Odra w Pruszkowie. Czy grozi nam epidemia?
W powiecie pruszkowskim wykryto kolejne przypadki zachorowań na odrę. Wiemy już o 10 osobach. Kolejne czekają na potwierdzenie diagnozy. Niestety, żadna z tych osób nie była wcześniej szczepiona. Wszystko wskazuje na to, że odra powraca na dobre. Czy mamy powody do obaw?
Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny(PWIS) w Warszawie w oficjalnym komunikacie powiadomił o nowym ognisku odry w Polsce. Testy wirusologiczne wykazały, że u 10 mieszkańców Pruszkowa zdiagnozowano odrę. Wśród nich jest 6-osoba polska rodzina oraz 2 dzieci również pochodzenia polskiego. 2 kolejne przypadki to dzieci z rodziny, która przybyła tutaj z Ukrainy. PWIS potwierdził, że żadna z osób, u których wykryto odrę nie była wcześniej szczepiona.
Niestety ognisko choroby rozszerza się. Ogłoszono, że w tym powiecie pojawiły się 3 kolejne przypadki zachorowań na odrę. Tym razem wykryto je u dziecka w Piastowie i u dwójki dzieci w Nadarzynie. Jednak diagnoza dzieci z Nadarzyna wymaga jeszcze potwierdzenia. Jak podaje PWIS zostały podjęte działania mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się odry w tym regionie. Rozpoczęto m.in. dochodzenie epidemiologiczne dotyczące osób, które mogły mieć kontakt z chorymi. Ponadto wprowadzono działania mające na celu bezpłatne zaszczepienie dzieci na tym obszarze.
Maria Pawlak z PWIS ujawniła, że dzięki Programowi Obowiązkowych Szczepień Ochronnych wszyscy uczniowie szkoły podstawowej w Pruszkowie (450 osób) oraz jej pracownicy (69 osób) są bezpieczni przed zachorowaniem na odrę.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia w 2017 roku w Europie wykryto 21 315 przypadków zachorowań na odrę. Choroba ta była przyczyną 35 zgonów. Ponadto podkreśla się też, że wzrost liczby chorych zaobserwowano aż w 15 krajach regionu.
Duże ogniska odry w 2018 (dane do 12 kwietnia) zaobserwowano m.in. na Ukrainie, we Francji, Rumunii, Grecji, Portugalii, Rosji i we Włoszech. Lekarze odnotowali także zachorowania m.in. w Polsce, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, a także w Niemczech i na Litwie.
Jak podaje PWIS dawniej odra była bardzo częstą chorobą. Jej epidemie wybuchały mniej więcej co 2 lata. Był to poważny problem na całym świecie. W samej Polsce zanim wprowadzono szczepionkę (w latach 1965-1974) liczba chorych wynosiła od 70 tys. do 130 tys. Z kolei w okresie epidemii było to nawet 200 tys. przypadków. Przez tą chorobę umierało kilkaset dzieci, a tysiące wymagało długiego leczenia.
Przeczytaj także inne artykuły o odrze:
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.