Nocny objaw. Tak daje o sobie znać chora tarczyca, ale i rak
Nocne poty to powszechny problem, który może być efektem wielu różnych czynników. Zazwyczaj nie powinien stanowić powodu do niepokoju, choć może zwiastować poważne zdrowotne problemy. Lekarka wyjaśnia, jakim chorobom może towarzyszyć i kiedy nie można go bagatelizować.
1. Od grypy po nowotwór
Lekarka Kathleen Rowland uspokaja, że nocne poty rzadko mogą być powodem do niepokoju. Zazwyczaj są objawem grypy albo COVID-19. Ekspertka wskazuje, że prawie każdy rodzaj infekcji może powodować nocne poty. Symptom może sygnalizować również infekcje nerek albo gruźlicę.
Nocne poty mogą towarzyszyć chorobom tarczycy albo schorzeniom wątroby. Mogą także wskazywać na zaburzenia snu, jak obturacyjny bezdech senny. Często skarżą się na nie kobiety, które zmagają się z menopauzą, a także osoby narażone na stres i zmagające się z lękiem.
Nocne poty mogą być również objawem groźnych problemów ze zdrowiem. Często są symptomem chłoniaka Hodgkina. Ale lekarka wyraźnie zaznacza - niewiele osób, które zauważają ten sygnał, rzeczywiście walczy z nowotworem atakującym układ limfatyczny, a zazwyczaj towarzyszy mu także szereg innych symptomów.
2. Skutek uboczny stosowanych leków
Niektóre leki także mogą powodować nocne poty.
Poty mogą wystąpić po zażywaniu leków, takich jak:
- tabletki antykoncepcyjne oraz inne terapie hormonalne;
- steroidy;
- leki przeciwdepresyjne;
- leki obniżające wysokie ciśnienie krwi;
- leki przeciwcukrzycowe oraz insulina.
Dr Rowland podkreśla, że nawet jeśli po zażyciu leków cierpimy na zimne poty, przed zaprzestaniem ich stosowania, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym leczenie.
3. Kiedy zimne poty powinny zaniepokoić?
Lekarka wskazuje na sposoby, które mogą pomóc walczyć z tym uciążliwym objawem. Dr Kathleen Rowland zaznacza, że warto zwrócić uwagę na temperaturę podczas snu, a jeśli zajdzie taka potrzeba, pomyśleć o spaniu przy wentylatorze.
Ubiór również ma znaczenie. Specjalistka radzi, by wybierać przewiewne piżamy wykonane z lekkiego materiału jak bawełna.
W przypadku, gdy nocne poty występują od dłuższego czasu i nie wpływają na to, czy budzimy się wypoczęci, raczej nie są powodem do niepokoju.
Jeśli jednak są nowym objawem i nasilają się lub zakłócają sen, należy o nich porozmawiać z lekarzem.
Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.