek bardzo rozbudowane pakiety usług medycznych, z których prawdopodobnie i tak nie skorzystasz. Ograniczenie ich ilości pozwoli ci znacząco zmniejszyć miesięczne zobowiązania. Sprawdź też inne oferty na rynku – konkurencja może zaproponować ci dużo atrakcyjniejsze warunki finansowe za podobny zakres opieki. W najlepszej sytuacji znajdują się osoby pracujące w firmach, które wykupiły ubezpieczenie dla swoich pracowników. Ceny takich pakietów są najmniejsze, a niejednokrotnie pracownik w ogóle nie ponosi za to dodatkowych opłat. O pakiety medyczne spytaj również w swoim banku – często dla stałych klientów przygotowane są atrakcyjne opcje ubezpieczeń.
Jeżeli nie posiadasz ubezpieczenia medycznego, przeanalizuj, czy rzeczywiście jest ci ono potrzebne i jaki zakres usług medycznych będzie niezbędny. Wybierz ofertę najbardziej dopasowaną do swoich potrzeb. Możesz również sprawdzić oferty ubezpieczeń rodzinnych, które zwykle są bardziej opłacalne w dłuższej perspektywie.
2. Tańsza wizyta i lekarstwa
Korzystając z opieki zdrowotnej, nie musisz bać się oszczędności. Pamiętaj, że podczas prywatnej wizyty u specjalisty masz prawo pytać o zniżkę, która pozwoli ci zaoszczędzić 10–15%. Jeżeli podczas wizyty okaże się, że konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań, sprawdź, jakie laboratoria analityczne znajdują się w twojej okolicy, i wybierz to, w którym zapłacisz za wykonanie badań najmniej. Lekarza możesz również zapytać o generyki. Są to tzw. tańsze odpowiedniki leków, które mają ten sam skład i działanie, ale produkowane są przez różne firmy lub sprowadzane z innych państw. Dzięki temu sporo zaoszczędzisz podczas realizowania recepty, a efekt leczenia pozostanie bez zmian. Zastanów się również, zanim wybierzesz aptekę – ceny leków mogą być w nich bardzo różne. Część z nich posiada również swoje strony internetowe, na których możesz zamówić potrzebne ci preparaty. Różnice w cenie mogą być znaczne, a produkty i tak będziesz mógł odebrać w wybranej przez siebie placówce.
3. Nie kupisz zdrowia
Postaraj się realnie spojrzeć na wydatki związane ze zdrowiem. Często tym argumentem usprawiedliwiamy nasze zakupy, które niekoniecznie są nam potrzebne. Prym wiodą suplementy diety – wzmacniające odporność, przyspieszające trawienie, wspomagające spalanie tłuszczu, polepszające wzrok czy poprawiające stan skóry, włosów i paznokci. Kupujemy je z nadzieją, że w ten sposób zadbamy o zdrowie, ale przyjmowane niezgodnie z zaleceniami producenta i bez konsultacji z lekarzem mogą nam zaszkodzić. W dodatku kosztują dużo więcej niż porcja warzyw lub owoców wprowadzona do codziennego jadłospisu. Dotyczy to również wszelkich „cudownych” produktów, które mają nam pomóc oczyścić się z toksyn lub wzmocnić nasze zdrowie. Niestety w większości przypadków nie są one skuteczne lub można z łatwością zastąpić je czymś dużo tańszym. W dodatku, szukając okazji tego typu, możemy łatwo trafić na produkty o niesprawdzonym składzie, które jedynie zaszkodzą naszemu organizmowi.
Warto też przyjrzeć się wydatkom na aktywność fizyczną. Kupienie kolejnej płyty z ćwiczeniami lub najnowszego modelu ciężarków nie sprawi, że zaczniemy regularnie się ruszać. Najczęściej nie są nam również potrzebne drogie akcesoria lub stroje sportowe. Jeżeli wybieramy aktywność na siłowni lub w klubie fitness, postarajmy się dobrać pakiet, który odpowiada naszym oczekiwaniom. Nie decydujmy się na pakiet „open”, jeżeli z góry wiemy, że na ćwiczenia mamy czas dwa razy w tygodniu. W większości przypadków po prostu zapłacimy więcej, ale wcale nie zmotywuje nas to do częstszych wizyt na siłowni.
Zdrowia nie można kupić, ale jak widać – można za nie słono przepłacić. Zanim więc zdecydujemy się na jakiś wydatek, zakładając, że to wyłącznie dla naszego zdrowia, zastanówmy się, czy naprawdę tak jest. Możemy z łatwością oszczędzić pieniądze i doskonale zadbać o zdrowie swoje i swojej rodziny.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.