Objaw zauważysz na uchu. Znak, że twoje tętnice są zatkane
Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów na świecie. Odnoszą się do wielu schorzeń, które mogą prowadzić do niewydolności serca, udarów i choroby niedokrwiennej. Im wcześniej zauważymy sygnały ostrzegawcze i wprowadzimy odpowiednie leczenie, tym mniejsze ryzyko powikłań.
1. Choroby układu krążenia
Najczęstszą przyczyną chorób układu krążenia jest miażdżyca, czyli gromadzenie się tłuszczu w tętnicach. W początkowych fazach zwykle nie pojawiają się niepokojące objawy, a drobne sygnały wysyłane przez organizm łatwo przeoczyć.
Jednym z nietypowych objawów zatkanych tętnic jest znak Franka. Pojawia się w dosyć niespodziewanym miejscu, bo dotyczy ucha. Doktor Janine Bowring ostrzega przed pozornie niewinnym sygnałem, który może wskazywać na poważne choroby.
Znak Franka został nazwany na cześć lekarza Sandersa T. Franka, który odkrył związek między zatkanymi tętnicami a płatkiem ucha u pacjentów poniżej 60. roku życia. Pojawienie się pionowej bruzdy zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia miażdżycy.
Jak zauważyć znak Franka? Jest to małe ukośne zagięcie w dolnej części płatka ucha. Choć nie wydaje się powodem do niepokoju, warto sprawdzić stan zdrowia, gdyż taka zmarszczka może zwiastować problemy zdrowotne.
2. Objawy miażdżycy
Dr Janine Bowring na swoim TikToku opowiedziała nieco więcej na temat znaku Franka i dlaczego nie powinniśmy bagatelizować tego objawu. Specjalistka zaleca też, by od czasu do czasu sprawdzić uszy w poszukiwaniu zmarszczki.
- W badaniu przeprowadzonym w 2021 roku odkryto, że u pacjentów z fałdami płatka ucha może występować niższe stężenie hormonu lub enzymu hamującego starzenie, znanego jako klotho. Wiadomo, że ma to związek z dysfunkcją śródbłonka w tętnicy - wyjaśnia w nagraniu.
Chociaż u niektórych osób ryzyko wystąpienia miażdżycy jest większe ze względu na uwarunkowania genetyczne, najczęstszą przyczyną jest nieodpowiedni styl życia, zła dieta oraz palenie papierosów.
Miażdżyca może dodatkowo powodować szereg innych dolegliwości, w tym:
- ból w klatce piersiowej,
- skurcze nóg,
- ciągłe zmęczenie,
- trudności z oddychaniem,
- ogólne osłabienie.
3. Jak utrzymać zdrowe tętnice?
Doktor Bowring zaleca więc nie tylko kontrolę stanu zdrowia i regularne badania, ale także zmianę stylu życia. Ryzyko miażdżycy można zredukować dzięki zdrowej diecie - unikaj tłuszczów nasyconych i cukrów.
Pamiętaj o regularnym wysiłku fizycznym, by utrzymać zdrową wagę. Warto też zrezygnować z używek i wspomagać się naturalnymi metodami jak choćby zioła. Nie zapomnij też o czosnku, który pomaga utrzymać zdrowe tętnice.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.