Nowoczesna i pełna empatii pomoc osobom zależnym
Gdy ktoś jest niesamodzielny z powodu niepełnosprawności fizycznej, intelektualnej albo podeszłego wieku, nie zawsze może liczyć na opiekę rodziny. A nawet, gdy jest taką opieką otoczony, potrzebuje szerszych kontaktów i wsparcia, by nie czuć się wykluczonym ze swojej społeczności.
Nowoczesna pomoc osobom zależnym wykracza poza zapewnienie im opieki medycznej i bytowej. Powinna być ukierunkowana tak, by osoby zależne mogły osiągnąć jak największy stopień samodzielności i możliwość samorealizacji.
Dlatego osobom wykluczonym społecznie zapewnia się dziś pomoc psychologiczną, szkolenia zawodowe i interpersonalne, prowadzi się dla nich zajęcia socjalne, np. naukę gotowania, sprzątania itp.
Wszystkie te formy pobytu w mieszkaniu wspomaganym łączą się w jedną kompleksową całość. W Polsce to nadal nowość, ale w innych krajach - sprawdzony i ceniony standard. W takim mieszkaniu pod nadzorem terapeutów można cieszyć się normalną, domową egzystencją.
– W placówkach pomocy społecznej trudno poczuć się, jak w domu. Moim wymarzonym rozwiązaniem jest pobyt w mieszkaniu wspomaganym, bardzo czekam na takie miejsce – zdradza Artur.
Artur ma 35 lat, w dzieciństwie uległ bardzo poważnemu wypadkowi w rodzinnym gospodarstwie. Nie było wiadomo, czy przeżyje. Obrażenia odcisnęły się na jego sprawności fizycznej i funkcjach poznawczych. Artur ma niedowłady dwóch kończyn, padaczkę pourazową, trudności z nauką i koncentracją.
Przez lata zajmowała się nim babcia, dokładała wszelkich starań, by miał normalny dom, po rozstaniu jego rodziców. Ale z wiekiem babcia utraciła siły i już nie może na co dzień pomagać dorosłemu, większemu i cięższemu od niej mężczyźnie. Środki ze sprzedaży gospodarstwa przez lata się wyczerpały. A świadczenia, które otrzymuje Artur, nie pozwalają na utrzymanie się i opłacenie pomocy.
Droga do samodzielności
W powiecie lubelskim, dzięki wsparciu Funduszy Europejskich właśnie powstają mieszkania wspomagane, które zapewniają opiekę i możliwość życia w domowych warunkach 16 osobom, mającym trudności z samodzielnością. To ludzie zagrożeni ubóstwem i wykluczeniem społecznym: osoby niesamodzielne, starsze, niepełnosprawne.
Dzięki projektowi zostaną oni objęci elastycznym, dopasowanym do indywidualnych potrzeb systemem wsparcia. Życie w mieszkaniu wspomaganym oznacza gotowość do treningu umiejętności komunikacyjnych i społecznych, nauki dokonywania wyborów, podejmowania decyzji i odpowiedzialności za nie, integracji z ludźmi w bliskim otoczeniu, rozwijania zainteresowań i nauki aktywnego spędzania wolnego czasu. Mieszkańcy nie tylko będą sami przygotowywać sobie proste posiłki, ale również zadbają o swoją sprawność fizyczną, a przede wszystkim zaczną funkcjonować w małej wspólnocie. Pierwsi mieszkańcy Caritas Archidiecezji Lubelskiej sprowadzą się już w tym miesiącu. Projekt realizowany ze wsparciem Funduszy Europejskich potrwa do czerwca 2023 roku, ale mieszkania wspomagane będą działać także po jego zakończeniu. Szczegółowe informacje o tym, jak zakwalifikować się do projektu, dostępne są pod nr tel. 815329571 lub e-mail: lublin@caritas.pl
By żyć lepiej
Gdy zespół mieszkańców będzie już skompletowany, terapeuci w czasie indywidualnych zajęć pomogą każdemu z nich w miarę samodzielnie i bez traumatycznych przeżyć zaistnieć poza domem rodzinnym lub placówką opiekuńczą. Podopieczni Caritas Archidiecezji Lubelskiej dzięki realizacji tego projektu będą mogli liczyć na niezbędne im usługi opiekuńcze i bytowe.
– Babcia nie jest już w stanie i pielęgnować mnie. A ja tego potrzebuję, nie ze wszystkim sam daję sobie radę, gdy mam atak potrzebuję, żeby ktoś się mną zajął – mówi Artur. W mieszkaniu Caritas będzie mógł na to liczyć i to w sposób respektujący jego poczucie godności, potrzeby wolności, intymności i bezpieczeństwa.
Ten wspaniały projekt bez wsparcia Lubelskich Funduszy Europejskich nie miałby szans na realizację. Mieszkania wspomagane Caritas Archidiecezji Lubelskiej to będzie coś więcej niż tylko cztery ściany!
Lubelskie. Możemy więcej.
Polub, podziel się, polecaj: https://www.facebook.com/LubelskieFunduszeEuropejskie https://www.youtube.com/user/rpolubelskie