Obrzęk może utrzymywać się nawet tydzień. Dziadek wiedział, jak radzić sobie z ugryzieniem
Swędzenie po ugryzieniu komara może być wyjątkowo dotkliwe, więc warto od razu sięgnąć po środek, który przyniesie ulgę. Pomóc mogą nie tylko apteczne środki, ale też naturalne metody.
1. Swędzący problem
Ślad po ugryzieniu przez komarzycę (gryzą tylko samice) jest przeważnie swędzący i opuchnięty. Z dotkliwym problemem możemy zmagać się nawet kilka dni, a u osób, które są uczulone nawet do ponad tygodnia.
Swędzące bąble to wynik reakcji immunologicznej na substancje, które podczas ugryzienia dostają się do organizmu razem ze śliną komarzycy. Należą do nich antykoagulanty, czynniki przeciwpłytkowe, hemolityczne i rozszerzające naczynia, a także enzymy proteolityczne.
Te substancje są obce dla układu odpornościowego człowieka, więc automatycznie pobudzają go do reakcji obronnej. W organizmie wzrasta poziom histaminy, która pełni w organizmie funkcje ochronne.
To właśnie histamina powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych, które na skórze może objawiać się zaczerwienieniem, obrzękiem czy swędzeniem.
Choć swędzenie może być w niektórych przypadkach nie do wytrzymania, warto powstrzymać się od drapania, bo to jeszcze potęguje problem (może dojść np. do zanieczyszczenia ranki). Jak najszybciej należy też zastosować środki, które przyniosą ulgę, a przed posmarowaniem warto przemyć i zdezynfekować ugryzione miejsce.
2. Cytryna, czosnek i surowy ziemniak
Warto zaopatrzyć się w specjalistyczne środki z apteki. Do wyboru są preparaty, które zmniejszają świąd i ból.
Można użyć np. żelu z lekiem przeciwhistaminowym, maści sterydowej z hydrokortyzonem, który ma działanie przeciwzapalne albo olejków np. eukaliptusowego czy z drzewa herbacianego.
W cięższych przypadkach można zażyć lek przeciwhistaminowy (w postaci tabletek lub aerozolu).
Można też skorzystać z dawnych sposobów na ugryzienie, które stosowali nasi dziadkowie i zastosować okłady m.in.:
- z cebuli lub czosnku
- z cytryny
- z surowego ziemniaka
- z rozpuszczonej w wodzie sody oczyszczonej lub roztworu soli kuchennej.
Miejsce po ugryzieniu można też posmarować octem jabłkowym czy sokiem z aloesu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.