Trwa ładowanie...

Objaw wyprzedza diagnozę o 12 lat. Tak zaczyna się demencja

 Paula Komendarczuk
19.04.2024 07:09
Badania wzroku mogą wykryć deficyty poznawcze
Badania wzroku mogą wykryć deficyty poznawcze (Getty Images)

Nasze oczy są kluczem do diagnozowania wielu problemów zdrowotnych, mogą nawet odzwierciedlać obecną kondycję mózgu. Według badań naukowych pierwsze symptomy demencji mogą być zauważalne nawet na 12 lat przed oficjalną diagnozą.

spis treści

1. Oczy a stan mózgu

Rozpoznanie wczesnych objawów otępienia stanowi wyzwanie, ponieważ często są one na tyle subtelne, że trudno je zauważyć. Brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu Loughborough podzielili się swoimi najnowszymi ustaleniami. Tym razem ich badania skupiły się na związku między problemami ze wzrokiem a ryzykiem rozwoju demencji w przyszłości.

Najnowsze badania sugerują, że zaburzenia widzenia mogą być bardzo wczesnym sygnałem demencji, pojawiającym się nawet 12 lat przed diagnozą. Naukowcy oparli swoje wnioski na analizie danych z wcześniejszych obserwacji, przeprowadzonych wiele lat temu.

W ramach tych badań zaprosili ponad 8,6 tysiąca mieszkańców hrabstwa Norfolk w Wielkiej Brytanii, którzy nie zgłaszali żadnych istotnych problemów zdrowotnych. W okresie od 2004 do 2011 roku uczestnicy byli poddawani testom dotyczącym funkcji poznawczych.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Jeden z nich obejmował prosty eksperyment mający na celu ocenę wrażliwości na światło. Polegał na naciśnięciu przycisku w momencie, gdy na ekranie pojawiał się trójkąt zbudowany z kolorowych kropek. Kluczowa była szybkość reakcji.

Ochotnicy byli regularnie monitorowani przez kolejne lata aż do 2019 roku, kiedy to u 537 z nich zdiagnozowano demencję. W tej grupie znalazły się osoby, które najpóźniej zauważały trójkąt.

Na podstawie tych danych naukowcy wysnuli wniosek, że problemy ze wzrokiem mogą być wczesnym sygnałem spadku funkcji poznawczych.

2. Wzrok a demencja

Zmiany w strukturze mózgu, takie jak blaszki amyloidowe obecne w chorobie Alzheimera, mogą najpierw objąć obszary mózgu odpowiedzialne za przetwarzanie informacji wzrokowej. W miarę postępu demencji następuje naruszenie kluczowych miejsc odpowiedzialnych za procesy pamięciowe.

Autorzy badania sugerują, że badania wzroku mogą wykryć deficyty poznawcze znacznie wcześniej i skuteczniej niż testy oceniające pamięć. Objawy takie jak niewyraźne widzenie krawędzi przedmiotów, trudności w rozróżnianiu niektórych kolorów oraz zaburzenia ruchomości gałek ocznych, mogą pojawić się nawet kilkanaście lat wcześniej niż diagnoza demencji.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze