Trwa ładowanie...

Nosicielem może być nawet co 3. Polak. Wielu nie zdaje sobie z tego sprawy

 Katarzyna Prus
Katarzyna Prus 19.04.2024 16:46
Nosicielem choroby genetycznej może być nawet co trzeci Polak
Nosicielem choroby genetycznej może być nawet co trzeci Polak (Getty Images)

Nawet co 3. Polak może być nosicielem choroby genetycznej, choć nie zawsze musi się ona ujawnić zaraz po urodzeniu. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy.

spis treści

1. Choroby genetyczne Polaków

DNA ERA, firma biotechnologiczna zajmująca się bezpośrednią analizą genetyczną DNA, przeanalizowała anonimowo dane ponad 13 tys. osób z Polski, Słowacji i Czech. Wszyscy wykonali test DNA.

Okazało się, że co 3. z nas może być nosicielem choroby genetycznej.

Zobacz film: "Cierpi na rzadką, genetyczną chorobę. Niesamowite, jak radzi sobie na co dzień"

Każdy człowiek dostaje od rodziców po jednym wariancie danego genu, tzw. allelu. Zdarza się, że jeden z nich jest wadliwy. W niektórych przypadkach zdrowy wariant uchroni przed zachorowaniem, jednak wciąż możliwe jest przekazanie zmutowanego allela potomstwu.

Sytuacja się komplikuje, gdy dziecko otrzyma po wadliwej kopii genu od każdego z rodziców lub gdy wystąpienie choroby determinowane jest przez płeć.

Wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy, że jest nosicielem choroby genetycznej
Wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy, że jest nosicielem choroby genetycznej (Getty Images)

- Prawie 30 proc. naszych klientów jest nosicielami hemochromatozy. To choroba charakteryzująca się zwiększonym wchłanianiem żelaza w jelicie cienkim. Nieleczona może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych jak uszkodzenie narządów - mówi Dorota Kruszyńska, biotechnolożka z DNA ERA.

- Nosicielstwo innych chorób autosomalnych recesywnych, które zwykle ujawniają się dopiero wtedy, gdy osoba odziedziczy dwie uszkodzone wersje danego genu, jest zwykle stosunkowo rzadsze. Na przykład 1 na 70 osób ma niedobór MCAD, czyli defekt uniemożliwiający organizmowi wykorzystywanie tłuszczu jako źródła energii – dodaje ekspertka.

2. Problem z glutenem i laktozą

Ciekawe są też dane dotyczące nietolerancji pokarmowych. Okazuje się, że ten problem występuje częściej, niż mogłoby się wydawać, a osób, które się z nim zmagają przybywa.

- Według naszych statystyk, aż 35 proc. osób posiada mutację genu związanego z celiakią. To autoimmunologiczna choroba jelita cienkiego wywoływana przez gluten, czyli białka zawarte w niektórych rodzajach zbóż. W przypadku tej choroby układ odpornościowy "zwalcza" własne komórki i tkanki w jelicie – wyjaśnia Kruszyńska.

Niezdiagnozowana i nieleczona celiakia może prowadzić do rozwoju wielu schorzeń przewodu pokarmowego, w tym nowotworów.

Problem może być także z laktozą, cukier mleczny, który jest podstawowym źródłem energii dla noworodków. Kluczowy jest tu enzym trawienny – laktaza, który powoduje rozkład laktozy na cukry proste. Wraz z wiekiem jego produkcja naturalnie wygasa, a niedobór enzymu może prowadzić do nietolerancji laktozy.

W tym przypadku geny również odgrywają istotną rolę.

- Skandynawowie i Holendrzy posiadają wariant genu, dzięki któremu aż 90 proc. populacji w wieku dorosłym trawi laktozę bez żadnych problemów. We Włoszech czy Hiszpanii tylko połowa osób posiada tę zdolność, z kolei wśród Chińczyków zaledwie 1 proc. populacji. Jak wynika z naszych danych, aż 36 proc. osób z Europy Środkowo–Wschodniej to osoby z predyspozycją do nietolerancji laktozy w wieku dorosłym - zaznacza biotechnolożka.

To nie jedyne ciekawe odkrycia na temat genomu mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej.

- Wiemy też, że prawie co 3. z nas ma zwiększone zapotrzebowanie na kwasy omega-3, 63 proc. osób ma predyspozycje do zespołu cieśni nadgarstka, a u 12 proc. występuje gen predysponujący do zachorowania na chorobę Alzheimera – dodaje ekspertka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze