Trwa ładowanie...

Nowa broń w walce z chorobami jelit. Kolor warzyw ma znaczenie

Chlorofilina może łagodzić dolegliwości, z którymi zmagają się chorujący na wrzodziejące zapalenie jelita grubego i chorobę Leśniowskiego Crohna
Chlorofilina może łagodzić dolegliwości, z którymi zmagają się chorujący na wrzodziejące zapalenie jelita grubego i chorobę Leśniowskiego Crohna (Getty Images, Adobe Stock)

To nadzieja dla pacjentów zmagających się z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i chorobą Leśniowskiego Crohna. Badania na myszach potwierdziły, że suplementy z chlorofiliną redukowały owrzodzenia i nieprawidłowości nabłonka jelit. Zdaniem naukowców łagodzeniu dolegliwości jelitowych sprzyja też dieta zawierająca duże ilości zielonych warzyw.

spis treści

1. Chlorofilina łagodzi objawy nieswoistych zapaleń jelit

Spożywanie chlorofiliny (pochodnej chlorofilu) może łagodzić objawy nieswoistych zapaleń jelit - wynika z badań opublikowanych w piśmie "American Journal of Physiology".

Do nieswoistych zapaleń jelit zalicza się m.in. wrzodziejące zapalenie jelita grubego i chorobę Leśniowskiego Crohna. Przyczyny tych schorzeń nie są jednoznaczne, jednak wpływ na ich rozwój mają m.in. stres, czynniki genetyczne i środowiskowe, styl życia czy niezdrowa dieta. Leczenie obejmuje zastosowanie środków przeciwzapalnych i immunosupresantów, które przy długotrwałym stosowaniu mogą jednak powodować częstsze zakażenia wirusowe lub bakteryjne, a nawet uszkodzenia narządów.

Zobacz film: "Naturalne sposoby na wrzodziejące zapalenie jelit"
Naukowcy podawali myszom suplementy z chlorofiliną. Efekty są obiecujące
Naukowcy podawali myszom suplementy z chlorofiliną. Efekty są obiecujące (Adobe Stock)

Naukowcy Uniwersytetu Syczuańskiego w Chinach i Cedars Sinai Medical Center w Los Angeles ustalili, że przyjmowanie suplementów z chlorofiliną (kompleksem miedziowym chlorofilu) zredukowało owrzodzenia i nieprawidłowości nabłonka jelit u myszy.

Dodatkowo chlorofilina zmniejszała ryzyko zgonu związanego z nieswoistymi zapaleniami jelit, a także utraty wagi, biegunki, uszkodzeń bariery błony śluzowej jelita i przenikania czynników prozapalnych.

2. Podobne działanie mogą dawać zielone warzywa

Także konsumpcja zielonych warzyw może pomóc przy nieswoistych zapaleniach jelit poprzez łagodzenie stanów zapalnych i regulowanie procesów autofagii (oczyszczania) w komórkach - zauważają autorzy.

Naukowcy mają nadzieję, że przyjmowanie suplementów z chlorofiliną może stanowić mniej inwazyjną metodę kontrolowania nieswoistych zapaleń jelit. (PAP)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze