Trwa ładowanie...

Nie tylko upały. IMGW ostrzega przed burzami. Narażona jedna grupa osób

 Karolina Rozmus
16.08.2023 11:46
IMGW ostrzega, narażona jedna grupa
IMGW ostrzega, narażona jedna grupa (Getty Images)

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował o rekordzie upałów, ale wraz z nimi nadciąga kolejne zagrożenie – burze z gradem. Meteopaci zdecydowanie poczują się gorzej, ale największym ryzykiem obarczona jest inna grupa osób.

spis treści

1. IMGW ostrzega. Będzie upalnie i burzowo

We wtorek 15 września IMGW poinformował o tegorocznym rekordzie upałów odnotowanym w stacji synoptycznej – padł on w Legionowie. Wciąż też obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia m.in. dla mieszkańców województwa lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego czy śląskiego. Dla niektórych miejsc wydano alerty pierwszego stopnia, a według prognoz synoptyków w północnej połowie województwa mazowieckiego możemy spodziewać się rekordowo wysokich temperatur – od 30 do nawet 35 stopni Celsjusza.

Fala upałów wciąż z nami. Mogą pojawić się też burze
Fala upałów wciąż z nami. Mogą pojawić się też burze (Getty Images)
Zobacz film: "Doktor Sutkowski o tym jak się ustrzec przed upałami"

"Wczoraj zdecydowanie dominowało bezchmurne niebo, ale na Pomorzu Zachodnim pojawiły się także burze z silnymi opadami deszczu. Najwyższa dobowa suma opadu: 31,8 mm Białogard (woj. zachodniopomorskie). Dziś i w nocy najwięcej burz i deszczu będzie na Dolnym Śląsku" - ostrzega w najnowszym komunikacie IMGW.

Wraz z upałami nadciąga widmo burz z gradem. W przypadku alertów drugiego stopnia niebezpieczne zjawiska meteorologiczne powodują "duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia". Z kolei ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

W obu przypadkach należy śledzić komunikaty IMGW i rozwój sytuacji pogodowej.

2. Uwaga na astmę burzową

Nadejście frontów burzowych i związane z tym wahania ciśnienia atmosferycznego mogą również sprawiać, że część osób będzie zmagać się z bólem głowy, nadmierną sennością, rozdrażnieniem czy zaburzeniami koncentracji.

Na gorsze samopoczucie narażeni są:

  • meteopaci,
  • zmagający się z migreną,
  • osoby z chorobami układu sercowo-naczyniowego,
  • pacjenci z chorobami przewlekłymi układu nerwowego,
  • pacjenci z chorobami reumatologicznymi, zwłaszcza reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS),
  • osoby z przewlekłymi chorobami układu oddechowego.

W przypadku tej ostatniej grupy osób mówi się o zjawisku zwanym astmą burzową. Zarówno astmatycy, jak i osoby zmagające się z katarem siennym mogą w czasie burzy odczuć nasilenie dolegliwości. Wszystko przez to, że zawieszone w powietrzu pyłki zostają rozbite na mniejsze cząsteczki, które łatwiej przenikają do dróg oddechowych.

Chorzy mogą spodziewać się nasilonej duszności, wrażenia ucisku w klatce piersiowej, a także zauważyć nasilenie kaszlu czy pojawienie się świszczącego oddechu. Zmiana temperatury i wilgotności powietrza może u astmatyków i alergików powodować również przekrwienie śluzówki i podrażnienie górnych oraz dolnych dróg oddechowych. Na duszność mogą także w czasie burz narzekać chorzy na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP).

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze