Trwa ładowanie...

Ten napój przyciągnie wszystkie komary z okolicy. Nie pij go na dworze

Avatar placeholder
01.05.2024 12:38
Alkohol to pożywka dla komarów. Przyciąga je jak magnes
Alkohol to pożywka dla komarów. Przyciąga je jak magnes (Getty Images / Instagram)

Spożywanie napojów alkoholowych na świeżym powietrzu może przyciągać komary, jak ostrzegają specjaliści. Czy istnieją określone trunki, na które należy uważać?

spis treści

1. Napoje, które przyciągają komary

Komary są jednymi z bardziej dokuczliwych problemów w ciepłych miesiącach. Te niewielkie insekty nie tylko są irytujące, lecz również mogą być nosicielami wielu chorób).

Co ciekawe, komary szczególnie lgną do osób, które są świeżo po spożyciu alkoholu. Jak tłumaczy profesor James Logan, ta niezwykła zależność ma prawdopodobnie dwa powody. Po pierwsze, konsumpcja alkoholu podnosi ciepłotę ciała, co przyciąga komary.

Zobacz film: "Grupa krwi, którą lubią komary"

Ponadto, alkohol zwiększa poziom etanolu w pocie, co z kolei wzmacnia zapach ludzkiego ciała, wykrywalny dla komarów. Stąd letnie wieczory spędzane w ogrodzie przy butelce piwa czy kieliszku wina mogą przyciągać te uciążliwe insekty.

Taką tezę potwierdzają wyniki badań przedstawione w dzienniku "Journal of the American Mosquito Control Association", które ujawniły, iż spożywanie alkoholu znacząco przyciąga te owady. Analizując grupę 12 mężczyzn i jednej kobiety w wieku od 20 do 58 lat, badacze ocenili ilość alkoholu w pocie badanych, którzy spożyli 350 ml piwa. Badano również temperaturę ich skóry przed i po konsumpcji trunku.

Eksperyment wykazał, iż osoby, które piły piwo, były częściej gryzione przez komary.

- To badanie pokazuje, że osoby pijące alkohol powinny uważać na zwiększone ryzyko ukąszeń komarów, a tym samym narażenie na choroby przenoszone przez komary – podsumowali naukowcy.

2. Choroby przenoszone przez komary

Ocenia się, iż blisko 40 proc. ludności może być narażone na kontakt z chorobami roznoszonymi przez komary. Podczas gryzienia, komar może wprowadzić do ludzkiego organizmu mikroorganizmy znajdujące się w jego ślinie. Gdy samica komara przebija skórę, do naczyń krwionośnych mogą dostać się drobnoustroje – rozmnożone wirusy lub pasożyty. Na skutek ukąszenia pojawiają się lokalne reakcje alergiczne na ślinę komara. Mikroorganizmy zaś przemieszczają się do ostatecznych organów docelowych.

Najczęściej przenoszone przez komary choroby to:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze