Nowy problem w leczeniu migotania przedsionków
Nieregularna praca serca, jaką jest migotanie przedsionków może być czynnikiem spustowym dla udarów na tle zakrzepicy. Z tego powodu niejednokrotnie u takich pacjentów przepisywane są leki rozrzedzające krew.
Według najnowszego Kanadyjskiego badania, łączenie leku rozrzedzającego krew, jakim jest Pradaxa, ze statynami (leki działające na obniżenie stężenia cholesterolu), mogą zwiększyć ryzyko krwawienia.
Autor badań, Tony Antoniou, farmakolog ze Szpitala Świętego Michała w Toronto zaznacza, że „zwiększone ryzyko krwawienia występuje, kiedy pacjent przyjmuje lovastatynę lub simavastaytynę”.
Jego zespół przeanalizował ponad 46 tysięcy pacjentów w wieku 65 lat lub starszych i wszyscy z nich zmagali się z migotaniem przedsionków, w związku z czym stosowali Pradaxę (nazwa farmakologiczna leku to dabigatran), w celu zmniejszenia ryzyka udaru. Wyniki rozważań zostały opublikowane w magazynie „Canadian Medical Association Journal”.
„Nie znaleźliśmy różnicy w związku z ryzykiem udaru u pacjentów otrzymujących dabigatran równolegle z lovastatyną lub simvastatyną w porównaniu z innymi statynami" - komentuje Antoniou.
Skąd różnica z ryzyku krwawienia? Według zespołu badaczy, lovastatyna i simvastatyna mogą zwiększać absorbcję Pradaxy (dabigatranu), powodując jej większą kumulację w organizmie, równocześnie zwiększając ryzyko krwawień.
Dwóch specjalistów, neurobiolog i kardiolog, zaznaczają, że nowe badanie może wyznaczać niespotykane dotąd trendy w postępowaniu lekarskim.
„Naukowcy poruszyli bardzo ważny problem. Są inne, alternatywne statyny, które nie wpływają w tak silny sposób na Pradaxę. Równocześnie w badaniu byli brani pod uwagę pacjenci w wieku powyżej 65 lat, tak więc nie wiadomo, jak ta sprawa będzie wyglądała u młodszych osób” - mówi dr Andrew Rogove, specjalista do spraw udarów w Szpitalu Northwell Health Southside.
Według jednego z kardiologów z Szpitala Uniwersyteckiego w Mineola, około 50 procent pacjentów zażywających Pradaxę, spożywa również statyny. Biorąc to pod uwagę, są również inne leki, które nie wiążą się ze zwiększonym ryzykiem krwawienia - powinny one być brane pod uwagę w zaleceniach terapeutycznych.
To niesłychanie ważne, bowiem użytek statyn w codziennej praktyce lekarskiej jest bardzo duży. Stanowi to element prewencji przed miażdżycą, a raczej ogranicza jej progresję. Konieczne jest również przeprowadzenia badań na każdej grupie wiekowej.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.